يكشنبه، 10 مرداد، 1400 | Sunday 1st of August 2021
۰۳:۱۹
سیاست خارجی - کد خبر : 10508
چهارشنبه، ۲ تير، ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۹

رئیسی به نشست بین المللی در اسکاتلند دعوت شد

سئوالی که مطرح است این است که آیا جمهوری اسلامی ایران در این نشست در سطح رئيس جمهور جدید شرکت خواهد کرد یا نه؟

رئیسی به نشست بین المللی در اسکاتلند دعوت شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین ، رئیس جمهور منتخب ایران برای شرکت در اجلاس آب و هوایی سازمان ملل که قرار است به میزبانی اسکاتلند باشد دعوت شد.

سید ابراهیم رئیسی به بیست و ششمین اجلاس آب و هوایی سازمان ملل (COP26) که قرار است در فاصله 31 اکتبر تا 12 نوامبر سال جاری میلادی (برابر با 9 آبان تا 21 آبان 1400) در شهر گلاسگوی اسکاتلند برگزار شود دعوت شد. نشست سران هم در تاریخ 10 و 11 آبان ماه خواهد بود، این کنفرانس در چارچوب دستور کار سازمان ملل و به میزبانی مشترک بریتانیا و ایتالیا و در شهر گلاسکو برگزار خواهد شد.

سران و روسای تعداد زیادی از کشورها برای حضور در این اجلاس دعوت شده اند که تا به امروز بیش از هفتاد رییس جمهور، نخست وزیر و مقام عالیرتبه حضور خود را قطعی کرده اند که با توجه به فرصت باقیمانده تا برگزاری این نشست این تعداد افزایش خواهد یافت. سران کشورهای جهان از فرصت حضور در این نوع نشستها برای طرح دیدگاههای خود در خصوص موضوع تغییرات آب و هوایی استفاده کرده و همزمان با توجه به فرصت مناسبا به وجود آمده ملاقات های متعددی در حاشیه این نوع اجلاس ها را با همتایان خود خواهند داشت.

نشست مذکور که قرار بود در آذرماه ۱۳۹۶ برگزار شود به دلیل شیوع ویروس کرونا به آبان 1400 موکول شد.

در این میان بر اساس اخبار واصله، از آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران نیز برای شرکت در این اجلاس رسما دعوت به عمل آمده است. با توجه به اینکه این کنفرانس در فاصله زمانی نسبتا کوتاهی پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم برگزار خواهد شد، سئوالی که مطرح است این است که آیا جمهوری اسلامی ایران در این نشست در سطح رئيس جمهور جدید شرکت خواهد کرد یا نه؟ و اینکه آیا اسکاتلند جزو اولین سفرهای خارجی آیت الله رئیسی خواهد بود یا خیر.

پیش از این روسای جمهور وقت ایران در سال 1388 در کپنهاگ، در سال 1393 در نیویورک و معاون رئیس کشورمان در سال 1394 در پاریس از جمله شرکت کنندگان در نشست های قبلی بوده اند.

 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست خارجی
پربیننده‌ترین اخبار سیاست خارجی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز يكشنبه، 10 مرداد، 1400
چالش توسعه متوازن و بروز بحران در خوزستان؛ برسد به دست رییس جمهور منتخب!
شهریار نبوی
چالش توسعه متوازن و بروز بحران در خوزستان؛ برسد به دست رییس جمهور منتخب!

در شرایط فعلی و در آستانه استقرار دولت سیزدهم، رییس جمهور منتخب چالش سختی در مساله آب و کشاورزی فراروی خود می بیند. بحران در خوزستان زنگ خطری است که اگر از آن غفلت شود، استان های دیگر کشور نیز به زودی درگیر خواهند شد. مع الاسف، آنچه در هیاهوهای سیاسی مغفول مانده، نقش محوری وزارت جهاد کشاورزی و اهمیت بسیار زیاد آن و چالش اتخاذ سیاستهای منسجم در بخش کشاورزی است.