پنجشنبه، 31 خرداد، 1403 | Thursday 20th of June 2024
۱۳:۰۲
سیاست - کد خبر : 4317
جمعه، ۱۶ خرداد، ۱۳۹۹ - ۹:۰۰

دفاع روسیه از حق فناوری فضایی ایران

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد با دفاع از حق فناوری فضایی ایران، ادعای آمریکایی‌ها را در این‌باره رد کرد.

دفاع روسیه از حق فناوری فضایی ایران

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،روسیه با دفاع از حق ایران در پرتاب ماهواره، ادعای آمریکا مبنی بر اینکه تهران قطعنامه شورای امنیت در سال ۲۰۱۵ مربوط به توافق هسته‌ای را با پرتاب ماهواره به فضا نادیده گرفته است، رد کرد.

واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد گفت: تلاش‌های مداوم ایالات متحده برای محرومیت ایران در بهره‌برداری از مزایای فناوری فضایی صلح‌آمیز تحت بهانه‌های دروغین، دلیلی برای نگرانی جدی و تاسف عمیق است.

وی اتهامات ایالات متحده را علیه پرتاب ماهواره‌ای که در سوم اردیبهشت به فضا پرتاب شد، گمراه‌کننده توصیف کرد و افزود: قطعنامه ۲۰۱۵ از ایران خواسته است که هیچگونه فعالیت مربوط به موشک‌های بالستیک که قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای باشند، انجام ندهد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل متحد و شورای امنیت که پنجشنبه منتشر شد، ادامه داد: ایران هرگز تسلیحات هسته‌ای را در اختیار نداشته است، اکنون هم این سلاح را در اختیار ندارد و انتظار نداریم در آینده هم آنها را در اختیار داشته باشد.

نبنزیا با اشاره به تاییدیه‌های مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از زمان اجرای توافق هسته‌ای ایران تا کنون، خاطرنشان کرد: این یک واقعیت ثابت است که ایران موشک‌های بالستیک قادر به حمل سلاح اتمی را نه در اختیار دارد، نه توسعه داده و نه آزمایش کرده است.

سفیر روسیه این نامه را در پاسخ به نامه کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد که به رئیس شورای امنیت گفته بود: " پرتاب ماهواره‌برها به فضا، فناوری‌هایی تقریبا یکسان دارند و قابل تعویض با آنهایی هستند که در موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک اتمی به کار می‌روند.

کرافت مدعی شده بود که توسعه بیشتر فناوری موشکی بالستیک ایران به تنش منطقه کمک می‌کند و تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی است.

نامه نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در شرایطی ارسال شده است که آمریکا به دنبال تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که در مهرماه امسال پایان می‌یابد.

همچنین قرار است در سوم تیرماه، گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اجرای این قطعنامه، در شورای امنیت مطرح شود.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز پنجشنبه، 31 خرداد، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!