شنبه، 1 آبان، 1400 | Saturday 23rd of October 2021
۱۵:۳۶
بین الملل - کد خبر : 3835
جمعه، ۱۹ ارديبهشت، ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰

خروج سامانه‌های ضد‌موشکی آمریکا از عربستان

آمریکا سامانه‌های ضد‌موشکی خود را از عربستان خارج می‌کند.

خروج سامانه‌های ضد‌موشکی آمریکا از عربستان

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،مقامات آمریکایی قصد دارند سامانه های ضد موشکی پاتریوت و تعدادی از پرسنل نظامی این کشور را از خاک عربستان سعودی خارج کنند.

در گزارش روزنامه وال استریت ژورنال روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت (۷ ماه مه) در این باره آمده است که این تصمیم دولت آمریکا می‌تواند به مثابه پایان تقویت نظامی عربستان در مقابل ایران تلقی شود. 

در این گزارش همچنین آمده است که آمریکا در حال بررسی کاهش "سایر قابلیت‌های نظامی" خود در عربستان سعودی است. 

به گفته مقامات آمریکایی چهار سامانه پاتریوت و ده‌ها نفر از کادر نظامی آمریکایی که پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در این کشور مستقر شده بودند نیز مشمول این تصمیم آمریکا خواهند شد.  

در گزارش وال استریت ژورنال همچنین آمده است آمریکایی‌ها می‌خواهند نیروی دریایی این کشور را در خلیج فارس کاهش دهند . این مقامات گفته‌اند كه دو اسكادران جنگنده آمریكایی نیز منطقه را ترك كرده‌اند.

بر اساس گزارش نشریه یاد شده  تصمیم پنتاگون برای خارج کردن سامانه ضدموشکی پاتریوت از عربستان سعودی به دلیل "ارزیابی برخی مقام‌های آمریکایی مبنی بر این است که تهران را دیگر تهدیدی فوری برای منافع استراتژیک آمریکا به شمار نمی‌آورند".

مقامات سعودی از اظهار نظر سریع در باره این خبر خودداری کرده‌اند. هنوز مشخص نیست که آیا خبر کاهش نیروهای آمریکایی با این ارزیابی ارتباطی دارد یا نه. 

وال استریت ژورنال نوشته است که دولت آمریکا در طی یک سال گذشته به دلیل آنچه مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران می‌خواند، حضور نظامی خود در منطقه را تقویت کرده بود. 

همزمان برنامه ریزان پنتاگون معتقدند که "منابع نظامی محدود ایالات متحده - از جمله کشتی های جنگی و سامانه های موشکی پاتریوت - باید به سایر اولویت‌ها از جمله تلاش برای مقابله با گسترش نفوذ نظامی چین در آسیا اختصاص یابد".

مقامات آمریكایی اضافه كرده‌اند که برخی از سیاست‌مداران این کشور نگران این موضوع هستند كه كاهش حضور نظامی آمریكا در خاورمیانه چالش‌های جدیدی را از سوی ایران ایجاد كند، به ویژه كه كارزار فشار اقتصادی دولت ترامپ علیه تهران همچنان به قوت خود باقی است.

آمریکا سیاست فشار اقتصادی حداکثری بر ایران را همچنان دنبال می‌کند و تاکید کرده است که به اقدام نظامی تنها به عنوان آخرین اقدام بازدارنده می‌نگرد. .

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز شنبه، 1 آبان، 1400
از تلاش کردن اجتناب می کنید؟ در آینده بیشتر رنج خواهید کشید
حسین قلاب دوز
از تلاش کردن اجتناب می کنید؟ در آینده بیشتر رنج خواهید کشید

زمانی که کار هایتان را به تعویق می اندازید و از تلاش کردن اجتناب می کنید، شما انتخاب می کنید که اکنون کمتر رنج ببرید تا بعدا بیشتر رنج ببرید. برخی اوقات زمان زیادی طول می کشد تا شما آن رنج را تجربه کنید، اما هیچ وقت آن رنج از بین نمی رود.