دوشنبه، 27 دي، 1400 | Monday 17th of January 2022
۱۶:۱۲
فناوری - کد خبر : 4426
جمعه، ۲۳ خرداد، ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰

تولید نوعی سیمان برای خودترمیمی استخوان ها

محققان امیدوارند پس از تکمیل این تحقیقات بتوانند نسل جدیدی از سیمان استخوان را تولید کنند

تولید نوعی سیمان برای خودترمیمی استخوان ها
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین و به نقل از ساینس، سیمان فسفات کلسیم در شکل فعلی، معمولا به عنوان یک ماده چسبناک به درون شکستگی استخوان ها تزریق می شود. هنگامی که این سیمان تحت فشار زیاد قرار بگیرد، ممکن است ترک بردارد. این ترک ها به مرور عمیق تر شده و در نهایت موجب شکستگی ایمپلنت می شوند. این وضعیت مشابه چیزی است که در مورد سیمان مورد استفاده در ساختمان ها رخ می دهد، به دلیل این ضعف ، سیمان کلسیم فسفات معمولا در استخوان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که در ساختار اسکلتی بدن، بار قابل توجهی را متحمل نمی شوند.
 
امیدواری محققان برای تولید نسل جدید از سیمان استخوان
اکنون محققان با افزودن فیبرهای کربن به سیمان کلسیم فسفات توانستند این نقطه ضعف را از دو طریق ازبین ببرند، اول اینکه فیبرهای کربن موجب افزایش تحمل بار توسط سیمان می شوند و فضای بین شکاف ها را پر می کنند و در نتیجه مانع از افزایش عمق ترک ها می شوند. دوم اینکه سطح فیبرهای کربن مورد استفاده در سیمان به صورت شیمیایی فعال شده است و به محض تماس با مایعات بدن که در محل ترک خوردگی سیمان تجمع می کنند، یک فرایند معدنی آغاز می شود که در مجاورت محل ترک، موجب تشکیل آپاتیت می شود. آپاتیت نوعی ماده معدنی فسفاتی است که سنگ بنای استخوان ها محسوب می شود. 
 
 
محققان امیدوارند پس از تکمیل این تحقیقات بتوانند نسل جدیدی از سیمان استخوان را تولید کنند که برای بازسازی مجموعه بزرگی از استخوان های بدن ازجمله استخوان هایی که در ساختار اسکلتی متحمل بار سنگین و دائمی می شوند، کاربرد داشته باشد. 
 
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 27 دي، 1400
پیدا و پنهان روابط ایران و روسیه
محسن شیرپاک
پیدا و پنهان روابط ایران و روسیه

انتقال اخیر جنگنده های سوخو روسیه برای شرکت درمسابقات هوایی در امارات از طریق حریم هوایی ایران و استفاده پایگاه هوایی شهید نوژه ایران برای بمباران اهداف در سرتاسر سوریه، تحولی جدید و چشمگیر در تاریخ روابط روسیه و ایران است.

نقش روسیه در جنگ ۴۴ روزه آذربایجان و ارمنستان
محسن شیرپاک
نقش روسیه در جنگ ۴۴ روزه آذربایجان و ارمنستان

جنگ دوم ۴۴ روزه قره باغ که در ۶مهر۱۳۹۹ آغاز شد، نه تنها برای ارمنستان و آذربایجان بلکه نقطه عطفی در موازنه سیاسی و نظامی قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در گیر در قفقاز جنوبی بود، به ارتقای بیشتر ترکیه به عنوان یک قدرت منطقه‌ای کمک کرد، محدودیت‌هایی را برای نفوذ روسیه در قفقاز ایجاد و میزان علاقه واقعی ایالات متحده، اسرائیل و کشور‌های اتحادیه اروپا را در قفقاز نشان داد.