گزیده اخبار :

حس بویایی در مبتلایان به کووید 19 ظرف 3 روز از بین می رود

ویروس جدید کرونا قادر است ظرف سه روز پس از ورود به بدن بیمار حس بویایی او را از بین ببرد
حس بویایی در مبتلایان به کووید 19 ظرف 3 روز از بین می رود

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، در صورت آلوده شدن فرد به ویروس کووید 19 طی مدت کوتاهی علائم بالینی در او مشهود می‌شود.

از آنجاکه این ویروس نوظهور است و شناخت محققان نسبت آن بسیار کم است، تازه‌های یافته شده در مورد آن کمک بسیاری به کنترل همه‌گیری کووید 19 و درمان آن می‌کند.

در این راستا، محققان دانشگاه سینسیناتی واقع در اوهایو آمریکا، با مطالعه بیماران مبتلا به کووید ۱۹ دریافتند که ویروس جدید کرونا قادر است ظرف سه روز پس از ورود به بدن بیمار حس بویایی او را از بین ببرد. اغلب این بیماران حس چشایی خود را نیز از دست می‌دهند.

در این تحقیقات ۱۰۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در طول ۶ هفته مورد مطالعه قرار گرفتند. از این بیماران در خصوص مدت ابتلا به علایم کووید ۱۹ و مدت و شدت از دست دادن حس بویایی و سایر علایم بیماری پرس‌وجو شد.

بر اساس این تحقیقات حداقل ۶۱ درصد از بیماران کووید ۱۹ دچار کاهش یا از بین رفتن حس بویایی می‌شوند و این عارضه به طور میانگین ۳.۴ روز پس از آلوده شدن به ویروس رخ می‌دهد. حدود ۵۰ درصد از بیماران علامت کیپ شدن بینی را دارند  و ۳۵ درصد آن‌ها دچار آبریزش بینی می‌شوند. نتایج این تحقیقات از این جهت دارای اهمیت است که بر اساس تحقیقات پیشین، این عوارض به عنوان علایم آلرژی معرفی شده و ارتباط آن‌ها با ویروس کرونا نفی شده است.

همچنین محققان دریافتند میزان از دست دادن حس بویایی با شدت علایم بیماری ارتباط مستقیم دارد. در واقع هرچه شدت از دست دادن حس بویایی بیشتر باشد، تنگی نفس، تب و سایر علایم بیماری در شخص شدیدتر است.

علاوه بر این مشخص شد احتمال از بین رفتن حس بویایی در بیماران جوان‌تر و زنان بیش از سایرین است.

به گفته محققان از دست دادن حس بویایی یکی از علایم اولیه ابتلا به کووید ۱۹ و مقدمه‌ای برای بروز علایم شدیدتر بیماری مانند تنگی نفس، تب و سرفه است.

امتیاز 3.81/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه