سه شنبه، 11 بهمن، 1401 | Tuesday 31st of January 2023
۰۰:۲۱
بین الملل - کد خبر : 1036
دوشنبه، ۲۰ آبان، ۱۳۹۸ - ۹:۰۰

رئیس جمهور بولیوی استعفا داد

پس از گذشت سه هفته از بحران سیاسی در بولیوی مورالس رئیس جمهور این کشور استعفا داد.

رئیس جمهور بولیوی استعفا داد

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،اوو مورالس پس از گذشت سه هفته از بحران های سیاسی در بولیوی از ریاست جمهوری این کشور استعفا داد.

روز گذشته همزمان با تشدید بحران های سیاسی این کشور ارتش بولیوی از مورالس خواسته بود تا از سمت خود کناره گیری کند و استعفا بدهد این درخواست زمانی انجام شد که مورالس از برگزاری مجدد انتخابات در بولیوی خبر داد ه بود.

معاون رئیس جمهوری بولیوی،آلوارو گارسیا لینرا نیز از سمت خود استعفا داد و اعلام کرد که کودتا رخ داده است.

کارلوس مسا، رقیب اصلی اوو مورالس در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری بولیوی برای برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری از او خواسته بود تا استعفا از سمتش در انتخابات آینده نیز نامزد نشود.مورالس در انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور موفق شده بود با اختلاف اندک رقیب خود کارلوس مسا را شکست دهد.این پیروزی مورالس روز جمعه توسط دادگاه انتخاباتی بولیوی تائید شده بود.

آدریانا سالواتریا رئیس سنای بولیوی که طبق قانون می تواند پس از استعفا رئیس جمهور امور را موقتا به دست بگیرد نیز از سمت خود استعفا داده است.

 ویلیامز کالیمان، فرمانده ارتش بولیوی روز یکشنبه تنها ساعاتی بعد از اعلام تصمیم اوو مورالس برای برگزاری دوباره انتخابات به خبرنگاران گفت:ما بعد از تحلیل وضعیت مناقشه داخلی از رئیس جمهوری می خواهیم که از سمت خود کناره گیری کند تا صلح در کشور برقرار شود و ثبات حفظ شود.

بولیوی از روز ۲۰ اکتبر تاکنون صحنه تظاهرات گسترده معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بوده است. کمیسیون ملی انتخابات بولیوی اوو مورالس را پیروز انتخابات اعلام کرده بود. این در حالی است که مخالفان اوو مورالس وی را به تقلب در شمارش آراء متهم می کنند.مورالس با کسب 47 درصد آراء در انتخابات به پیروزی رسیده بود در حالی که رقیب ائ مسا 36 درصد آرا را کسب کرده بود و چون اختلاف بیش از 10 درصد بود انتخابات به دور دوم کشیده نشد.

مورالس، رئیس جمهوری چپگرا از سال ۲۰۰۶ میلادی قدرت را در بولیوی در دست داشت. وی در انتخابات سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ به ریاست جمهوری بولیوی برگزیده شد طبق قانون اساسی بولیوی هر فرد تنها دو دوره متوالی می‌تواند به عنوان رئیس جمهور بر کشور حکومت کند.

 
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 11 بهمن، 1401