تشخیص ابتلا به کرونا ظرف 15 ثانیه

پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو (Ohio State University) آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک دستگاه الکل‌سنجی تنفسی شده‌اند که می‌تواند متابولیت‌های مربوط به بیماری کووید-۱۹ را در مدت پانزده ثانیه تشخیص دهد.
تشخیص ابتلا به کرونا ظرف 15 ثانیه

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، یکی از معضلاتی که در رابطه با افراد مبتلا به کووید 19 وجود دارد، تشخیص زودهنگام این بیماری است. این امر زمانی اهمیت خود را نمایان می‌کند که به سرعت بالای انتقال این ویروس توجه کنیم.

ازآنجاکه دامنه علائم بالینی ابتلا به ویروس کرونای جدید، گستردگی زیادی دارد، تاآنجاکه بسیاری از مبتلایان هیچگونه نشانه بالینی از خود نشان نمی‌دهند، شناخت زودهنگام افراد مبتلا و غربال آنان از جامعه، به‌شدت در کاهش سرایت این بیماری تاثیر دارد.

لذا، پژوهشگران در صدد یافتن راهی جهت تشخیص زودهنگام این بیماری هستند. 

در همین راستا، پژوهشگران "دانشگاه ایالتی اوهایو" (Ohio State University) آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک دستگاه الکل‌سنجی تنفسی شده‌اند که می‌تواند متابولیت‌های مربوط به بیماری کووید-۱۹ را در مدت پانزده ثانیه تشخیص دهد.

آزمایش‌های موجود برای تشخیص این بیماری به طور معمول شامل آزمایش سواب بینی عمیق برای به دست آوردن نمونه کافی مایعات است که برای پردازش باید به یک دستگاه آزمایشگاهی منتقل شود و نتایج آزمایش نیز معمولاً چند ساعت یا حتی چند روز بعد مشخص می‌شود.

اکنون محققان دانشگاه ایالتی اوهایو یک دستگاه الکل‌سنجی تنفسی تولید کرده‌اند که می‌تواند متابولیت‌های مربوط به بیماری کووید-۱۹ را تنها در مدت ۱۵ ثانیه تشخیص دهد. از این فناوری می‌توان در مکان‌هایی همانند فرودگاه‌ها و دیگر مکان‌های عمومی استفاده کرد تا هر چه سریع‌تر بیماران مبتلا به این بیماری تشخیص داده شوند.

"پرنا گوما" (Perena Gouma) توسعه‌دهنده اصلی  این دستگاه جدید گفت: تجزیه و تحلیل تنفس در واقع تکنیکی نیست که در حوزه پزشکی بسیار مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین ما هم‌اکنون در حال آزمایش این دستگاه هستیم. ما دستگاه مجهز به حسگری را توسعه داده‌ایم که نیتریک اکسید و ترکیبات آلی فرار (VOCs) در تنفس را تشخیص می‌دهد و می‌توان از آن برای تشخیص این بیماری استفاده کرد.

ترکیبات آلی فرار (VOCs) ترکیبات شیمیایی آلی هستند که در دمای اتاق دارای فشار بخار بالایی هستند. این فشار بخار بالا که به دلیل پایین بودن نقطه جوش این مواد است، موجب می‌شود که تعداد مولکول‌های قابل توجهی از این مواد در اثر فرایند تبخیر یا تصعید به حالت گاز درآمده و در هوای اطراف منتشر شوند.

به همراه نیتریک اکسید، دو متابولیت دیگر که مربوط به کووید-۱۹ است، توسط دستگاه مذکور مورد آزمایش قرار می‌گیرند. از آنجا که دستگاه غلظت متابولیت را نشان می‌دهد، ممکن است در ارزیابی پیشرفت بیماری نیز اطلاعاتی در اختیار افراد قرار دهد.

اجزای شرکت‌کننده در سوخت و ساز سلولی (متابولیسم یا دگرگشت) را متابولیت (Metabolite) می‌نامند. در واقع متابولیت‌ها ترکیبات واسطه و محصول سوخت و ساز سلول زنده هستند و معمولاً منحصرا اشاره به مولکول‌های کوچک شرکت‌کننده در سوخت وساز سلولی دارد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت این دستگاه ارزان است و تقریباً هر فرد می‌تواند این آزمایش را انجام دهد. نتایج آزمایش در مدت پانزده ثانیه بر روی دستگاه، نمایش داده می‌شوند و نیازی به تفسیر ندارند.

محققان اکنون در حال آزمایش این دستگاه هستند تا در آینده آن را در مقیاس گسترده تولید و توزیع کنند.

امتیاز 4.13/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه