جمعه، 7 مهر، 1402 | Friday 29th of September 2023
۰۴:۲۷
سیاست - کد خبر : 1512
سه شنبه، ۱۰ دي، ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰

حسن روحانی : بدلیل تحریم ها در شرایط مشابهی با اوایل انقلاب و زمان جنگ هستیم

هر چند افتتاح خط مترو گلشهر به هشتگرد برای اهالی منطقه اهمیت داشته و سبب رضایت و خوشحالی شان شد اما مراسم افتتاح این خط و سخنرانی رئیس جمهور که در طی آن به خیلی از خدمات و اقدامات دولت تحت ریاستش اشاره کرد، اهمیت و بازتاب ویژه ای داشت.

 حسن روحانی : بدلیل تحریم ها در شرایط مشابهی با اوایل انقلاب و زمان جنگ هستیم

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین به نقل از ایرنا، حسن روحانی در مراسم افتتاح خط مترو گلشهر به شهر جدید هشتگرد با اشاره به ایستادگی  و فداکاری ملت، گفت: کشور بدلیل تحریم ها در بدترین شرایط است اما ملت با قامتی استوار در برابر دشمنان ایستادگی می کند. امروز هر چیزی که هست در سایه ازخود گذشتگی و ایمان مردم بدست آورده ایم. در اوایل پیروزی انقلاب و سپس در دوران جنگ تحمیلی، مردم روزهای سختی را پشت سر گذاشتند  و امروز تحریم ها باعث شده در بدترین شرایط باشیم.

 خدمت به این مردم، وظیفه ماست

رئیس جمهور افزود: هر روز که می گذرد، کارگران، مهندسان و مدیران توانای ما خدمت تازه ای به ملت ارائه می دهند که این امر بسیار خوشحال کننده است. امروز به لطف و یاری خدای بزرگ و همت وتلاش کارگران و بقیه نفرات توانستیم هدیه کوچکی به  اهالی استان البرز بخصوص شهر هشتگرد و شهرستان های اطرافش بدهیم. خیلی ها شبانه روز تلاش کردند تا پروژه زودتر به پایان رسیده و این مردم از آن بهره مند شوند. البته اگر توانستیم به این مردم بزرگ، شجاع و لایق خدمتی بکنیم در واقع به وظیفه خود عمل کرده ایم.

اگر مترو نبود، چه می شد؟

روحانی با یادآوری بحث و جدل هایی که در دوره اول مجلس شورای اسلامی در خصوص ضرورت احداث مترو و یا عدم نیاز کشور به آن بوجود آمده بود و به نتیجه هم نرسید، گفت: نمایندگان تهران در مجلس دوم که مرحوم هاشمی ریاست آن را بر عهده داشتند، به این نتیجه که تهران نیاز مبرمی به مترو دارد رسیدند. در نهایت  بنده و آقای دری نجف آبادی مسئول این کار شدیم و روزهای زیادی را صرف این کردیم که متروی تهران از کجا و چگونه آعاز شود.

وی افزود: از روز افتتاح مترو تا الآن بیش از 9 میلیارد سفر درون شهری توسط آن صورت گرفته است. اگر مترو نبود این سفرها باید با اتوبوس های درون شهری و خودروهای شخصی انجام می شد که  در آن صورت فکر کنید هوای تهران چه شرایطی پیدا می کرد و چقدر سوخت تا حالا مصرف شده بود.

دولت مشکلات مردم را درک می کند

روحانی با تاکید بر اینکه رفع آلودگی هوا وظیفه تک تک ماست، ادامه داد: در روزهای اخیر هوای تهران بشدت آلوده بود البته شهرهای دیگری هم این شرایط را داشتند. اما این مشکل یک روزه به وجود نیامده و نتیجه سالها اشتباه و سو مدیریت است که بتدریج در طول یک قرن  ظاهر شده و یک شبه حل نمی شود. این آلودگی از سال ها قبل روی هم انباشته شده و وظیفه یک دولت نیست که آن را برطرف کند. همه باید دست در دست دولت گذاشته و به کمک هم آن را حل کنیم.

 رئیس جمهور گفت: باید تصریح کنم که ایران شانزده یا هفدهمین کشور آلوده دنیاست. امروز وقتی شاخص آلودگی به 200 می رسد مدارس را تعطیل می کنیم در حالی که در هند با آلودگی 300 هم مدارس تعطیل نمی شوند و در چین با رقم 360باز هم جایی تعطیل نمی شود. اگر قرار بود مدارس چین با رقم 200 تعطیل شوند آنوقت باید 6 ماه از سال مدارس آنجا تعطیل باشند.

وی افزود: این مشکلات تنها مختص ما نیست و خیلی از کشورها مشکل دارند. مهم این است که باید دید آیا دولت مشکلات مردم را درک می کند و به دنبال رفع آنها هست یا نه؟ دولتمردان  هم این هوا را استنشاق می کنند و به دنبال حل آن هستند. اگر مردم دیدند که دولت کاری نمی کند می توانند انتقاد کنند. امروز 75 درصد از بنزین مصرفی مردم یورو 4و 5 است ولی در دولت قبلی، بنزین تولید پتروشیمی یعنی آلوده ترین بنزین در اختیارشان گذاشته شده بود. چیزی که امروز مانع از مهاجرت15 میلیون  نفر از کشور شده، برنامه ها و تصمیمات این دولت است.

اگر دولت به موقع در قضیه دریاچه ارومیه  دخالت نمی کرد سال 95 دیگر جایی به این اسم وجود نداشت و گرد و غبار و نمک حاصل از تبخیر آب، همه چیز را در استان های اردبیل، زنجان و شمال غرب کشور از بین می برد.

آنچه که در مورد دریاچه ارومیه انجام دادیم یکی از بزرگترین اقدامات دولت برای حفظ 15 میلیون نفر بود. اقدام دیگر دولت همین مورد بنزین و گازوئیل یورو 4 و 5 است . البته دولت اقدامات اساسی دیگری مانند توسعه خطوط ریلی دارد. طول تمامی خطوط ریلی در ایران تا دولت یازدهم 9 هزار و 600 کیلومتر بود ولی امروز بیش از 14 هزار کیلومتر خط ریل داریم که 45 درصد آن در دولت یازدهم و دوازدهم کشیده شده و تا پایان دوره کاری این دولت، هزار کیلومتر دیگر نیز کشیده خواهد شد یعنی نصف خطوط ریلی کشورمان توسط دولت یازدهم و دوازدهم کشیده شده است.

روحانی اظهار داشت: دیروز آمار و ارقام خوشحال کننده ای توسط مدیران پتروشیمی به من ارائه شد. امروزه تولید محصولات پتروشیمی به 100میلیون تن یعنی 2 برابر مقداری که در شروع کار دولت یازدهم تولید می شد، رسیده که با این کار 5 میلیارد دلار که رقم بزرگی است وارد کشور می شود.. اگر درگیر جنگ اقتصادی نبودیم از سال 95 تا امروز 200 میلیارد دلار وارد کشور می شد که از این رقم نصف آن حاصل از فروش نفت بود. اگر تحریم نمی شدیم درآمد فروش نفت در سه سال اخیر 100 میلیارد بیشتر از قبل می شد. اینکه عده ای می گویند تحریم تاثیری ندارد و باید خودمان مدیریت قوی داشته باشیم. اگر تحریم نبود اعتبارات خارجی در طول این مدت تا پایان سال نزدیک به 100 میلیارد دلار  می شد که روی هم انگار 200 میلیارد دلار از دست داده ایم و بدون پولی که در شرایط عادی می توانستیم داشته باشیم کشور اداره می شود.

تحریم هم مانع تلاش مان نشد

وی افزود: 60 درصد از پروژه اتصال مترو گلشهر به هشتگرد توسط دولت فعلی انجام شده و 85 درصد از اعتبار آن را ما تامین کردیم یعنی در شرایط سخت و فشار تحریم ها باز هم تمام توان مان را به کار گرفته ایم. البته همه تلاش کردند تا مردم هشتگرد و اطرافش که همیشه در هنگام بازگشت از تهران دچار مشکل  شده و هزینه زیادی هم  صرف می کردند، از حالا به بعد براحتی و با هزینه بسیار کمتری  و در زمان کوتاهتری به خانه هایشان باز گردند.

  ملت همچنان به رهبر و نظام وفادار است

روحانی با اشاره به وفاداری مردم به رهبرمعظم انقلاب و نظام گفت: ملت با درک درستی از انقلاب و نظامی که قصد خدمت به آنها را دارد، سال ها برای پیروزی انقلاب و 8 سال در زمان جنگ تحمیلی و در سال های اخیر که در تحریم هستیم برای استقلال کشورشان تلاش و ایستادگی کردند.  بعد از این امکان ندارد منابع کشورشان و زندگی و حکومت شان را به غارتگران همیشگی   بسپارند. دشمنان ما باید اخبار موفقیت های مردم را بخوانند. مدتی قبل یک حوزه نفتی به حجم53 میلیارد بشکه در خوزستان و ایلام توسط مهندسین ایرانی کشف شد ولی مثل خیلی از کارهای بزرگی که در این کشور توسط خودمان انجام می شود فراموش شد.

مانور مشترک با چین و روسیه خیلی ها را عصبانی کرده است

وی افزود: دولت به پشتوانه رای مردم می تواند در برابر آمریکا قدرتمندانه رفتار کند و در برابر فشار اروپا با صدای بلند حرفش را بزند. انجام مانور مشترک با روسیه و چین خیلی ها را عصبانی می کند چون نیروی دریایی دو کشور بزرگ در کنار ارتش و سپاه ما قرار می گیرند. این اتفاق نه برای کشورهای کوچک  منطقه که در برابر آمریکا همیشه تسلیم هستند، قابل تحمل بود و نه برای آمریکا و انگلیس

باید امیدوار باشیم

حسن روحانی با تاکید بر اینکه دفاع ملت از نظام سبب ناراحتی دشمنان می شود، گفت: مردم راه درستی انتخاب کردند. نباید آنها را مایوس کنیم. همه باید به آینده امیدوار باشیم، هر چند در شرایط بسیار سختی هستیم. من در زمان جنگ و بعد از آن بودم و خیلی چیزها دیده ام ولی هیچوقت مانند الان در چنین شرایط بدی نبودیم. با این وجود بودجه عمرانی کشور در سال آینده 70 هزار میلیارد تومان  خواهد بود. امسال حقوق کارمندان 20 درصد افزایش یافته و سال آینده 15درصد بیشتر خواهد شد. تلاش می کنیم علی رغم فشار سنگینی که به ما وارد می شود، مسیر را درست برویم.

افتتاح هر پروژه ضربه ای به دشمن است

رئیس جمهور افزود: وقتی انقلاب پیروز شد 19 سد در کشور داشتیم ولی در این دو دوره تصدی من، تا امروز35 سد افتتاح شده و تا  پایان دوره،12 سد دیگر نیز به مرحله بهره برداری می رسد.  آیا این ها افتخار ملت نیستند؟                                       نباید مردم را نسبت به آینده بدبین کنیم.  افتتاح هر پروژه، یک ضربه کاری به دشمن وارد کرده و مردم را خوشحال می کند.

در صنعت ریلی خودکفا شده ایم

روحانی گفت: امروز نه تنها راه آهن تولید می کنیم بلکه در دیگر موارد وابسته به این صنعت هم خودکفا شدیم. دیگر نیازی نداریم از انگلیس ریل دریافت کنیم. امروز خودمان واگن می سازیم و در پروژه تولید واگن مسافر بری 90 درصد کارها را خودمان انجام می دهیم اما در ساخت واگن باری، کاملا روی پای خودمان  ایستاده ایم. برای مثال تونل بزرگی که در غرب کشورمان چند ماه قبل افتتاح شد طولانی ترین تونل منطقه خاور میانه با 90 کیلومتر طول است. این تونل نیز کاملا توسط مهندسین ایرانی خفاری شده است.

 در مسیر توسعه و پیشرفت کشور هستیم

رئیس جمهور در پایان افزود: 2 طرح بسیار بزرگ و مهم راه آهن چابهار به زاهدان و رشت به آستارا در حال اجرا هستند که باید سرعت را بیشتر کنیم. از وزیر راه و شهرسازی و قرار گاه خاتم الانبیا می خواهم تمام تلاش خود را صرف کنند زیرا این دو طرح می تواند باعث دو برابر شدن میزان حمل بار خارجی شده و بخش خصوصی را سرپا نگه دارد.  ما مسیر درست و صحیحی برای توسعه کشور و ایجاد رفاه برای مردم در نظر گرفته ایم و با اتحاد و وحدت مردم و در سایه عدالت و انصاف همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

 


 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز جمعه، 7 مهر، 1402
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!