دوشنبه، 7 خرداد، 1403 | Monday 27th of May 2024
۱۱:۳۰
بین الملل - کد خبر : 1086
جمعه، ۲۴ آبان، ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

توافق حزب مورالس و دولت موقت بولیوی برای برگزاری انتخابات جدید

دولت موقت بولیوی و نمایندگان حزب اوو مورالس رئیس جمهور مستعفی بولیوی اواخر روز پنجشنبه ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) برای برگزاری انتخابات جدید به توافق رسیدند.

توافق حزب مورالس و دولت موقت بولیوی برای برگزاری انتخابات جدید

دولت موقت بولیوی و نمایندگان حزب اوو مورالس رئیس جمهور مستعفی بولیوی اواخر روز پنجشنبه ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) برای برگزاری انتخابات جدید به توافق رسیدند. در جلسه عصر دیروز سنای بولیوی، رئیس جدید سنا که عضو حزب جنبش سوسیالیسم مورالس است، گفت که برای همکاری در راستای برگزاری انتخابات جدید پس از هفته‌ها اعتراض و خشونت توافق حاصل شده است.
مونیکا اوا کوپا مورگا همچنین افزود: «امروز یک روز تاریخی است که توانستیم بین مخالفان و دولت برای برگزاری سریعتر انتخابات به توافق برسیم تا کشورمان را آرام کنیم و فراتر از همه از دموکراسی دفاع کنیم.»

امروز یک روز تاریخی است که توانستیم بین مخالفان و دولت برای برگزاری سریعتر انتخابات به توافق برسیم

وی همچنین از نیروهای امنیتی بولیوی که در خیابان‌ها با هواداران مورالس و گروه‌های بومی کشور روبرو می‌شوند خواست که با آن‌ها با احترام رفتار کنند. او تاکید کرد: «بگذارید از رنگ‌ها و مواضع تندرو خلاص شویم. آنچه کشور ما در حال حاضر به آن نیاز دارد صلح است.»

رئیس جمهور موقت بولیوی: از حزب مورالس در انتخابات استقبال می‌کنم نه از خود او

جنینه آنی‌یس، رئیس جمهور موقت بولیوی که روز سه‌شنبه پس از استعفای مورالس خود را رئیس دولت انتقالی نامید نیز تأکید کرد که می‌خواهد روابط با حزب مورالس را اصلاح کند. وی با این حال افزود که از حضور مورالس در انتخابات استقبال نمی‌کند.

جنینه آنی‌یس روز گذشته در یک نشست خبری تاکید کرد: «اوو مورالس صلاحیت نامزدی برای دوره چهارم را ندارد.» وی همچنین اضافه کرد که «ضربات» وارده به کشور به این دلیل است که مورالس مخالف ایجاد محدودیت در دوره‌های ریاست جمهوری بود.
وی تصریح کرد از حضور حزب جنبش سوسیالیسم [حزب مورالس] که در کنگره دارای اکثریت است، در انتخابات استقبال می‌کند. رئیس جمهوری موقت بولیوی افزود: «این حزب باید دنبال یک نامزد باشد.»

خانم آنی‌یس تاریخ دقیقی را برای انتخابات مشخص نکرده است گرچه پیش از این، پس از معرفی خود به این سمت گفته بود رئیس جمهوری جدید باید تا تاریخ ۲۲ ژانویه مشخص می‌شود.

طبق قانون اساسی بولیوی، انتخابات ریاست جمهوری باید ظرف ۹۰ روز پس از استعفای رئیس دولت برگزار شود.

اوو مورالس، رئیس جمهور چپگرای بولیوی در پی چند هفته اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، هفته گذشته کناره گیری کرد. معترضان وی را متهم می‌کنند که با تقلب در این انتخابات پیروز شده است اما وی پس از انتخابات ۲۸ مهر، مدعی شد که مخالفان در حال برنامه‌ریزی برای یک کودتا علیه وی بودند. مورالس بیش از ۱۴ سال در قدرت بود.
آقای مورالس پس از استعفا از ترس جانش به مکزیک پناهنده شد. او ۲۱ آبان پس از یک سفر ۱۶ ساعته و به محض پیاده شدن از هواپیمای متعلق به نیروی هوایی ارتش مکزیک در مکزیکوسیتی گفته بود که قربانی یک کودتا شده است.
طبق آخرین گزارش دادستانی بولیوی در روز چهارشنبه، در خشونت‌های پس از انتخابات در این کشور تاکنون ۱۰ نفر کشته شده‌اند.
روز گذشته هواداران رئیس جمهور مستعفی به خیابان‌های لاپاز، پایتخت بولیوی آمدند و علیه رئیس جمهور راستگرای جدید شعار دادند.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 7 خرداد، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!