دوشنبه، 27 فروردين، 1403 | Monday 15th of April 2024
۱۶:۵۸
اجتماعی - کد خبر : 4180
سه شنبه، ۰۶ خرداد، ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰

خلف وعده تأمین اجتماعی در روزهای کرونایی

روزهای کرونایی که از راه رسید، تقریباً تمام مشاغل و اصناف تحت الشعاع این بیماری همه گیر قرار گرفتند و از همین رو دولت با صدور دستورالعملهای درصدد حمایت از مشاغل بر آمد.

خلف وعده تأمین اجتماعی در روزهای کرونایی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، رسانه‌ها در بحبوحه بحران کرونا، همچون سایر مشاغل و اصناف درگیر آسیب‌های کرونا شدند. از همین رو وزارت ارشاد تصمیم گرفت برای حمایت حداقلی از رسانه‌ها، موضوع پرداخت حق بیمه خبرنگاران شاغل در رسانه‌ها را برای مدت سه ماه مطرح کرد و قرار شد رسانه‌ها به عنوان مشاغل فرهنگی، از این امتیاز بیمه‌ای برخوردار شوند.

بر اساس آنچه که تحت عنوان «تنفس پرداخت حق بیمه» برای رسانه‌ها در نظر گرفته شده بود، خبرگزاری‌ها سه ماه مهلت برای تعویق در پرداخت حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی را داشتند.

متأسفانه با گذشت دوران بحران کرونا و آرام شدن فضا برای ادامه کسب و کارها، سازمان تأمین اجتماعی خلف وعده کرده و خبرگزاری‌ها را از این امتیاز محروم کرده است.

این اقدام سازمان تأمین اجتماعی، با انتقاد رسانه‌ها مواجه شده است. زیرا، مدیران رسانه‌ها معتقدند حالا که شرایط بحرانی کرونا فروکش کرده است، دستگاه‌ها و سازمان‌های حمایتی نباید همه چیز را فراموش کنند. در حالی که روزهای سختی را پشت سر گذاشته‌ایم، نباید همه چیز فراموش شود.

سازمان تأمین اجتماعی در ۲۶ اسفند ماه بعد از مصوبه دولت مبنی بر ارائه تسهیلات به برخی از مشاغل، دستور اداری مهلت ۳ ماهه پرداخت ۳ ماهه حق بیمه سهم کارفرمایی در ۱۰ رسته فعالیت را به واحدهای اجرایی صادر کرد.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی از برنامه این سازمان برای مساعدت در دریافت لیست و حق بیمه ۱۰ رسته فعالیت زیان دیده از کرونا خبر داد.

مهرداد قریب اظهار داشت: پیرو دستورات ریاست محترم جمهوری و تصمیمات متخذه کارگروه معاونت اقتصادی رئیس جمهور در بررسی و مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از ویروس کرونا این سازمان ضمن صدور دستور اداری لازم برای واحدهای اجرایی تابعه، فهرست ۱۰ رسته از فعالیت‌ها در بخش‌های اقتصادی و صنوف تولیدی و خدماتی که بیشترین آسیب را از این ناحیه متحمل شده‌اند را ابلاغ کرد.

قریب افزود: براساس دستور اداری ابلاغ شده به واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی، کارفرمایان مشمول نسبت به ارسال لیست حقوق و مزد ماهیانه مربوط به ماه‌های اسفند ۹۸، فروردین و اردیبهشت ۹۹ بدون پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی (۲۰ درصد حق بیمه سهم کارفرمایی) اقدام می‌کنند و بعد از اتمام دوره یاد شده درتیر ماه ۹۹ می‌توانند در صورت عدم توانایی پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی ماه‌های یاد شده نسبت به پرداخت تدریجی و تا حداکثر پایان سال ۹۹ اقدام کنند.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی گفت: فهرست فعالیت‌ها و زیر بخش‌های اقتصادی و صنوف تولیدی و خدماتی آسیب‌پذیر از کرونا از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این سازمان ابلاغ شده است مبنای اعمال تمهیدات مورد اشاره در این دستور اداری خواهد بود.

قریب فهرست فعالیت‌ها و زیربخش‌های اقتصادی و صنوف تولیدی و خدماتی آسیب‌پذیر از کرونا را به شرح زیر اعلام کرد: مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت.

مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین راهی و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)

حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی.

دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری.

تولید و توزیع پوشاک.

تولید و توزیع کیف و کفش.

مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه.

مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی.

مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی.

مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی

متأسفانه با گذشت ۳ ماه از شیوع کرونا، تأمین اجتماعی مصوبه هیأت دولت را در مورد مشاغل فرهنگی و خبرگزاری‌ها رعایت نکرد و آنها شامل جریمه دیر کرد شدند حتی تا جایی پیشرفت که دفترچه‌های بیمه برخی خبرنگاران را نیز تمدید نکرده است و این موارد خلاف وعده‌های دولت است.

جا دارد وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و همچنین دولت برای رفع این مشکل چاره‌ای بیاندیشند.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 27 فروردين، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!