خطیب زاده: ایران پاسخ ‌آمرین وعاملین ترور شهید فخری‌زاده را خواهد داد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد: عاملان، آمران و طراحان ترور مذبوحانه شهید فخری زاده حتما و یقینا مجازات می‌شوند.
خطیب زاده: ایران پاسخ ‌آمرین وعاملین ترور شهید فخری‌زاده را خواهد داد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، سعید خطیب زاده درشروع  نشست خبری خود شهادت محسن فخری‌زاده، دانشمند دفاعی و هسته ای کشور را تسلیت گفت و افزود: : خون شهید ، زاینده و روشن بخش است و براساس مکتب ما خون بر شمشیر پیروز است و قطعا خون این شهید چراغ راهنمای فرزندان امروز و فردای ما است . 

وی همچنین به سفر اخیر خود به افغانستان و دیدار با مقامات این کشور اشاره و گزارشی از این سفر ارائه کرد و بر اهمیت پیوست قوی مردمی و رسانه ای دو کشور تاکید کرد . خطیب زاده همچنین به ارایه گزارشی از تماس های وزرای خارجه کشور های دیگر با ظریف در محکومیت ترور دانشمند هسته ای و دفاعی کشور پرداخت. 

خطیب زاده  در پاسخ به این سوال که برخی رسانه‌های عربی مدعی شده‌اند که یکی از فرماندهان ایرانی در مرز سوریه و عراق به شهادت رسیده است، گفت: ما تاکنون گزارشی در این ارتباط دریافت نکرده‌ایم و به نظر می‌رسد خبرسازی است. باید سخنگوی ستاد کل در این ارتباط اظهار نظر کند و همانطور که گفتم گزارشی در این ارتباط دریافت نکرده‌ایم. 

وی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با طرح اخیر مجلس گفت: در این طرح به  نظرات وزارت خارجه توجه نشده است و دولت  نیز اعلام کرده است که این طرح در حال حاضر نه ضروری و نه  مفید است. ما نظرات خود را دقیق به مجلس گفته‌ایم و امیدواریم نمایندگان مجلس به این نظرات توجه کنند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه  در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در ارتباط با مجازات عوامل ترور شهید محسن فخری زاده و نگاه دولت به این موضوع گفت: قطعا پاسخ این ترور داده می شود و همان طور که اشاره کردم عاملان، آمران و طراحان این ترور یقینا و حتما مجازات می شوند و مسئله مهم این است که ما در این ارتباط نباید در دام طراحی های رسانه ای، کارزار ضد اطلاعاتی و جریان سازی های مجعول و هدفمند که سر در تل‌آویو، آلبانی و واشنگتن دارد بیفتیم. 

وی در  ادامه گفت : قطعا و یقینا هر کسی که این طراحی را کرده است پاسخ خود را خواهد گرفت. این صدای ملت ایران است و ما با آرامش و طمأنینه ولی با اقتدار در این زمینه اقدام می‌کنیم. 

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با پیگیری های حقوقی و قضایی مطالبات ایران از برخی از کشورها و اظهاراتی که در این زمینه معاون حقوقی رئیس جمهور مطرح کرده است، گفت: ما موضوع دریافت مطالبات مان از کشورهای مختلف را از مسیرهای مختلف پیگیری می کنیم و این روند در حال طی شدن است. در این ارتباط در مورد برخی از مطالبات مسیرهای حقوقی و قضایی در حال طی شدن است و برخی از مسیرها نیز از سوی بانک مرکزی در حال پیگیری است. 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در مورد بدهی انگلیس به ایران و روند این موضوع گفت: بدهی انگلیس به ایران قطعی است و باید پرداخت شود. مدت ها قبل باید پرداخت می شد و هر روزی که می گذرد و این روند دیرتر می شود آن ها بدهی خود را سنگین تر می‌کنند. 

خطیب زاده گفت: در مورد برخی از کشورها در راستای حصول مطالبات کشور مذاکرات آشکار نیست و در مورد عراق و کره نیز همان طور که پیش از این گفته ام این موضوعات مسیر خود را پیگیری می کند. 

وی  در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای ظریف و وزیر خارجه انگلیس در ۲۶ آبان ماه گفت و گوی تلفنی انجام داده اند و اینکه آیا در این گفت وگوی تلفنی در ارتباط با پرونده نازنین زاغری نیز بحث و گفت و گو شده است، گفت:  یکی از موضوعاتی که در مذاکرات در ارتباط با آن صحبت می شود موضوع برخی از زندانیان است و خانم زاغری نیز یکی از این موضوعات است. ما به آن ها (انگلیسی ها) در این ارتباط بارها گفته ایم که این موضوع مسیر قانونی و قضایی خود را دارد و قوه قضاییه ما مستقل است. به آن ها همچنین گفته ایم مسیری که آن ها می روند مسیر غلطی است و باید آن را اصلاح کنند؛ هم در نوع نگاه خود به تعامل با ایران و هم پرداخت بدهی های خود به ایران و همچنین مسائل دیگر. 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری در مورد همکاری های اقتصادی ایران با کشورهای منطقه گفت: در حوزه همکاری های اقتصادی با کشورهای همسایه و منطقه باید بگویم که ما بیشترین مراودات را با آن ها داریم و روابط با همسایگان در حوزه های مختلف با فاصله جلوتر از حوزه های دیگر است و این مسیری است که رژیم ترامپ بارها تلاش کرده آن را مسدود کند ولی در این زمینه به موفقیتی دست پیدا نکرده است. 

خطیب زاده همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در ارتباط با دیپلماسی گازی کشور به ارائه توضیحاتی در این زمینه پرداخت و گفت: بازار نفت، گاز و انرژی بازار رقابتی است و به رغم تمام فشارهای دولت ترامپ که سعی کرده ایران را از بازار جهان و منطقه حذف کند ما در این عرصه حضور داریم و آن ها با ناکامی های زیادی در این حوزه مواجه شده اند. 

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در ارتباط با پیگیری‌های وزارت خارجه در ارتباط با ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته ای و دفاعی کشورمان گفت: دقایقی بعد از تأیید خبر ترور و شهادت دکتر فخری زاده وزارت خارجه به این موضوع واکنش نشان داد و وزیر خارجه کشورمان در توییتی ضمن اینکه اعلام کردند رد پای جدی از رژیم صهیونیستی در این ترور مشخص است انتظارات ایران از جامعه بین المللی در محکومیت این ترور را نیز تشریح کردند. 

خطیب زاده  با اشاره به توییت های آقای ظریف به زبان های عربی، انگلیسی، چینی، روسی و... در ارتباط با این ترور گفت: آقای ظریف در این توییت ها مردم کشورها، سیاستمداران و تصمیم سازان در عرصه جهانی را مورد خطاب قرار دادند. از دیگر سو نامه ایران در این زمینه در نیویورک به دبیرکل سازمان ملل تحویل داده شد و سفرای ما در کشورهای مختلف اصل و ابعاد ماجرای این ترور را به اطلاع مقامات کشورهایی که در آن حضور دارند، رساندند. 

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آقای ظریف در مصاحبه با سایت انتخاب گفته اند که برخی در داخل کشور در حال گرا دادن به آمریکا هستند و اینکه این صحبت های آقای ظریف با واکنش هایی از سوی برخی از افراد در داخل کشور مواجه شده است، گفت: مصاحبه آقای دکتر ظریف کاملا روشن است. ما وزارت خارجه جمهوری اسلامی هستیم و هم صدای مردمی هستیم که در نقاط دوردست کشور در حال زندگی هستند و هم صدای کسانی هستیم که در نهاد قدرت و تصمیم گیری و تصمیم سازی در حال فعالیت هستند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: سیاست خارجی امری کاملا حاکمیتی است و نباید افرادی به خاطر نگاه داخلی و سیاسی خود منافع ملی را نادیده بگیرند. رفع تحریم ها، سربلندی ایران و متنوع سازی روابط کشور در حوزه سیاست خارجی موضوعاتی است که به آن توجه داریم و همه جریان ها و گروه ها نیز باید به آن توجه داشته باشند. 

خطیب زاده  گفت : دوران اینکه آمریکا قدرت برتر جهان و یا مرکز قدرت جهانی باشد گذشته است. ما باید نگاه به درون داشته باشیم. راه حل مشکلات در کشور در درون است و باید با توان ملی و اجماع ملی این مسیر را طی کنیم. 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد تبادل زندانیان بین ایران و برخی از کشورها و اینکه آیا ممکن است این موضوع در ارتباط با خانم نازنین زاغری نیز اتفاقی بیفتد گفت: در تمامی این موارد قوه قضاییه حرف اول و آخر را میزند و بسیاری از محکومان پرونده آن ها در دادگاه صالحه مراحل قضایی را طی کرده است و در تصمیم مستقل قاضی و دادگاه این تبادلات انجام می شود. 

وی خاطر نشان کرد: ما در وزارت خارجه از هر مجرایی استفاده کرده و می کنیم که برخی ازشهروندان کشورمان که بی گناه هستند و به خاطر سیاست های ظالمانه ترامپ با ادعای واهی دور زدن تحریم ها در برخی از کشورها گروگان گرفته شده اند را آزاد کنیم. ما از تمام توان و مجاری خود در این حوزه استفاده کرده و می کنیم. 

سخنگوی وزارت خارجه در مورد پرونده زاغری نیز گفت: ایشان حکم قضایی از دادگاه صالحه دارند و پرونده ایشان مسیر قانونی و قضایی خود را طی می کند که شما می توانید اطلاعات مربوط به آن را از قوه قضاییه و سخنگوی آن پیگیری کنید. 

خطیب زاده  همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با نوع واکنش سازمان ملل متحد در مورد ترور شهید محسن فخری زاده و اینکه آن ها ایران را دعوت به خویشتن داری کرده بودند، گفت: آنچه که توسط سخنگوی سازمان ملل و دبیرکل آن گفته شد دارای دو وجه بود. یک وجه آن این بود که این ترور را مجرمانه و تروریستی خوانده بودند و وجه دیگر ادبیات خنثی بود که از آن استفاده کرده بودند. آقای ظریف در توییت خود پاسخ درستی را به این گونه مواضع دادند و آن را شرم آور خواندند و ما همچنان انتظار داریم که مواضع درست از سوی برخی از سازمان ها و کشورها اتخاذ شود. 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که دو کشور امارات و بحرین که به تازگی اقدام به عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی کرده اند در بیانیه هایی این ترور را محکوم کرده اند گرچه برخی از ظن ها و گمان هایی در ارتباط با آن ها وجود دارد، گفت: در مورد آنچه که شما اشاره کردید دو موضوع مورد توجه است. ما به کشورهایی که اقدام به عادی سازی روابط شان با رژیم صهیونیستی کرده اند به صراحت گفته ایم که هر تهدیدی که متوجه امنیت ایران شود بدون لحظه ای درنگ از سوی ایران پاسخ داده خواهد شد. 

خطیب زاده ادامه داد: ما به ظن پاسخ نمی دهیم بلکه به شواهد پاسخ می دهیم. 

وی با بیان اینکه تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس به جز یک کشور این ترور را محکوم کرده اند، گفت: ما ملتی هستیم که به ظن و گمان پاسخ نمی دهیم. شواهد برای ما مهم است و براساس شواهد عمل می کنیم. 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه سفیر ایران در قطر در توییتی برای گروه طالبان از واژه جنبش استفاده کرده و این باعث واکنش هایی شده است، گفت: در پی ترور شهید فخری زاده دفاتر یادبودی در سفارتخانه های ایران در منطقه از جمله قطر برپا شده است که دفاتر سیاسی مستقر و دیپلمات های مستقر در آنجا برای امضای این دفتر یادبود مراجعه کرده اند. براساس مجوز دولت قطرطالبان دفتر سیاسی در آن کشور دارد و آن ها نیز به سفارت ایران رفته اند و دفتر یادبود مستقر در آنجا را امضا کرده اند. 

امتیاز 3.89/5

دیدگاه کاربران

اعداد وارد شده صحیح نمی باشد
ثبت دیدگاه