دوشنبه، 7 خرداد، 1403 | Monday 27th of May 2024
۰۵:۰۱
اجتماعی - کد خبر : 2030
پنجشنبه، ۱۰ بهمن، ۱۳۹۸ - ۸:۰۰

جزئیات انواع مالیاتی که دارندگان وسائل نقلیه ملزم به پرداخت آنها می باشند

بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده توسط مجلس شورای اسلامی، موجب تصویب چند نوع مالیات شد که دارندگان وسائل نقلیه ملزم به پرداخت آنها هستند.

جزئیات انواع مالیاتی که دارندگان وسائل نقلیه ملزم به پرداخت آنها می باشند

 

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین و به نقل از ایسنا، با بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی مالیات نقل و انتقال خودرو، عوارض سالانه وسائل نقلیه و مالیات و عوارض سبز شماره گذاری انواع خودرو و موتور سیکلت علاوه بر مالیات بر درآمد وسائل نقلیه برای دارندگان وسائل نقلیه و خودروها به تصویب رسید.

مالیات بر درآمد وسائل نقلیه، مالیاتی است که همه دارندگان وسائل نقلیه عمومی اعم از تاکسی، مینی بوس، اتوبوس، وانت بار،کامیون و...... ملزم به پرداخت آن هستند. در تعیین میزان این مالیات فاکتورهای مختلفی مانند نوع و مدل وسیله نقلیه مد نظر قرار می گیرد و سازمان امور مالیاتی توسط اطلاعیه آن را علام می کند.

مودیان  این نوع مالیات در خرداد ماه هرسال باید اظهارنامه مالیاتی بابت عملکرد سال قبل را ارائه کنند.در غیر این صورت جریمه ای معادل 30 درصد مبلغ مالیات قطعی شده که غیر قابل بخشودگی است به مودیان تعلق می گیرد.

مدارک لازم برای تشکیل پرونده مالیات بر درآمد وسائل نقلیه

مدارک لازم برای تشکیل پرونده مالیات بر درامد وسائل نقلیه عبارتند از: 

 1: اصل و تصویر سند مالکیت 

2: اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی

3: اصل و تصویر کارت خودرو و شناسنامه ماکیت خودرو (برگ سبز)

 

مالیات و عوارض سبز و جریمه عدم پرداخت یا تاخیر در پرداخت مالیات و عوارض سبز

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، شماره گذاری انواع خودروهای سبک و سنگین و موتور سیکلت بر اساس رتبه انرژی آنها که باید توسط سازمان ملی استاندارد ایران تائید شده باشد، مشمول پرداخت مالیات و عوارض سبز خواهند شد. ماده 30 لایحه مالیات بر ارزش افزوده، وزارت صمت را موظف کرده تا با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد ایران  فهرست تمامی خودروها و موتورسیکلت های تولید داخل و وارداتی را با توجه به رتبه انرژی که در برچسب انرژی آین وسائل نقلیه درج شده را ظرف مدت 3 ماه از تاریخ ابلاغ این قانون به صورت برخط به سازمان اعلام و برای آگاهی عموم منتشر کند.

اشخاص حقوقی واردکننده و تولید کنندگان انواع وسائل نقلیه موظف هستند اظهارنامه مربوط به مالیات و عوارض شماره گذاری و مشخصات کامل و دقیق وسائل نقلیه فروخته شده در هر ماه را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد را به سازمان ارائه کرده و مالیات و عوارض آنها را پرداخت کنند.

عدم پرداخت مالیات و عوارض مذکور در مهلت مقرر شده موجب پرداخت جریمه ای معادل 10 درصد مالیات و عوارض به همراه اصل مبلغ مالیات و عوارض خواهد شد که غیر قابل بخشودگی است و در صورت تاخیر در پرداخت،مشمول جریمه های موضوع ماده 40 این قانون خواهند شد.

عوارض سالانه وسائل نقلیه

برطبق ماده 31 لایحه مالیات بر ارزش افزوده، وسائل نقلیه در شهر های آلوده تا 10 سال پس از تولید مشمول پرداخت عوارض سالانه آلایندگی وسائط نقلیه به میزان معادل یک بیستم نرخ های مندرج می باشند. بر همین اساس وزارت کشور ( سازمان شهرداری ها و دهیاری ها) با ایجاد سامانه الکترونیک متمرکز عوارض سالانه وسائل نقلیه،امکان پرداخت و صدور الکترونیکی مفاصاحساب عوارض این ماده را برای مالکان و استعلام برخط میزان عوارض پرداخت نشده مربوط به وسائط نقلیه را برای نیروی انتظامی و دفاتر اسناد رسمی فراهم کند. کلیه وسائط نقلیه که قبل یا بعد از لازم الاجراء شدن این قانون شماره‌گذاری شده باشند نیز، مشمول عوارض‌ موضوع این ماده می شوند.

جریمه عدم پرداخت عوارض سالانه وسایل نقلیه

لازم به ذکر است که  مشمولان این عوارض در صورت عدم پرداخت آن در موعد تعین شده، ملزم به پرداخت  جریمه غیرقابل بخشودگی معادل ۱۰ درصد عوارض سالانه و در صورت تأخیر بیش از یکماه می‌شوند؛ علاوه بر این مشمول جریمه‌ای معادل ۲ درصد عوارض سالانه به ازای هر ماه نسبت به مدت تأخیر  نیز خواهند شد..

همچنین، اگر مالک یا مالکان خودروهای سبک و سنگین و موتور سیکلت از پرداخت عوارض‌ موضوع این ماده به مدت پنج سال از سال مالکیت، خودداری کرده و یا مبلغ عوارض و جریمه ای که چرداخت نشده بیشتر از پنج‌ درصد شود، نیروی انتظامی موظف است براساس فهرست اعلامی وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) وسائط نقلیه مزبوررا تا زمان پرداخت عوارض و جرایم توقیف کند..

مالیات نقل و انتقال انواع خودرو

نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت به جز ماشین‌های راه‌سازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها مشمول مالیات نقل و انتقال خواهند شد.

بر اساس لایحه تصویب شده، مالیات نقل و انتقال انواع خودروهای تولید داخل به میزان یک درصد وخودروهای وارداتی معادل دو درصد به ماخذ مذکور  برای سال تولید ماخذ محاسبه شده وتا ۶ سال پس از سال تولید سالانه ۱۰ درصد همان ماخذ کاهش می‌یابد و برای سال‌های ششم به بعد ۴۰ درصد ماخذ یاد شده است..

همچنین، اولین انتقال خودرو از کارخانجات سازنده یا مونتاژکننده داخلی و یا واردکنندگان (نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های خارجی) به خریداران و همچنین هرگونه انتقال به صورت صلح و هبه به نفع دولت به غیر از نقل و انتقال انواع خودروها و موتورسیکلت با پلاک انتظامی مناطق آزاد تجاری-صنعتی، مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال می‌شوند..

 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 7 خرداد، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!