جمعه، 7 بهمن، 1401 | Friday 27th of January 2023
۰۹:۰۴
سلامت - کد خبر : 3455
يكشنبه، ۳۱ فروردين، ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰

خطر انتقال ویروس کرونا از طریق هوا و کفش ‌ها

مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که افراد آلوده به کروناویروس جدید می‌توانند با سرفه، صحبت کردن و حتی تنفس خود، ذرات هواپخش ویروسی را در شعاع چهار متری خود پخش کنند و این ذرات ویروسی می‌توانند با کفش افراد نیز جابجا شوند.

خطر انتقال ویروس کرونا از طریق هوا و کفش ‌ها

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین به نقل از ایسنا، دانشمندان در جدیدترین بررسی خود دریافته‌اند که ذرات حامل کروناویروس جدید می‌توانند از دهان افراد آلوده تا شعاع چهار متری پخش شوند و کفش‌ها می توانند حامل و ناقل این ویروس باشند. با توجه به این تحقیقات، ماسک‌های استاندارد به خوبی می‌توانند مانع انتقال ویروس به کادر درمانی شوند و برای افراد عادی نیز ماسک‌های پارچه‌ای کافی است تا از انتقال بیماری به واسطه این ذرات معلق شوند.

یافته‌های این پژوهش‌ها بر اهمیت فاصله‌گذاری فیزیکی همچنان تاکید دارد و آن‌را یکی از بهترین گزینه‌ها جهت جلوگیری از انتقال این ویروس می‌داند.

دکتر "رابرت گلاتر" پزشک فوریت‌های پزشکی در شهر نیویورک، در این باره بیان داشت: نکته اصلی این است که حفظ فاصله از دیگران بهتر از هیچ است. سه متر بهتر از دو متر است. در دوران شیوع کروناویروس، فاصله هر چه بیشتر باشد، بهتر است و بر اثر آن واقعاً احتمال انتقال ویروس کم می‌شود.

همانطور که پزشکان خاطرنشان می‌کنند، هنگام بازدم افراد آلوده، قطرات سنگین‌تر که حامل ویروس هستند، به خاطر جاذبه روی زمین می‌نشینند، در حالی که قطرات سبک‌تر می‌توانند در هوا به حالت معلق درآیند.

آزمایشات آنها نشان داد که ۷۰ درصد از نمونه‌های کف بیمارستان آلوده به کروناویروس بودند، چرا که جاذبه باعث می‌شود که اغلب این قطرات ویروسی روی زمین بنشینند.

محققان افزودند: علاوه بر این، وقتی کادر درمان در بخش‌ها عبور و مرور می‌کنند، ویروس همه جا را آلوده می‌کند و می‌توان آن را روی تمام زمین ردیابی کرد. این نشانگر ۱۰۰ درصد میزان آلودگی در کف بیمارستان ها است که هیچ بیماری در آن وجود ندارد. بنابراین، کفش‌های کارکنان به عنوان حامل عمل می‌کند.

به گفته محققان، هرچه به یک بیمار آلوده نزدیک‌تر شوید، احتمال انتقال از راه ذرات معلق در هوا بیشتر می‌شود. ذرات معلق در هوای آلوده به ویروس عمدتاً در نزدیکی و در ارتفاع پایین‌تر از سر بیماران متمرکز شده‌اند.

اما ذرات ریز و سبک هوا می‌توانند ببیشتر از دو متر که اکنون در بیشتر توصیه‌های فاصله گذاری اجتماعی توصیه می‌شود، حرکت کنند. در واقع به گفته محققان، حداکثر فاصله انتقال هوایی کروناویروس ممکن است ۴ متر (۱۳ فوت) باشد.

این محققان یافته‌های خود را در تاریخ ۱۰ آوریل به صورت آنلاین در مجله Emerging Infectious Diseases  منتشر کرده‌اند.

یک مطالعه دیگر در مورد هواپخش‌های حاصل از بازدم به صورت آنلاین در تاریخ ۱۵ آوریل در مجله پزشکی New England منتشر شده است. محققان دریافتند که این قطرات در هوا پراکنده می‌شوند، اما پوشاندن دهان با یک تکه پارچه به طور موثری این پراکندگی را متوقف می‌کند.

"متیو مزلسون" بیولوژیست مولکولی از دانشگاه هاروارد در تفسیر این مطالعه گفت: این به معنی آن است که هر زمان تصور می‌شود افراد آلوده در نزدیکی باشند، باید از ماسک مناسب استفاده کرد.

"گلاتر" نیز گفت: اگرچه رعایت فاصله دو متری توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده توصیه شده است، اما ما اکنون دریافته‌ایم که قطرات آلوده حاصل از سرفه یا عطسه می‌توانند بیشتر از این حرکت کنند و رعایت حداقل فاصله چهار متری لازم است.

وی افزود: با این وجود، شناخت ما از این ویروس و مباحث پیرامون آن همچنان در حال تکامل است. حقیقت این است که ما نمی‌دانیم دقیقا چه چیزی برای آلوده شدن به این ویروس از جمله میزان ویروس لازم برای ایجاد عفونت لازم است. در حقیقت ممکن است تحقیقات در مورد این مفهوم همچنان در حال گسترش و تکامل است.

"گلاتر" تأکید کرد که عوامل دیگر از جمله میزان نفوذ ذرات ویروسی به عمق ریه‌ها و قدرت سیستم ایمنی بدن فرد نیز در روند عفونت نقش دارند.

دکتر "اریک پنا" پزشک نیویورکی با خواندن مطالعه محققان چینی تایید کرد که پتانسیل انتشار این ویروس از طریق هواپخش‌ها ترسناک است، زیرا در اصل ترکیبی بین هوا و قطرات ویروسی است و این که قطرات قادر به ماندن در هوا در مدت طولانی هستند و به طور بالقوه می‌توانند افراد دیگر را آلوده کنند.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز جمعه، 7 بهمن، 1401