سه شنبه، 4 ارديبهشت، 1403 | Tuesday 23rd of April 2024
۰۹:۲۷
اجتماعی - کد خبر : 573
دوشنبه، ۰۸ مهر، ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

درخواست دانشجویان درباره بررسی صحت مدارک مدیران

۱۲ انجمن اسلامی دانشجویان در بیانیه ای از مسئولان قضایی و سازمان بازرسی درخواست کردند تا صحت مدارک مدیران کشور را در سطوح مدیریتی مختلف بررسی نمایند.

درخواست دانشجویان درباره بررسی صحت مدارک مدیران

۱۲ انجمن اسلامی دانشجویان در بیانیه ای از مسئولان قضایی و سازمان بازرسی درخواست کردند تا صحت مدارک مدیران کشور را در سطوح مدیریتی مختلف بررسی نمایند.انجمن های اسلامی تاکیدی دارند که این مسئولان متخلف شناسایی و از حضور این دسته از تصمیم گیران بی کفایت که وجودشان سبب آسیب و بروز مشکلات متعدد در جامعه می شود جلوگیری شود‌

متن بیانیه انجمن های اسلامی دانشگاه ها به شرح ذیل است:
« انسان‌ها عدالت را می‌شناسند، تبعیض را دیده اند و ظلم را در تقابل با عدل می دانند و در برابر ظالم، احیای عدل را برای استیفای حقوق مظلوم؛ از حکومت خود خواستاراند.
جمهوری اسلامی در 21 بند از قانون اساسی، خود را موظف به اجرای عدالت می‌داند و این را بعنوان آرمان اصلی تحقق انقلاب 57 در اصول اساسی خود قرار داده است. اما اگر بی عدالتی، تبعیض و ظلم در جامعه اسلامی نیز بروز کرد و استحقاق ها رعایت نشد، وظیفه هر فرد و نهادی است که خود را بر اصل "کلکم راع و کلکم مسئول"، موظف بداند و جامعه را برای رفع آن همراهی کند. جنبش دانشجویی هم از این اسلوب مستثنی نیست و با تکیه بر اصل مطالبه گری و مسئولیت در تقابل با اهمال و فرو کاری ها ، دست از تلاش برنخواهد داشت.
یکی از مولفه های مهم عدالت؛ تحقق "عدالت آموزشی" و برابری در بهره‌مندی از آموزش و ابزارهای آموزشی در همه‌ سطوح برای تمام اقشار جامعه است و وزارت علوم به عنوان ارگانی که وظیفه این مهم رابرعهده دارد و باید برای ایجاد شرایط یکسان تمام تلاش خودرا به کار بگیرد؛ بعضا با شکل دادن طرقی چون کمک و همراهی در ایجاد موسسه های غیرانتفاعی و مراکز آموزشی خصوصی و برپایی دوره های نیم و چند روزه که با پرداخت هزینه های گزاف در ایران و حتی خارج از کشوربرگزار می شود، امکان کسب مدارک نامعتبر، مجهول و جعلی را فراهم می کند که افرادی با سوء استفاده از این شرایط، روند کسب جایگاه شغلی و سمت های مدیریتی خود را تسهیل می‌کنند.
این امر علاوه بر برهم زدن موازنه عدالت در جامعه و عدم رعایت استحقاق اصلی افراد، سبب شکل گیری جایگاه دروغی برای کسانی می شود که با اتخاذ تصمیم های غیر کارشناسی و ناآگاهانه در سمت های مدیریتی سبب ایجاد خسارت های هنگفت به مردم و بیت المال می‌گردند.
ساخت و ساز در حریم رودخانه، ساخت و ساز در حریم گسل، انتخاب نادرست ساخت سد و چندین مثال دیگر مواردی از این دست تصمیمات نادرست است که دامان ملت را در چند حادثه اخیر کشور، به خود گرفته است.
به همین خاطر از قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور خواستاریم :
۱) صحت مدارک مدیران در سطوح مختلف را مورد بررسی و ارزیابی قرار بدهد تا از حضور مدیران و تصمیم گیران بی کفایت که باعث بوجود آمدن مشکلات در سطح جامعه و کشور می‌شود جلوگیری شود تا عدالت آموزشی و شایسته سالاری در جامعه برقرار گردد.
۲) مشخص کردن سازوکاری برای استعلام گرفتن مدارک افراد، تا مردم و قشر فرهیخته جامعه بتوانند از طریق آن راحت تر صلاحیت اشخاص را از نظر مدارک آکادمی مورد بررسی قرار بدهند و در انتخاب خود راحت تر باشند
۳) برخورد قاطع با تنظیم کنندگان و فروشندگان اسناد مجعول و آنانی که در سمت های مختلف شهری، استانی و کشوری که با مدارک مجعول فعالیت میکنند ، تا دیگر شاهد حضور چنین اشخاصی در سطح جامعه و مسئولین نباشیم

والسلام علی عبادا... الصالحین
امضا کنندگان این بیانیه:
- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر
- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی
- انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی همدان
- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اسفراین
- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا
- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی سجاد
- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز
- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی سیرجان
- انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی شریعتی
- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران
- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه پیام نور مشهد»

پیشتر مباحثی مطرح شده بود که برخی از مدیران دولتی با نداشتن مدرک تحصیلی در جایگاه تصمیم گیری قرار گرفته و باعث مشکلاتی شده اند.برخی نیز با رانت یا مدارک جعلی توانستند که به سمت های مدیریتی دست پیدا کنند.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 4 ارديبهشت، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!