گزیده اخبار :

تولید انسولین از زهر حلزون با مشارکت بانوی محقق ایرانی

این کشف می تواند عملکرد پمپ های انسولین یا پانکراس های مصنوعی را بهبود دهد
تولید انسولین از زهر حلزون با مشارکت بانوی محقق ایرانی

 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین و به نقل از دیلی میل، گروهی از محققان در دانشگاه کپنهاگ دانمارک مدعی شده اند که از زهر حلزون دریایی مهاجم انسولینی تولید کرده اند که درمانی ایمن تر و موثرتر برای دیابت است. در بین این محققان یک بانوی ایرانی هم حضور داشت، "هلنا صفوی" استادیار دانشگاه کپنهاگ همراه این گروه محقق پژوهش مذکور را انجام داده اند.
 
  • این انسولین عوارض جانبی دیگر داروها را ندارد
به گفته محققان این انسولین ویژگی های زهر حلزون دریایی را برای کاهش قند خون تقلید می کند، و مانند بقیه داروهای دیابت عوارض جانبی طولانی ندارد. در این پژوهش محققان دانشگاه یوتا آمریکا هم شرکت داشتند، آنها ادعا می کنند کوچک ترین و کارآمدترین نسخه هورمون انسولین از زهر حلزون را ساخته اند. یافته های پژوهشی آنان بر اساس مطالعات روی حیوانات است و نقطه آغازی برای توسعه درمان های انسولینی است که می تواند زندگی افراد مبتلا به دیابت را متحول کند. 
 
دانی هونگ چیو یکی از مولفان این پژوهش می گوید: اکنون می توانیم نسخه هیبریدی انسولین را بسازیم ضمن اینکه کارآمد است، در عین حال به نظر می رسد بسیاری از ویژگی های مثبت انسولین حلزون مخروطی را نیز همران خود دارد. این حلزون مخروطی روی صخره های مرجانی حرکت می کند و دنبال طعمه است، زهر این حلزون حاوی نوع خاصی از انسولین است.
 
 
  • شباهت این انسولین به انسولین تولید شده در بدن انسان
این جانور زهر را در آب پراکنده می کند و همین امر سبب می شود تا گلوکز خون ماهی های اطراف به طور موقت کاهش یابد و آنها را فلج کند. همزمان با این کار حلزون به طور ناگهانی از زیر پوسته خود ظاهر می شود و طعمه را می بلعد. محققان دریافتند که این انسولین زهرآگین ویژگی مشابه انسولینی دارد که در بدن انسان تولید می شود و البته تاثیرگذاری آن نیز سریع تر است.
 
هلنا صفوی در این مورد گفت: انسولین با قابلیت تاثیرگذاری سریع تر خطر ایجاد هایپر گلیسیمی(افزایش ناگهانی قند خون) و اختلالات دیگر دیابتی را کاهش می دهد. این کشف می تواند عملکرد پمپ های انسولین یا پانکراس های مصنوعی را بهبود دهد، ما می خواهیم به افراد مبتلا به دیابت کمک کنیم تا بهتر و سریع تر قند خونشان را کنترل کنند. 
 

امتیاز 4.67/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه