تولید نوعی پلاستیک که رسانای برق است

قدرت انتقال نور پلاستیک جدید 88.4 و پلاستیک عادی 88.1 درصد است
تولید نوعی پلاستیک که رسانای برق است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین و به نقل از مهر، پلاستیک های معمولی رسانای ضعیف الکتریسیته هستند و بیشتر اوقات از آنها برای عایق بندی در مقابل جریان برق استفاده می شود. از این رو در بیشتر مواقع برای پوشاندن سیم ها و صفحه مدارها از آنان استفاده می شود، اما محققان امیدوار بودند با اضافه کردن مواد دیگر خاصیت رسانایی را به پلاستیک ها اضافه کنند تا بتوان محصول نهایی را در نمایشگرهای لمسی بزرگ یا پنجره هایی با سلول های خورشیدی به کار برد. 
 
  • ترکیب پلاستیک با مس و نقره برای رسانا شدن

در همین راستا محققان دانشگاه میشیگان ماده جدیدی براساس پژوهش های پیشین خود در همین حوزه توسعه داده اند. آنها قبلا در تحقیقی نشان داده بودند با افزودن یک لایه نازک نقره به ورقه پلاستیک می توان آن را به رسانای جریان برق تبدیل کرد. البته این روش پرهزینه بود و قابلیت انتقال نور را نیز 10 درصد کاهش می داد. یک روش برای ارتقای قابلیت انتقال نور پلاستیک، افزودن پوشش ضدانعکاس به ان است اما این مواد به طور معمول رسانای الکتریسیته نیستند. بنابراین محققان با ترکیبی از فلزات و مواد چندلایه این مشکل را برطرف کردند. 
 
 
به این ترتیب پلاستیک رسانای شفاف از لایه بسیار ظریف نقره و پلاستیک ساخته شده و در آن مقدار اندکی مس وجود دارد، ضخامت این نوع پلاستیک 6.5 نانومتر است. لایه رسانای مذکور بین دو ماده "دی الکتریک" قرار گرفت که یکی از آنها از جنس دی اکسید آلومینیوم و دیگر اکسید روی است. این امر سبب می شود نور سریع تر از پلاستیک گذر کند و قدرت انتقال محصول نیز از پلاستیک عادی بیشتر است، در حقیقت قدرت انتقال نور پلاستیک جدید 88.4 و پلاستیک عادی 88.1 درصد است.  
 

امتیاز 4.5/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه