چهارشنبه، 2 خرداد، 1403 | Wednesday 22nd of May 2024
۱۰:۲۲
سیاست - کد خبر : 548
شنبه، ۰۶ مهر، ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰

توصیه میرلوحی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات 98

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، گفت: در انتخابات 98 چه مشارکت زیاد یا کم باشد، 290 نماینده راهی مجلس خواهند شد ولی نتیجه آن با مشارکت حداکثری متفاوت خواهد بود و این برای کشورهای اروپایی که شاید مشارکت انتخاباتی آنان در حدود 30 درصد است شاید عادی باشد ولی برای کشور ما خوب نیست.

توصیه میرلوحی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات 98

محمود میرلوحی عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با «ایران زمین» با اشاره به اینکه فرصتی کمتر از 6 ماه تا فرارسیدن انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی باقی مانده است و در این زمان باید جریان‌های سیاسی خود را برای ورود به این کارگزار انتخاباتی آماده کنند، گفت: شرایط امروز کشور نسبت به گذشته خیلی تغییر کرده است . اصلاح‌طلبان از انتخابات سال 1392 تاکنون توانستند یک رویه نسبتا موفقی را طی کنند. گام اول این جریان انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری بود و سپس در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی بیش از 160 نفر با لیست امید و تکرار آقای خاتمی وارد مجلس شدند.


عضو شورای شهر تهران افزود: اوج این جریان انتخابات 96 بود که آقای روحانی دوباره انتخاب شده و مردم در انتخابات شورای شهرها رای خوبی به اصلاح‌طلبان دادند و آن فاصله‌ای 800 هزار نفری که بین رای آخرین نفر لیست امید و آقای چمران اولین نفرلیست اصولگرایان در شورای شهر وجود داشت، یک اختلاف معنادار بود. ولی اتفاقاتی که در دی ماه 96 رخ داد و سپس خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها علیه ایران و درنتیجه تهدید برخی دستاوردهای دولت به ویژه در حوزه اقتصادی از جمله مهار تورم، امروز شاهد آن هستیم که شرایط نسبت به گذشته متفاوت است.

وی با بیان اینکه ما اعتقاد داریم که باید تنور انتخابات گرم شود و به شدت نسبت به میزان مشارکت مردم در انتخابات 98 نگران هستیم، تصریح کرد: مشارکت حداکثری برای اصلاح‌طلبان به عنوان جریانی که از سال 76 تاکنون هروقت اصلاح‌طلبان در میدان بودند، مشارکت حداکثری همزاد حضور اصلاح‌طلبان بوده و هروقت غایب بودند، فضای انتخاباتی سرد می‌شود؛ همچنانکه در دوره دوم انتخابات شورای شهر رخ داد. هرچند که در آن دوره اصلاح‌طلبان حضور داشتند ولی فضای آن زمان یک فضای سردی بود و بخش زیادی از مردم در خانه نشستند.

 

هنوز یک نگاه مخالف با انتخابات اخیر در جامعه احساس می‌شود و شورای نگهبان یا وزارت کشور اقدامی برای تشویق حضور مردم در انتخابات از خودشان نشان نمی‌دهند و من در مجموع فضای کشور را یک فضای سرد می‌دانم.


میرلوحی ادامه داد: ما امروز نیز نگران هستیم تا مبادا برای حل این شرایط کاری نشود. متاسفانه رسانه ملی هنوز برنامه ندارد و اگر کاری هم می‌کند در مسیر مخالف وضعیت جامعه است. زمانی می‌گفتند که صداوسیما در آستانه انتخابات فضای کاری خودش را تغییر می‌دهد و رفته رفته به سراغ اقشار مختلف می‌رود و چهره‌های مختلف زنان و هنرمندان را نشان می‌دهد ولی امروز اگر میزگردی را برگزار می‌کند، این میزگرد یک طرفه است.


میرلوحی با بیان اینکه شورای نگهبان و وزارت کشور برای تقویت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات 98 هنوز به اندازه کافی ورود نکرده‌اند، گفت: هنوز یک نگاه مخالف با انتخابات اخیر در جامعه احساس می‌شود و شورای نگهبان یا وزارت کشور اقدامی برای تشویق حضور مردم در انتخابات از خودشان نشان نمی‌دهند و من در مجموع فضای کشور را یک فضای سرد می‌دانم.


عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ضمن اشاره به اینکه با توجه به حوادث دی ماه 96 و مرداد 97 و مشکلات معیشتی و اقتصادی فضای کشور در آستانه انتخابات سرد و نگران‌‌کننده است، گفت: اگر نسبت به حل و رفع این مسائل رویه درستی را در پیش نگیریم، بهترین سرمایه امنیت کشور و اعتبار نظام و منافع ملی در معرض تهدید قرار بگیرد. این در صورتی رخ می‌دهد اگر مشارکت حداکثری نباشد. فراموش نکنیم که چه مشارکت زیاد یا کم باشد، 290 نماینده راهی مجلس خواهند شد ولی نتیجه آن با مشارکت حداکثری متفاوت خواهد بود و این برای کشورهای اروپایی که شاید مشارکت انتخاباتی آنان در حدود 30 درصد است شاید عادی باشد ولی برای کشور ما خوب نیست.
 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز چهارشنبه، 2 خرداد، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!