راز درمانی قاصدک ها

تمام اجزای قاصدک دارای مواد مغذی بسیاری می باشد، همچنین انواع ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر را هم دارا می باشند.
راز درمانی قاصدک ها

 

به گزارش خبرگزاری ایران زمین: قاصدک ها از خانواده گیاهان گلدار هستند که در بسیاری نقاط دنیا رشد می کنند. همچنین آنها با نام تاراکساکوم شناخته می شوند.

در حیطه گیاهان دارویی، قاصدک ها به خاطر خواص گسترده دارویی که دارند، بسیار حائز اهمیت اند، چرا که آن ها کالری کمی دارند و سرشار از قند و فیبر هستند.آن ها همچنین حاوی ویتامین های A، B6، C و K و همچنین مواد معدنی چون آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم هستند و درمان بسیاری از بیماری های فیزیکی همچون سرطان، آکنه، بیماری های کبدی و اختلالات گوارشی استفاده شده است.

 

فواید قاصدک در حفظ سلامتی:

 

1-قاصدک برای حفاظت از کبد:

یکی از محبوب ترین دلایل مصرف قاصدک تاثیر محافظ آن بر روی کبد است. خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی عصاره برگ قاصدک از کبد در مقابل انواع آسیب های کبدی مراقبت می کند.

 

2-ادرار آور

ادرار آور ها برای تامین مایعات ساخته شده اند. مواد موجود در قاصدک ها، می توانند، افزایش فشار خون، مشکلات کبدی و کلیوی را درمان کنند و گاهی منجر به کاهش وزن نیز شوند.

 یک مطالعه بر روی 17 انسان انجام شد و دریافتند که قاصدک می تواند یک ادرار آور موثر باشد.

 

3-قاصدک یک آنتی اکسیدان است:

برگ ها و مخصوصا گلبرگ قاصدک شامل ترکیبات فنولیکی هستند که خواص آنتی اکسیدانی را در خون انسان از خود نشان داده اند.

خرگوش هایی که از رژیم غذایی دارای مکمل های با کلسترول بالا به همراه ریشه قاصدک تغذیه کردند فعالیت آنزیم آنتی اکسیدان در آنها افزایش داشته است. ریشه ی قاصدک همچنین فعالیت آنتی اکسیدانی خود را در سلول های چربی موش ها نشان داده است.

 

4-قاصدک برای کاهش التهاب:

یکی از مهمترین عوامل التهاب در بدن عامل NF-KB می باشد. عصاره قاصدک از پوشش سلول با کاهش التهاب محافظت می کند.

قاصدک از ریه موش ها در مقابل صدمات و زخم های ایجاد شده محافظت می کند و علائم ناشی از التهاب را کاهش می دهد.قاصدک کره ای تولید چندین علامت التهابی را سلول های ایمنی موش متوقف کرده است. به خصوص قندهای پیچیده موجود در قاصدک التهاب را در موش ها به وسیله مسدود کردن عامل مذکور، کاهش داد.

 

 

5-مواد مغذی بالا قاصدک:

تمام اجزای قاصدک دارای مواد مغذی بسیاری می باشد، همچنین انواع ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر را هم دارا می باشند.

قسمت های سبز قاصدک را میتوان به صورت پخته شده یا خام خورد چرا که این قسمت حاوی مقدار قابل توجهی از مواد معدنی همچون آهن، کلسیم، منیزیم و پتاسیم است. و به عنوان منبع غنی از ویتامین های A و C و K مصرف کرد. این گیاه همچنین حاوی ویتامین E و مقدار کمی از ویتامین های B است.

 ریشه قاصدک سرشار از نوعی فیبر محلول به نام کربوهیدرات انولین که در گیاهان مختلف موجود است، می باشد که از رشد بدن پشتیبانی می کند و میزان باکتری های مفید در روده تان را تثبیت می کند

 

6-قاصدک برای کمک به کنترل قند خون:

شیکوریک و کلروژنیک اسیر دو ترکیب فعالی هستند که در قاصدک وجود دارند. این دو ماده در تمامی قسمت های گیاه وجود دارند و احتمالا به کاهش قند خون کمک می کنند. آزمایشات و مطالعاتی که روی بعضی از حیوانات انجام گرفته چگونگی بهبود ترشح انسولین از پانکراس را نشان می دهند در حالی که جذب قند در بافت های ماهیچه ای بهبود قابل توجهی یافته است. این فرآیند به بهبود حساسیت انسولین و کاهش سطح قند خون منجر می شود.

7-قاصدک برای کاهش کلسترول:

بعضی از ترکیبات موجود در قاصدک ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهند که همین امر ریسک بیماری های قلبی را نیز کاهش می دهد. یک مطالعه بر روی حیوانات نشان داد که سطح کلسترول و تری گلیسیرید به طور عجیبی در موش هایی که با عصاره قاصدک درمان شده بودند، کاهش پیدا کرده بود.

 یک مطالعه بر روی خرگوش ها، تاثیر اضافه کردن ریشه و برگ های قاصدک به رژیم غذایی کلسترول بالای خرگوش را تایید کرد.در نتیجه خرگوش هایی که قاصدک خورده بودند، مقدار کلسترولشان به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود. هرچند این نتایج جذاب هستند اما تحقیقات بیشتری برای تاثیرات قاصدک بر روی کلسترول انسان ها مورد نیاز است.

 

8-قاصدک برای کاهش فشار خون:

بعضی از افراد ادعا می کنند که قاصدک ممکن است باعث کاهش فشار خون گردد، اما شواهد پشتیبان کننده از این مدعا محدود است. روش های سنتی داروهای گیاهی از قاصدک برای تاثیرات ادرار آوری آن بر اساس باوری که در زمینه سم زدایی داشتند، استفاده می کردند. در علم پزشکی ، داروهای ادرار آور جهت خارج کردن مایعات اضافی استفاده می شوند که می تواند منجر به کاهش فشار خون شود

قاصدک حاوی پتاسیم است، یک ماده معدنی که با کاهش فشار خون در افرادی که سابقه آن را داشتند در ارتباط است. بنابراین قاصدک احتمالا یک تاثیر غیر مستقیم بر روی فشار خون شخص با توجه به محتوای پتاسیمی خود دارد.

 

9-قاصدک برای کمک به کاهش وزن:

توانایی قاصدک برای بهبود سوخت و ساز کربوهیدرات ها و کاهش جذب چربی ممکن است به کاهش وزن منجر گردد. گرچه این نکته وجود دارد که که این مسئله به صورت علمی به اثبات نرسیده است.

 

10-قاصدک برای مبارزه با سرطان:

شاید یکی از جذاب ترین ادعاهای سلامتی قاصدک، ظرفیت آن برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی در بسیاری از سیستم های بدن باشد.

 

11-قاصدک برای حمایت از گوارش سالم و درمان یبوست:

طب سنتی گیاهی از قاصدک برای درمان یبوست و علائم مربوط دیگر به گوارش استفاده می کند. علاوه بر آن، ریشه قاصدک مملو از منابع فیبری انولین است. تحقیقات بیان می دارند که انولین ظرفیت قوی برای کاهش یبوست و افزایش حرکات گوارشی دارد.

 

12-قاصدک برای افزایش ایمنی بدن:

تحقیقات حاکی از آن است  که قاصدک ممکن است خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی داشته باشد که می تواند از قابلیت بدن شما در مقابله با عفونت حمایت کند.

 

13-درمان و مراقبت از پوست:

تحقیقات آزمایشگاهی و جانوری بیان می کنند که قاصدک ممکن است از پوست در برابر صدمات نور خورشید، پیری پوست و آکنه محافظت کند. نکته جذاب تر اینکه ریشه قاصدک چنین تاثیری را ندارد.

در یک مطالعه، کاربرد عصاره گل و برگ های قاصدک بر روی پوست قبل یا بعد از در معرض اشعه ماورای بنفش قرار گرفتن، می تواند از پوست محافظت کند.

 

14-قاصدک برای پشتیبانی از استخوان های سالم:

 

قسمت های سبز قاصدک منبع خوبی از ویتامین K و کلسیم هستند که هر دوی اینها از پوکی استخوان جلوگیری می کنند.

تحقیقات بسیار کمی درباره تاثیر قاصدک روی سلامت استخوان ها انجام شده است. گرچه این نکته وجود دارد بعضی از ترکیبات مغذی خاص قاصدک در تثبیت استحکام استخوان ها مشارکت دارند.

 

 

15-قاصدک برای جلوگیری از آکنه:

آب قاصدک برای مبارزه با آکنه موثر است. طبیعت محرک، ادرار آور و سم زدای آن به تنظیم ترشح هورمون ها، افزایش تعریق و گشاد کردن منافذ،کاهش آکنه کمک می کند. تمامی این عوامل به تسهیل سم زدایی طی تعریق و ادرار کمک می کنند. شیره قاصدک اگر به صورت موضعی به کار گرفته شود می تواند عفونت های میکروبی را مهار کرده و علائم آکنه را کاهش داد. همچنین قاصدک می تواند سرعت درمان را با دارا بودن ویتامین C خود، افزایش دهد؛ بنابراین زخم های به جا مانده از آکنه و التهاب آن به طور قابل توجهی کم خواهد شد.

 

16-قاصدک برای جلوگیری از مشکلات کیسه صفرا:

برگ های قاصدک برای کیسه صفرای تنبل و تحریک پذیر بسیار مفید هستند از آنجا که قاصدک به ترشح صفرا و گوارش بهتر چربی ها کمک می کند. همچنین عصاره قاصدک به سم زدایی از طریق زدودن آب اضافی و پالایش خون کمک می کند.

 

17-قاصدک برای جلوگیری از کم خونی:

قاصدک ها از مقدار خوبی از آهن، ویتامین و پروتئین برخوردار هستند.  در حالیکه آهن قسمت مهمی از هموگلوبین خون را تشکیل داده است، ویتامین B و پروتئین نیز برای تشکیل گلبول های قرمز خون و سایر قسمت های خون ضروری میباشند.

 

18- مراقبت قبل از زایمان با قاصدک:

همانطور که گفته شد، ویتامین A و کلسیم و آهن در قاصدک ها وجود دارند که مواد مغذی برای هر مادری محسوب می شوند. این مواد می توانند به کم خونی نرمال و تقویت کبد کمک کنند. همچنین این مواد به سه ماهه سوم بارداری کمک می کنند و از شب کوری زنان باردار محافظت می کنند. گرچه اطلاعات قابل استناد کمی در این زمینه موجود است. بنابراین باید اضافه کردن قاصدک به رژیم غذایی در حین بارداری با تجویز دکتر صورت بگیرد.

 

19-درمان آرتوروز:

 حالت هایی مانند آرتروز استخوان ها، اختلالاتی مانند نقرس و درد مزمن مفاصل.

 

در نهایت از قاصدک به عنوان یک گیاه دارویی برای درمان یرقان و زردی پوست که با سو عملکرد کبد، سیروز کبدی، هپاتیت و امراض کبدی در ارتباط است، استفاده می کردند.

 

عوارض جانبی استفاده از قاصدک ها:

 1- قاصدک ها می توانند در کاهش قند خون مفید باشند اما برای بیمارانی که در واقع از داروهای تعدیل کننده قند خون استفاده می کنند، ممکن است باعث افت شدید قند خون و در نتیجه شرایط خطرناکی شود.

2-شیره ی قاصدک منجر به خارش، سوزش و واکنش های آلرژیک بر روی پوست شود و باید از چشم ها دور نگه داشته شوند.

 3-انواع نادری از انولین (نوعی فیبر) در این گیاه وجود دارند که در بعضی از افراد که مستعد آلرژی میباشند، می تواند بسیار شدید باشد. به زنان باردار و شیرده توصیه می شود که توجه داشته باشند که مصرف هر نوعی از دم نوش این گیاه می تواند به آثار منفی منجر شود.

امتیاز 5/5

دیدگاه کاربران

اعداد وارد شده صحیح نمی باشد
ثبت دیدگاه