دوشنبه، 10 مهر، 1402 | Monday 2nd of October 2023
۰۳:۳۰
سیاست - کد خبر : 960
دوشنبه، ۱۳ آبان، ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

تکفیری که 40 ساله شد

سابقه تصرف سفارت آمریکا به سال 58 برمی‌گردد. کمتر از یک سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ورود دانشجویان پیرو خط امام(ره) به سفارت آمریکا و سپس گروگانگیری کارمندان این سفارتخانه و البته کشف و ضبط اسناد و مدارک موجود در این مجموعه با حواشی و تبعات مهمی داخلی و خارجی همراه بود

تکفیری که 40 ساله شد

به گزارش ایران زمین، مراسم 13 آبان و سالگرد تصرف سفارت آمریکا موسوم به تسخیر لانه جاسوسی و اعتراض دانشجویان و دانش آموزان به ورود آمریکاییان به تهران در سال 57 و تبعید امام(ره) به ترکیه در سال 43، امروز در تهران و شهرهای کشور همزمان برگزار شد. سابقه تصرف سفارت آمریکا به سال 58 برمی‌گردد.

کمتر از یک سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ورود دانشجویان پیرو خط امام(ره) به سفارت آمریکا و سپس گروگانگیری کارمندان این سفارتخانه و البته کشف و ضبط اسناد و مدارک موجود در این مجموعه با حواشی و تبعات مهمی داخلی و خارجی همراه بود که در این میان قطع ارتباط ایران با ایالات متحده در عرصه بین‌المللی و سقوط دولت وقت را می‌توان مهمترین آثار این اتفاق برشمرد. امروز چهلمین سالگرد این اتفاق برگزار می‌شود. مانند ادوار گذشته راهپیمایی از خیابان‌های منتهی به سفارت آمریکا آغاز شده و در مقابل این ساختمان به پایان رسید و قرائت بیانیه بخش پایانی این مراسم بود. امروز همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از اتمام جلسه علنی به جمع راهپیمایان این مراسم پیوستند و نیز برخی مسئولان لشگری و کشوری با اعلان پیام‌هایی از این اتفاق حمایت کردند.

اضمحلال اسراییل نزدیک است

مراسم 13 آبان مانند ادوار گذشته سخنرانانی هم داشت. سرلشگرعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران این تصرف سفارت آمریکا را یک رویداد بزرگ و خودجوش تاریخی علیه استکبار جهانی برشمرد و با اشاره به سوابق اقدامات آمریکا در ایران همچون کودتای 28 مرداد، گفت که آمریکا از هیچ اقدامی علیه ملّت ایران فروگذار نکرده است و امروز ملّت ایران فتنه‌های زیادی را خنثی کرده و پشت سر گذاشته که بعضاً با خسارت‌هایی هم همراه بوده، دشمن دست از فتنه برنداشته است، از مقابله نظامی تقریباً ناامید شده، در جنگ اقتصادی به یأس رسیده و در آستانه شکست است، امّا از فتنه ناامید نیست، قطعاً بدانید فتنه‌ها در راه است.

به گفته او، دشمنی و عداوت آمریکا با ملّت ایران، نه به موضوع بخصوصی مثل موضوع هسته‌ای منحصر و نه قائم به شخص است، تضاد غرب و آمریکا با ایران یک تضاد راهبردی است نه تاکتیکی ، اختلاف بین نظام استکبار و جمهوری اسلامی ماهوی و محتوایی و ریشه‌ای است. امّا با پایداری و ایستادگی ملّت بزرگ ایران، امروز گفتمان مقاومت در سراسر منطقه گسترش یافته و به الگویی کارآمد در برابر نظام سلطه تبدیل شده است.

فرمانده کل ارتش با بیان اینکه سردمداران شیطان صفت و جنایت‌پیشه مذبوحانه به دنبال فرار از شکست نباشند، خاطرنشان کرد: این سنت الهی است، راهی است که فرعون‌ها و نمرودها و یزیدها و صدام‌ها رفته‌اند و سردمداران کاخ سیاه و رژیم صهیونیستی به زودی به اسلاف خود خواهند پیوست.

 

آمریکا به دنبال دیکته کردن مطالبات خودش است

حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان نیز یکی دیگر از حاضران در این مراسم بود. شریعتمداری با اشاره به این مساله که مذاکره در عرصه سیاسی تعریف خاصی دارد، مذاکره سقف، کف و میانه دارد، اظهار کرد: کف مذاکره همان نقاط مشترک و سقف مذاکره همان چک و چانه زدن است. آمریکا مذاکره نمی خواهد و به دنبال مذاکره نیست.

به گفته او ، آمریکا از قبل سقف مذاکره را معلوم کرده است و به دنبال این نیست که بنشیند و تبادل نظر داشته باشد بلکه سقف مذاکره را تعیین کرده است، یعنی ما بیاییم و به نتیجه برسیم که صنایع موشکی را تضعیف کند. لذا این دیگر به معنای مذاکره نیست بلکه بیشتر دیکته نویسی است و تکلیف دیکته نویسی مشخص است.

مذاکره هیچ نتیجه‌ای ندارد

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در حمایت از راهپیمایی 13 آبان با تاکید بر این مساله که ما از مذاکره با آمریکا به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسیم و بارها خیانت اروپا و امریکا به ما اثبات شده است، گفته است که  مسئولان کشور نباید وقت خود را تلف کنند و از اداره کشور، خودشان را کنار بکشند چون امروز کشورمان نیازمند اراده‌های قوی‌تری برای اداره است.

به گفته دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبر و انتظار برای اینکه از اروپا و آمریکا سرمایه و تکنولوزی بیاید، خیال باطل بود که حتی در زمان رژیم شاه این کار عملیاتی نشد.

آمریکا رو به  زوال است

سرلشگر یحیی صفوی مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا نیز در حمایت از راهپیمایی 13 آبان با بیان اینکه رژیم قانون شکن و عهد شکن آمریکا فقط با ایران سر دشمنی داشته باشد، گفت: آمریکا همواره بدنبال سلطه کامل و چپاول ثروت و نفت و منافع این منطقه بوده است و این رفتار ادامه دارد و آن را حق خود می داند و این موضوع را جزو منافع ملی آمریکا و سیاست خارجی خود تعریف کرده اند.

وی با بیان اینکه آمریکا و رئیس جمهور فعلی آن غافل از آن هستند که در 13 آبان  1358 آمریکا قویتر از حالا بود، اظهار کرد: فقط با نگاهی واقع بینانه به تغییر و تحولات سیاسی و ژئوپلیتیکی منطقه و جهان  می توان دریافت که قدرت آمریکا رو به افول و زوال است و امروز آمریکا توانایی تغییر چهره راهبردی منطقه و جهان را بنفع خودش ندارد و تمامی تحولات چین ، روسیه و هند به ضرر آمریکایی‌ها در حال رقم خوردن است.

مقاومت یک تکلیف دینی است

مانند ادوار سابق نیز در پایان این مراسم بیانیه‌ای صادر شده و در آن بر چند محور کلیدی از جمله تکلیف شرعی و آرمانی انقلاب اسلامی در باب مقاومت برابر استکبار جهانی و آمریکا و استفاده حداکثری از اسناد لانه جاسوسی در کتب آموزشی تاکید شد. همچنین در این بیانیه آورده شد که آمریکا در حال نابودی و فروپاشی است و در این میان باید ملل اسلامی از جمله عراق نسبت به دسیسه‌های دشمن آگاه باشند. حمایت از تمامیت ارضی فلسطین و یمن و محکوم کردن جنایات عربستان سعودی و اسراییل در جنگ‌های نابرابر علیه مسلمانان و ضرورت توجه به انسجام داخلی در مقابله با مفاسد و توطئه‌های داخلی و جهانی از دیگر محورهای کلیدی این بیانیه بود.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 10 مهر، 1402
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!