سه شنبه، 28 فروردين، 1403 | Tuesday 16th of April 2024
۰۳:۲۵
سیاست - کد خبر : 2985
دوشنبه، ۰۴ فروردين، ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰

رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت:امسال سال افتتاح طرح‌های مهم در کشور است

رئیس‌جمهور نامگذاری سال ۱۳۹۹ هجری شمسی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان سال «جهش تولید» را فرصت خوبی برای دولت، تولید کنندگان، بخش خصوصی و همگان جهت تلاش مضاعف در مسیر ایجاد جهش در تولید دانست.

رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت:امسال سال افتتاح طرح‌های مهم در کشور است

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،حسن روحانی روز دوشنبه در جلسه هیات دولت با بیان اینکه در سال جدید همه توانمان را باید در راه توسعه و پیشرفت کشور بکار بگیریم، به فهرستی از دستاوردهای اقتصادی دولت در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت:

رهبر معظم انقلاب، حرکت سریعتر و قوی تر در تولید را می خواهند و راه تحقق آن نیز انجام یک سری اقدامات زیربنایی و سریع است.وی با بیان اینکه امسال همچنین سال افتتاح طرحهای مهم در کشوراست ، از همه وزرا خواست در روزها و هفته های آینده طرحهای مهمی که در سال ۹۹ در عرصه های مختلف تکمیل می کنند،  اعلام نمایند.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

امروز اولین جلسه هیات دولت در سال ۱۳۹۹ تشکیل شد که بخشی از بحث‌های امروز راجع به مسائل کرونا بود؛ اقداماتی که شده و اقداماتی که باید انجام بگیرد و بخشی از آن هم راجع به مسائل بودجه و آنچه در سال جدید، به عنوان جهش تولید مطرح است.

در آغاز باید از مردم عزیز و خوب کشورمان تشکر و سپاسگزاری کنم که همه دستورالعمل‌ها و خواهش‌هایی که ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت و درمان داشتند، اکثریت قاطع مردم به آن عمل کردند؛ دید و بازدیدهای عید را در فضای غیرحضوری انجام دادند، بسیاری از مردم سفرها را کنسل کردند؛ حالا چه با وسایل شخصی و چه وسایل عمومی که می‌خواستند بروند و باز گزارشات ما این است آنهایی هم که به سفر رفتند در محل سکونت جدید خود ماندند و این مساله قرنطینه شخصی و داوطلبانه را همه اجرا و عمل می‌کنند و این ماندن در منزل امروز به عنوان بهترین راه برای این است که سریع‌تر به شرایط معمولی جامعه خود دست پیدا کنیم و مردم بتوانند زندگی راحت خود را ادامه دهند.

از تولیدکنندگان محترم و آنهایی که نیازمندی‌های مردم را تامین و اداره می‌کنند؛ مردم ما توجه دارند که همه آنهایی که برای تولید آب آشامیدنی سالم در کنار تصفیه‌خانه‌های بزرگ تلاش می‌کنند تا آب بهداشتی سالم در اختیار مردم شهر و روستا قرار گیرد؛ همه آنهایی که تلاش می‌کنند برای اینکه نیازمندی‌های انرژی در اختیار مردم قرار گیرد، حالا برق، گاز، گازوئیل، بنزین هست؛ همه آنهایی که در بخش‌های مختلف و پمپ بنزین‌ها فعالیت می‌کنند؛ همه فروشگاههای مواد غذایی و همه کارخانجاتی که امروز برای وسایل بهداشتی و مواد غذایی مردم کار می‌کنند، واقعا باید از آنها تشکر و سپاسگزاری کنیم که در صحنه نیازمندی‌های جامعه فداکاری می‌کنند.

البته فداکاری بالاتر برای آن عزیزان ما هست که در بیمارستان‌ها برای نجات جان انسانها مشغول تلاش هستند و شبانه روز هم کادر درمانی کشور و نظام سلامت و هم نیروهای مسلح و هم آنهایی که داوطلبانه آمدند و امکانات خود را اعم از پول نقد یا امکانات خاص در اختیار سیستم بهداشت و درمان قرار دادند برای اینکه ما از این شرایط خاص عبور کنیم؛ هلال احمر، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، بسیج و همه آنهایی که در جاده‌ها به خاطر سلامت شما ایستادند و از شما می‌خواهند که اگر شرایط عادی را ندارید به سفر ادامه ندهید. ممکن است برای بعضی از عزیزان ما خوشایند نباشد، اما بدانند که « وَ عَسى‌ أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ هُوَ خَیْرٌ لَکُمْ» گاهی وقتها بعضی چیزها خوشایند نیست اما هم ضروری و لازم و هم به نفع جامعه است.

باز هم به مردم عزیز کشورمان اطمینان می‌دهم که همه ارکان نظام ، همه مسوولین از دولت و سایر قوا و نیروهای مسلح، همگی اولین دغدغه خاطرشان سلامت شما و فرزندان شما و تامین نیازمندی‌های زندگی شماست و الحمدالله شرایط ما در مقایسه با سایر کشورها حتی کشورهای پیشرفته و اروپایی چه از نظر تامین نیازمندی‌های ضروری، بهداشتی و چه از نظر بیمارستان، تخت بیمارستان و نقاهتگاه‌ها شرایط بهتری است و این در سایه تلاش و کوشش همگی است.

از رسانه‌ها و صدا و سیما هم تشکر می‌کنم؛ آنها هم برای آگاهی و آموزش مردم، همه گونه تلاش را انجام می‌دهند و همه عزیزانی که در فضای مجازی، بچه ها را سرگرم می‌کنند، ورزش را به آنها یاد می‌دهند شادی را به داخل خانه می‌برند، حالا چه از طریق برنامه‌های صدا و سیما و چه از طریق فضای مجازی از آنها هم تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

ما باید با همکاری و هماهنگی با یکدیگر و همنوایی ان شاءالله این روزهای سخت را بگذرانیم و خواهیم گذراند؛ این یک بلیه جهانگیر و همه گیر است و همه باید در این زمینه تلاش کنیم.

در ایام عید امسال هم برخی سنت‌های ملی و سنت‌های دینی خود را کنار گذاشتیم و هم نتوانستیم به اماکن مقدسه برویم و هم نتوانستیم در نمازهای جماعت و جمعه برویم و هم نتوانستیم دید و بازدید معمولی مرسوم همه ساله را انجام دهیم؛ بنابراین برخی از مناسک ملی خود و برخی از مناسک دینی خود را به خاطر هدف مهم‌تر و بالاتر که سلامت بوده کنار گذاشتیم؛ ان شاءالله خداوند زندگی مردم را توام با سلامت می‌کند و بعدا در فرصت‌های دیگر مردم جبران خواهند کرد.

به هر حال اسلام قبل از همه دین بهداشت است؛ ۱۴ قرن پیش در آن دورانی که اروپا و غرب  اساسا خیلی با مسائل بهداشتی سر و کار نداشتند، جزیره العرب هم به طریق اولی کاری به بهداشت نداشت، یکی از اصول اولیه اسلام «النظافه من الایمان» بود و مردم را به پاکی و پاکیزگی تشویق کرد و از مردم خواست برای پنج وقتی که به نماز می‌ ایستند، دست و صورت خود را بشویند، سر و پا را مسح بکشند؛ یعنی اساس نظافت درون عبادت و دین ماست.

از لحاظ ملی هم آن کسی که  الکل را اختراع کرد زکریای رازی و دانشمند ایرانی بود؛ آن ماده ای که ماده‌المواد بسیاری از ضدعفونی‌هاست، آن هم به دست ایرانی‌ها بوده که تولید شده و در اختیار انسانها قرار گرفته است.

اساسا بخش بزرگی از علم پزشکی را ایرانی‌ها ترویج کردند؛ بوعلی سیناها و دیگران. بنابر این جهان مرهون فرهنگ اسلام و فرهنگ ایرانی در بسیاری از زمینه‌های علمی و بهداشتی است و همه باید در این مقطع قدردان همدیگر باشیم.

مساله دیگری که باید بر آن تاکید کنم اینست که در این سال جدید باید همه توان خود را برای توسعه و پیشرفت کار و کشور به کار بگیریم؛ مقام معظم رهبری در این سالهای اخیر همواره بر مسائل اقتصادی و تولید و جهش تولید تاکید کردند و دولت همه توان خود را در سال گذشته به کار گرفت برای اینکه تولید رونق پیدا کند. اینکه در سال گذشته موفق شدیم۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی را فعال کنیم، به معنای این بود که سال تولید را دنبال کردیم؛ اینکه در سال گذشته توانستیم صدها طرح مهم را افتتاح کنیم به معنای این بود که در مسیر تولید حرکت کردیم؛ اینکه مردم امسال در هیچ مقطعی حتی در زمستان احساس نکردند که کمبود و مشکل گاز هست، این همان اثر تولیدی بود که مردم مشاهده می کردند.

با اینکه مصرف بنزین ما یک مقطعی تا ۱۰۰ میلیون لیتر در روز هم پیش رفت، اما در عین حال نیاز به بیگانگان نداشتیم و در داخل تولید کردیم؛ این به معنای همان کار و فعالیتی است که مردم در زندگی روزمره خود احساس و لمس می‌کردند.

اینکه بازار ما بازاری بود که گاهی بعضی از جنس‌ها گران‌تر و بعضی‌ها متعادل بود، اما قفسه‌ها خالی نبود، به معنای این بود که مردم در زندگی روزمره خود این تولید را لمس می‌کردند؛ البته بعضی از جاها هست که تلاش‌ها و کوشش‌ها یک مقدار زمان می‌برد که به نتیجه برسد؛ به طور طبیعی ممکن است مردم آن موارد را لمس نکنند و لمس آن موارد احتیاج به جهش بزرگ دارد و آن که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند اینکه مواردی که برای مردم ملموس نبوده یک تلاش مضاعفی را انجام دهیم برای اینکه تا پایان سال یعنی سال ۹۹ برای مردم ملموس شود.

این دستور ایشان یک فرصت بسیار خوبی برای دولت، تولید کنندگان، بخش خصوصی، بخش عمومی غیردولتی و برای همه است که تلاش خود را مضاعف کنیم؛ اتفاقا از وزرا خواستم که در روزها و هفته‌های آینده و ان شاءالله در همین ماه فروردین طرح‌های مهمی که در سال ۹۹ تکمیل می‌کنند و تا پایان  ۹۹ به  افتتاح می‌رسد،  اعلام کنند و به مردم بگویند که امسال در زمینه آب، برق، تصفیه‌خانه، نفت، گاز، فلرها، پتروشیمی، صنایع، کشاورزی، در زمینه مسکن، راه و مسائل دفاعی، هر کس در هر بخشی که مسوولیت به عهده دارد، چه  طرحهایی افتتاح می شود.

اینکه این همه توانستیم شرکت‌های دانش‌بنیان را فعال کنیم و یک رقمی نزدیک به  ۵ هزار شرکت دانش بنیان در سالهای اخیر فعال شد؛ اینکه در زمینه فضای مجازی این همه کسب و کار فعال شد و ان شاءالله باید در فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال اعلام کنیم که تا پایان سال چه کارهایی را انجام می‌دهیم و چگونه باید این حرکت را به پیش ببریم.

در بحث روابط خارجی چه اقداماتی را تا پایان سال پیش رو داریم؛ کاری که باید روابط خارجی انجام دهد در زمینه تولید، صادرات ، مواد اولیه‌ای که نیاز داریم و باید وارد کنیم، همه اینها را ان شاءالله به مردم اعلام می‌کنیم.

طرح‌های مهمی را به عنوان سال افتتاح طرح‌های مهم در ایران امسال اعلام کردم و تا پایان سال شاهد افتتاح طرح‌های بسیار مهم در زمینه‌های مختلف در کشور خواهیم بود و از همین الان هم باید فهرست این افتتاح‌ها به اطلاع مردم برسد و همه توان خودمان را به کار بگیریم تا این طرح‌ها برای اینکه آنچه مورد نظر مقام معظم رهبری بوده به ثمر بنشیند.

ایشان تولید مضاعف را می‌خواهند، ایشان حرکت سریع‌تر و قوی‌تر در تولید را امسال می‌خواهند؛ راه آن اینست که اقدامات زیربنایی سریع در همین ماههای اولیه باید انجام دهیم؛ اصلاحات بانکی یکی از مسائل اساسی ما هست؛ همه مردم عزیز بدانند اگر تولید می‌خواهد فعال شود یعنی سرمایه؛ تولید یعنی سرمایه، تولید یعنی علم و دانش و فناوری، تولید یعنی روابط خارجی با دنیا؛ اگر این سه را حذف کنید، تولیدی به وجود نمی‌آید. جهش تولید در سایه روابط خوب با همسایگان و دوستان در سطح جهان است؛ برای واردات و صادرات، برای اینکه علم و دانش را بیاموزیم و بیاموزانیم، هر دو  هم تعلیم هم تعلم؛ اگر ما می‌خواهیم سال، سالِ جهش تولید باشد، تولید بدون سرمایه گذاری امکان پذیر نیست؛ حالا یا سرمایه گذاری اول یا سرمایه‌گذاری ‌ای که ما نیاز داریم برای سرمایه در گردش یا برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمامی که در اختیار داشتیم؛ همه اینها سرمایه می‌خواهد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 28 فروردين، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!