گزیده اخبار :

جنایات جنگی نظامیان استرالیا در افغانستان

رئیس نیرو‌های دفاعی استرالیا اعتراف کرد که قتل ۳۹ غیرنظامی افغان به دست نظامیان این کشور تایید شده است.
جنایات جنگی نظامیان استرالیا در افغانستان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین به نقل از رویترز، یک ژنرال بلندپایه ارتش استرالیا با انتشار گزارشی پیرامون جرائم جنگیِ نیروهای ویژه استرالیا در خاک افغانستان از ثبت ۳۹ فقره قتل غیر نظامیان به دست این نیروها خبر داد.

طبق این گزارش، این ۳۹ فقره قتل توسط ۲۵ نیروی نظامی و در جریان ۲۳ حادثه رخ داده است. 

این مقام استرالیایی گفت:از مردم افغانستان صادقانه عذرخواهی می کند و این مسئله زندگی خانواده‌ها و جوامع افغانستان را نابود کرده است و موجب درد و رنج بسیاری برای آنها شده است. 

به گفته ژنرال «آنگوس جان کمپبل»، قربانیان این جنایت ها زندانیان، کشاورزان و دیگر غیرنظامیان (افغان) بوده‌اند. او اضافه کرد «این پرونده شرم‌آور شامل مواردی می‌شود که در آن اعضای جدید گشت‌ استرالیا در پروسه تأسف‌بار موسوم به "خونریزی"، مجبور می‌شد برای آنکه اولین کشتار خود را ثبت کند، به یک زندانی تیراندازی کنند. 

در این گزارش آمده است که نظامیان استرالیایی تسلیحات یا بی‌سیم‌هایی را بر روی بدن اجساد غیرنظامی افغان قرار می‌دادند تا نشان دهند آنها در عملیات جنگی کشته شده‌اند.  

پس از آنکه رسانه‌های محلی اعلام کردند نیرو‌های ویژه ارتش استرالیا مردان غیرنظامی و کودکان را در افغانستان هدف قرار داده اند، مقامات استرالیا در سال ۲۰۱۶ از آغاز تحقیقات در مورد اقدامات ارتش در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ خبر دادند. نتیجه این تحقیقات امروز اعلام شد. 

شایان ذکر است که نیروهای ویژه استرالیا از سال ۲۰۰۲ و به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف ادعایی آمریکا علیه شبه نظامیان طالبان در افغانستان حضور داشت. 

امتیاز 5/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه