يكشنبه، 7 خرداد، 1402 | Sunday 28th of May 2023
۱۴:۴۶
فناوری - کد خبر : 1798
جمعه، ۲۷ دي، ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

تولید سیمان زنده از باکتری توسط محققان دانشگاه بولدر

این میکروب ها آلاینده های هوا را جذب و کلسیم و کربنات می سازند که ماده اصلی در سیمان است

تولید سیمان زنده از باکتری توسط محققان دانشگاه بولدر


گروهی از دانشمندان با کمک شن، ژل و نوعی باکتری سبز ماده ای را تولید کرده اند که در صنعت ساخت و ساز می توان از آن استفاده کرد این ماده سیمان سبز نام گذاری شده است.

 


محققان دانشگاه بولدر در ایالت کلرادو آمریکا ، از ترکیب نوعی باکتری با شن و ژل یک ماده برای ساختمان سازی ابداع کردند که همانند سیمان قدرتمند است و "سیمان زنده" نام گرفته است. این ماده از نوعی جلبک اولیه که 3.5 میلیارد سال قبل روی کره زمین وجود داشتند ساخته شده است و انرژی خورشید را جذب خودش می کند. وجود جلبک ها این مزیت را دارد که به این ماده قابلیت خودترمیمی می دهد و همچنین سیمان زنده دی اکسید کربن کمتری تولید خواهد کرد. این گروه محققان اعتقاد دارند که تولید این نوع سیمان زمینه ساز ایجاد ساختمان های زتده در آینده خواهد شد، این ساختمان ها می توانند ترک های خود را ترمیم کرده و آلاینده های هوا را جذب کنند. درحالی که سیمان در طول 100 سال گذشته تغییری نکرده است اما این محققان معتقدند این ماده صنعت ساخت و ساز را دگرگون خواهد کرد.


در این پژوهش از میکروبی سبز رنگ استفاده شده است که داخل آب زتدگی می کند و توانایی ساخت غذای خود را دارد، این نوع باکتری ها تک سلولی بوده و به صورت گروهی رشد می کنند از این رو برای تولید سیمان زنده ایده آل هستند. این محققان از شن و هیدروژل قالبی برای رشد باکتری ها تولید کرده اند، این هیدروژل حاوی مواد مغذی و رطوبت است که به باکتری اجازه رشد می دهد. این میکروب ها آلاینده های هوا را جذب و کلسیم و کربنات می سازند که ماده اصلی در سیمان است، این روش حافظ محیط زیست در ساختمان سازی بوده و گاز دی اکسید کربن کمتری تولید می شود.


هرچند این تحقیقات در مراحل اولیه است و باید بررسی ها و آزمایشات بیشتری انجام شود، از مشکلات استفاده از این ماده در ساختمان سازی این است که آجر باید کاملا خشک شود تا استحکام بیشتری داشته باشد. درحالی که خشکی بیش از حد روی باکتری ها تاثیر منفی می گذارد چراکه برای زنده ماندن باکتری ها رطوبت کافی لازم است.

 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز يكشنبه، 7 خرداد، 1402
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!