خداحافظ چاقی

محققان موفق به شناسایی مولکول جدیدی در بدن انسان شده اند که با تقلید از نحوه فعالیت های سلول های چربی به چربی سوزی در اشخاص کمک می کند
خداحافظ چاقی

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، اضافه وزن یکی از مشکلاتی است سلامتی افراد را به شدت مورد تهدید قرار می‌دهد و علت اولیه بسیاری از بیماری‌ها محسوب می‌شود.

اضافه‌وزن  و چاقی دست‌آورد زندگی مدرنی است که نه از رژیم غذایی مفید و سالم پیروی می‌کند و سرشار از غذاهای حاضری و چرب است و نه میزان فعالیت افراد به گونه‌ای است که کالری اضافی را تبدیل به چربی نکند.

به‌همین سبب انسان مدرن امروزی با تحمل مشقات رژیم غذایی و استفاده از داروها و گاهی نیز انجام عمل‌های جراحی سعی دارد اضافه وزن خود را برطرف کند که گاه با شکست مواجه می‌شود.

محققان برای رفع این مشکل و برطرف کردن چاقی دست به انجام تحقیقات گسترده‌ای زدند که از جمله آنها فریب بدن برای ایجاد احساس سیری است. اما یک روش جدید مبتنی بر شناسایی مولکول های جدیدی است که فرایند چربی سوزی را تسریع می کنند.

مولکول های یادشده که اولین بار در بدن موش ها شناسایی شده اند به افراد کمک می کنند بدون تغییر رژیم غذایی لاغر شوند. مبنای فعالیت این مولکول ها شبیه سازی سازوکار مولکول های چربی برای کمک به از بین رفتن سریع تر آنهاست.

محققان استرالیایی می گویند مولکول های یادشده می توانند با فعالیت های خود میل و اشتهای انسان برای غذاخوردن را هم سرکوب کنند و کاری کنند که چربی های مواد غذایی سریع تر در بدن سوزانده شوند و موجب چاقی نشوند.

این مولکول تازه شناسایی شده BAM15 نام دارد و معمولا میتوکندری ها را هدف می گیرد که منبع انرژی سلول ها هستند و شیوه مصرف انرژی را در آنها برای بازتوزیع بهتر سلول ها در بدن تغییر می دهد. محققان امیدوارند بر مبنای این کشف علمی بتوان روش های درمانی دقیق تری را برای مقابله با چاقی ابداع کرد.

امتیاز 4.56/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه