چهارشنبه، 6 مهر، 1401 | Wednesday 28th of September 2022
۰۰:۰۵
دولت - کد خبر : 16498
سه شنبه، ۱۵ شهريور، ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰

جهرمی: گفتوگوها برای مذاکرات ادامه دارد

بهادری جهرمی گفت: چهار موضوع در توافق دنبال شده که شامل تضمین‌ها و راستی‌آزمایی، رفع تحریم‌ها ‌و بسته شدن ادعاهای سیاسی در مورد مسائل پادمانی است و جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگوها را ترک نکرده و نخواهد کرد.

جهرمی: گفتوگوها برای مذاکرات ادامه دارد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، «علی بهادری جهرمی» روز سه‌شنبه در نشست خبری با خبرنگاران که در محل ساختمان کوثر برگزار شد، گفت: در آستانه حادثه عظیم اربعین حسینی (ع) هستیم و با توجه به فروکش کردن کرونا تا حدود زیادی، پیش‌بینی شده که مشارکت عظیمی در سفر به عتبات عالیات صورت گیرد که رییس جمهور در جلسه‌های متعدد پیگیر این موضوع شدند که این نیازمند همکاری همه از جمله دولت و مردم است.  

 

۱۰ فرودگاه در کشور برای این سفر آماده شده است

رییس شورای اطلاع رسانی دولت افزود: در این زمینه دولت تلاش کرده زیرساخت‌های کشور را فعال کند که از ۱۰ فرودگاه کشور پرواز به عراق انجام می‌شود و مرزها هم افزایش دوبرابری داشت و قطار تهران کربلا هم فعال و تقویت و توسعه یافته است.

بهادری‌جهرمی تصریح کرد: در مرز زمینی ۶ مرز فعال است و حتی توصیه شده که با خودروهای شخصی به مرز حرکت کنند و حتی میزهای خدمت در مرزها برقرار شده است ‌درباره بیمه هم مبلغ بر مبنای دوسال قبل اما ارایه خدمات‌دهی افزایش یافته است.  

وی خاطرنشان کرد: برای تسهیل حضور زائران در سفر به عتبات عالیات اقدامات متعددی صورت گرفته است و حتی تسهیلات متعددی هم برای زائران به صورت برخط به منظور سهولت انجام شده است.

 

ارائه خدمات اینترنت رایگان برای زائران اربعین

سخنگوی دولت افزود: در حوزه ارتباطات هم تقویت آنتن دهی در مرزها صورت گرفته است و بالنی هم با تدبیر وزارت ارتباطات برای تقویت ارتباطات مردم در سفر به عتبات عالیات مستقر می‌شود. همچنین حوزه‌های جدیدی برای ارایه خدمات فناورانه در سهولت ارتباطات فراهم شده است.

وی ادامه داد: سامانه‌ای در پیام رسان «بله» برای اعلام وضعیت زائرین مهیا شده است که نیاز به اینترنت ندارد و امکان‌ موقعیت یابی برای زائرین وجود دارد. یکی از شرکت‌ها امکان اشتراک گذاری وسیله نقلیه را فراهم کرده است و کسانی که مسیرهای مشترک دارند می‌توانند همدیگر را از طریق این سامانه پیدا کنند.

رییس شورای اطلاع رسانی ادامه داد: از دیگر اقدامات ارائه اینترنت و وای فای رایگان در برخی از موکب‌ها صورت گرفته است که از طریق سروش پلاس و روبیکا امکان تماس رایگان فعال شده است.

 

تسهیلات ۳ و پنج میلیون تومانی برای زوار اربعین

سخنگوی دولت این را اضافه کرد: با تلاش‌های وزارت اقتصاد و بانک‌ مرکزی تسهیلات ۵ میلیون تومانی برای سرپرست‌های خانوارهای زائر و ۳ میلیونی برای دیگر زائران در نظر گرفته شده و این تسهیلات بر خط و بدون‌نیاز به ضامن و با ضامن قرار دادن یارانه ها انجام‌ می‌شود.

بهادر جهرمی این را هم گفت که باتوجه به افزایش چشمگیر زائران، هرآنچه که برای تسهیل سفر فراهم شود، باز هم به میزان انتطار و آنچه که باید باشد، نخواهیم رسید بنابراین درخواست‌ می‌کنیم‌ مردم‌ هم‌ همکاری کنند.

 

ارایه خدمات پزشکی برخط برای زائران 

بهادری جهرمی افزود: در جلسه اخیر دولت رییس جمهور به همه دستگاه‌ها دستور داد تا حداکثر امکانات را برای سفر اربعین فراهم کنند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یکی از شرکت‌ها امکان اشتراک‌گذاری وسیله نقلیه را برای زائران فراهم کرده‌ است تا از طریق این سامانه با هم قرارهای مشترکی در رفت و برگشت به مرز داشته باشند گفت: این امکان برای اسنپ، تپسی و ماکسیم فراهم شده است و خدمات پزشکی آنلاین برای زوار نیز فراهم خواهد شد.

 

فعال شدن تکمیل عملیات اجرایی کریدور تجاری شرق و غرب در دولت سیزدهم

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه مقام معظم رهبری پیش‌تر با توجه به‌ اهمیت موضوع حمل و نقل در تجارت، در دیدار پوتین بر راه‌اندازی خط راه‌آهن رشت - آستارا تأکید کردند که این کار موجب تکمیل کُریدور حمل و نقل شمال - جنوب است اما در گذشته این ظرفیت ترانزیتی و حمل و نقل مغفول مانده و حال برنامه دولت برای اجرای این طرح چیست، گفت: یکی از سیاست های دولت، تقویت و توسعه مسیرهای تجاری شرق و غرب است است و اقدامات خوبی هم‌انجام شده و حتی برخی از مسیرهای تعطیل شده نیز فعال شده است.

بهادری جهرمی ادامه داد: در خصوص راه آهن رشت آستارا بخشی از این‌مسیر یعنی ۴۰ کیلومتر در حال عملیات اجرایی است و بقیه مسیر هم در حال انجام مقدمات برای اجراست. به همین منظور در اواخر شهریور وزیر راه سفری را به کشور آذربایجان برای شرکت در نشست سه جانبه ایران آذربایجان روسیه خواهد داشت که یکی از محورهای اساسی پیگیری این‌ مسیر است‌. 

 

وزیر راه شنبه به وزارتخانه می‌رود

بهادری جهرمی درباره کسالت وزیر راه و شهرسازی گفت: وزیر راه به دلیل ضربه‌ای که در جریان حادثه‌ای در منزل به کمر وی وارد شده بود، بستری شد و تزریقی هم به ستون فقرات داشت که اکنون بهبود نسبی حاصل شده است و رستم قاسمی از شنبه در وزارتخانه حضور دارد. هرچند در عیادت از وی پیگیری مسایل کاری بودند.

 

نظارت‌های ستادی مکمل نظارت‌های میدانی است

بهادری جهرمی به توصیه رهبر معظم انقلاب مبنی بر تدوین نقشه جامع از سوی دولت توضیح داد: از بیانات راهگشای رهبری تشکر می‌کنیم ‌و ایشان تقدیرهای کم سابقه‌ای از دولت داشتند. این دولت اهل اینکه مسئولیت پذیر نباشد، نیست و نبوده است، دولت بار مسئولیت را بر دوش گرفته است ‌و خود را مکلف می‌داند که وارد میدان‌حل مشکل شود.

وی ادامه داد: با توجه به تاکیدات رهبری بر حضور در میدان، سند تحول مردمی در همین راستا با ۳۷ موضوع کلان در این سند احصا و راهبردها و راهکارها تدوین شده است و بعد از دیدار با رهبری در حوزه اطلاع رسانی تصمیم گیری هایی صورت‌گرفت و در راستای عمل به فرمایشات رهبری نظارت های ستادی که رییس جمهور از وزراتخانه ها دارند، مبتنی بر سند تحول تسریع شد.

سخنگوی دولت گفت: نظارت‌های ستادی مکمل نظارت‌های میدانی است و دولت از هر گونه پرداختن به سند تحول و یا برنامه  کلان حرکت دولت استقبال می‌کند.

 

گفت‌وگوها درباره مذاکرات ادامه دارد

رییس شورای اطلاع رسانی دولت درباره روند مذاکرات ایران به خبرنگاران توضیح داد: گفت‌وگوها در خصوص توافق ادامه دارد و طرف مقابل هم باید از زیاده خواهی دست بردارد چراکه مسیر سازنده‌ای طی شده است. 

بهادری جهرمی گفت: چهار موضوع در توافق دنبال شده که شامل تضمین‌ها و راستی‌آزمایی، رفع تحریم‌ها ‌و بسته شدن ادعاهای سیاسی در مورد مسائل پادمانی است و جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگوها را ترک نکرده و نخواهد کرد.

 

اقدامات دولت برای کاهش بحران ‌تنش های آبی 

بهادری جهرمی در بخش دیگری از نشست خبری درپاسخ به سوالی درباره وضعیت آب استان همدان و اقدامات دولت برای جلوگیری از تکرار آن در استان‌های دیگر، گفت: بحران کم آبی و خشکسالی جهانی است و تدابیر برای مواجهه با این بحران باید پیش از این صورت می‌گرفت و اقدامات انجام شده تناسبی با بحران‌ها ندارد و پیش‌بینی تنش‌های گسترده وجود داشت.

وی ادامه داد: اما از ابتدای تشکیل دولت، وزارت نیرو برای ۳۰۰ نقطه پیش‌بینی تنش آبی داشت. همچنین مجموعه وزارت نیرو هم طرح‌های متوقف شده را تسریع و هم طرح «میانبری» را تدوین کرد. در حوزه همدان نیز طرح میانبری در نظر گرفته شد تا ضرب الاجلی تنش آبی را جبران کنند تا به تدریج طرح‌های بلند مدت تری در نظر گرفته شود. 

سخنگوی دولت اظهار امیدواری کرد: با همراهی مردم برای اصلاح شیوه آبیاری و سایر موارد شاهد کاهش بحران‌ها و تنش‌های آبی باشیم.

 

از شرکت‌های هواپیمایی می‌خواهم با زائرین همراهی کنند

رییس شورای اطلاع رسانی دولت درباره وجود تخلف های نرخ بلیط هواپیما با وجود نرخ مصوب شده اظهار تاسف کرد که در ایام شلوغی مانند اربعین شاهد تخلفات هواپیمایی و شرکت‌های حمل و نقل هستیم. یکی از تدابیر وزارت راه مصوب کردن نرخ قابل قبول بود و از طرفی هم امکان فروش بلیط را فقط از سوی شرکت هواپیمایی مجاز می‌داند.

بهادری جهرمی اظهار داشت: البته ظرفیت ناوگان هوایی و پذیرش فرودگاه نجف و بغداد ظرفیت تقاضای زیران را ندارد و بخشی از این مشکلات برای تأمین بلیط باید از تأمین مسیرهای جایگزین انجام شود. البته در تمامی فرودگاه‌ها نیز میز خدمتی از خود وزارت راه جانمایی شدند که به تخلفات رسیدگی کنند. از شرکت‌های هواپیمایی می‌خواهم با مردم و زائرین همراهی داشته باشند.

 

بیش از ۳۰ دستگاه به این درگاه دولت الکترونیک پیوستند

بهادری جهرمی درباره با آمار و ارقام پیوستن دستگاه‌ها به درگاه مشترک خدمات الکترونیک دولت، توضیح داد که پیوستن به این درگاه دو دهه است که مطرح است و دولت مصمم است این بار زمین مانده را نیز بردارد مانند قانون مربوط به آزادسازی سواحل.

وی ادامه داد: دولت مصمم است تا درگاه دولت الکترونیک به صورت پنجره واحد اجرایی کند و گزارش آمار پیوستن‌ها در جلسه هیات دولت قرائت می‌شود و رئیس‌جمهور هم تأکید برای پیوستن به درگاه دارد تا دستگاه‌هایی که امکان و زیرساخت پیوستن ندارند به صورت شفاف آن را به مردم اعلام کنند.

رییس شورای اطلاع رسانی ادامه داد: بیش از ۳۰ دستگاه به این درگاه پیوستند و امیدوار هستیم با پیگیری خوب رسانه ملی و همکاری و همدلی دولت و مجلس و سایر بخش‌های حاکمیتی تا پایان شهریور عدد قابل قبولی از پیوستن دستگاه‌ها به این سامانه داشته باشیم.

 

واکنش به تغییر وزیر راه 

بهادری جهرمی درباره بازداشت یکی از منسوبان وزارت راه توضیح داد :  رئیس جمهور بارها گفت که دولت هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد ندارد و یکی از برنامه‌های دولت این بود که مسیر برخورد با فساد را به قوه مجریه بیاورد. اگر ما موفق نشویم مسیر مقابله با فساد را به قوه مجریه بازگردانیم، مسیر درست و قابل قبول پیش نخواهد رفت. البته بسیاری از اقدامات صورت گرفته که رسانه‌ای نشده است اما این خبر با توجه به اینکه از سوی نهادهای نظارتی در قوه مجریه انجام شده بود رسانه‌ای شده است. 

وی ادامه داد: البته نهادهای نظارتی مبتنی بر گزارش‌ها اغماض نمی‌کنند و بلافاصله وارد می‌شوند زیرا پیشگیری برای آنها اولویت دارد به همین دلیل اصولاً رسانه‌ای نمی‌شود.

سخنگوی دولت به اینکه آیا دولت با توجه به وضعیت جسمانی وزیر راه گزینه دیگری را معرفی می کند گفت: وی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و این هفته در وزارت راه و شهرسازی انتصاب جدیدی صورت گرفته است و ما امیدوار هستیم بتوانیم همچنان از وی کمک بگیریم.

بهادری جهرمی در ادامه با اشاره به ارایه طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی به هیات  رئیسه مجلس و اینکه آیا دولت با این طرح و تفکیک موافق است، می گوید: من هم شنیده‌ام که طرحی مطرح شده اما به نظر اعلام وصول در صحن مجلس صورت نگرفته و دولت پس از ارسال رسمی طرح‌ها در مورد آنها اظهار نظر می‌کند و تا این طرح برای دولت ارسال نشود و دولت به جمع بندی نرسد در مورد آن نظری ندارد.

 

اراده جدی دولت برای جبران عقب ماندگی در حوزه مسکن 

بهادری جهرمی در بخش دیگری درباره راهکار دولت برای تحقق  سریع تر ساخت مسکن و کنترل اجاره بها تاکید کرد که دولت برای جبران‌کسری های تولید مسکن‌ گذشته و عقب ماندگی در حوزه مسکن، مصمم است و این موضوع به صورت فرابخشی پیگیری می شود و جلسه ای در دولت نیست که به موضوع مسکن‌  پرداخته نشود اگر کمبود تولید سال‌های گذشته برطرف نشود، مشکل اجاره بها هم برطرف نخواهد شد؛ معاون جدید در این‌باره منصوب شد و امید داریم با این تغییر مدیریتی شاهد یک انرژی و امید مضاعف در وزارت راه باشیم.

سخنگوی دولت درباره تدوین آئین‌نامه برای تولید گوشی‌های ایرانی گفت: آیین نامه بند ۹ تبصره ۷ قانون بودجه در جلسه اخیر هیات دولت به تصویب رسید و مطابق این ایین‌نامه از محل حقوق ورودی واردات گوشی های بالای ۶۰۰ دلار ، منابع آن به  صورت ۱۰۰ درصد به حمایت از گوشی های ایرانی تخصیص می یابد و فرایند و جزئیات آن در ایین‌نامه منتشر می‌شود.

بهادری جهرمی گفت: کمیته ای برای توزیع این‌منابع و برای حمایت از موثر از گوشی های ساخت داخل پیش‌بینی شده است که بین ۷۰ تا ۹۰ درصد به گوشی های هوشمند داخلی این‌منابع اختصاص  خواهد یافت.

بهادری درباره مصوبات سفرهای استانی اظهار داشت: اولویت دور نخست سفرهای استانی با تکمیل طرح های نیمه تمام بود ‌و دولت در این دور کلنگ زنی جدید جز مسکن نداشت. در دور اول سفرهای استانی ۹۱۰ توافق با دستگاه های های اجرایی منعقد شد و از پنج هزار و ۳۰ طرح دولت در سفرهای استانی ۱۹۱ طرح نهایی،  ۴۵۷۸ طرح در حال اجرا و ۲۵۲ طرح هم در دست پیگیری عملیات اجرایی است.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار دولت
پربیننده‌ترین اخبار دولت
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز چهارشنبه، 6 مهر، 1401
داستان تشکیل حزبی که جمهوری اسلامی را به قدرت رساند
تحلیلگر ایران زمین
داستان تشکیل حزبی که جمهوری اسلامی را به قدرت رساند

شهید باهنر معتقد است افزایش آزادی حاصل از انقلاب و کار حزبی قوی راست‌ها و چپ‌ها، روحانیون ارشد و عالیرتبه را به فکر ایجاد یک حزب متمرکز اسلامی انداخت و اینگونه بود که حزب جمهوری اسلامی در روز 29 بهمن 1357 تشکیل شد.

معادله چندمجهولی حمله به سلمان رشدی و برجام/ دست های پشت پرده فعال شده اند/ سیاست داریوش به ما چه می گوید؟
تحلیلگر ایران زمین
معادله چندمجهولی حمله به سلمان رشدی و برجام/ دست های پشت پرده فعال شده اند/ سیاست داریوش به ما چه می گوید؟

سیاستی که توسط مخالفان برجام پیش گرفته شده سیاستی تاریخی و مرموز است که پیش از این بارها به کار رفته و می‌توان نام آن را «سندرم داریوش» گذاشت. سندرمی که ردپای آن در حمله به سلمان رشدی هم دیده می‌شود.