جمعه، 18 آذر، 1401 | Friday 9th of December 2022
۱۹:۰۹
سلامت - کد خبر : 4414
پنجشنبه، ۲۲ خرداد، ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰

تشخیص ابتلا به کرونا ظرف 15 ثانیه

پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو (Ohio State University) آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک دستگاه الکل‌سنجی تنفسی شده‌اند که می‌تواند متابولیت‌های مربوط به بیماری کووید-۱۹ را در مدت پانزده ثانیه تشخیص دهد.

تشخیص ابتلا به کرونا ظرف 15 ثانیه

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، یکی از معضلاتی که در رابطه با افراد مبتلا به کووید 19 وجود دارد، تشخیص زودهنگام این بیماری است. این امر زمانی اهمیت خود را نمایان می‌کند که به سرعت بالای انتقال این ویروس توجه کنیم.

ازآنجاکه دامنه علائم بالینی ابتلا به ویروس کرونای جدید، گستردگی زیادی دارد، تاآنجاکه بسیاری از مبتلایان هیچگونه نشانه بالینی از خود نشان نمی‌دهند، شناخت زودهنگام افراد مبتلا و غربال آنان از جامعه، به‌شدت در کاهش سرایت این بیماری تاثیر دارد.

لذا، پژوهشگران در صدد یافتن راهی جهت تشخیص زودهنگام این بیماری هستند. 

در همین راستا، پژوهشگران "دانشگاه ایالتی اوهایو" (Ohio State University) آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک دستگاه الکل‌سنجی تنفسی شده‌اند که می‌تواند متابولیت‌های مربوط به بیماری کووید-۱۹ را در مدت پانزده ثانیه تشخیص دهد.

آزمایش‌های موجود برای تشخیص این بیماری به طور معمول شامل آزمایش سواب بینی عمیق برای به دست آوردن نمونه کافی مایعات است که برای پردازش باید به یک دستگاه آزمایشگاهی منتقل شود و نتایج آزمایش نیز معمولاً چند ساعت یا حتی چند روز بعد مشخص می‌شود.

اکنون محققان دانشگاه ایالتی اوهایو یک دستگاه الکل‌سنجی تنفسی تولید کرده‌اند که می‌تواند متابولیت‌های مربوط به بیماری کووید-۱۹ را تنها در مدت ۱۵ ثانیه تشخیص دهد. از این فناوری می‌توان در مکان‌هایی همانند فرودگاه‌ها و دیگر مکان‌های عمومی استفاده کرد تا هر چه سریع‌تر بیماران مبتلا به این بیماری تشخیص داده شوند.

"پرنا گوما" (Perena Gouma) توسعه‌دهنده اصلی  این دستگاه جدید گفت: تجزیه و تحلیل تنفس در واقع تکنیکی نیست که در حوزه پزشکی بسیار مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین ما هم‌اکنون در حال آزمایش این دستگاه هستیم. ما دستگاه مجهز به حسگری را توسعه داده‌ایم که نیتریک اکسید و ترکیبات آلی فرار (VOCs) در تنفس را تشخیص می‌دهد و می‌توان از آن برای تشخیص این بیماری استفاده کرد.

ترکیبات آلی فرار (VOCs) ترکیبات شیمیایی آلی هستند که در دمای اتاق دارای فشار بخار بالایی هستند. این فشار بخار بالا که به دلیل پایین بودن نقطه جوش این مواد است، موجب می‌شود که تعداد مولکول‌های قابل توجهی از این مواد در اثر فرایند تبخیر یا تصعید به حالت گاز درآمده و در هوای اطراف منتشر شوند.

به همراه نیتریک اکسید، دو متابولیت دیگر که مربوط به کووید-۱۹ است، توسط دستگاه مذکور مورد آزمایش قرار می‌گیرند. از آنجا که دستگاه غلظت متابولیت را نشان می‌دهد، ممکن است در ارزیابی پیشرفت بیماری نیز اطلاعاتی در اختیار افراد قرار دهد.

اجزای شرکت‌کننده در سوخت و ساز سلولی (متابولیسم یا دگرگشت) را متابولیت (Metabolite) می‌نامند. در واقع متابولیت‌ها ترکیبات واسطه و محصول سوخت و ساز سلول زنده هستند و معمولاً منحصرا اشاره به مولکول‌های کوچک شرکت‌کننده در سوخت وساز سلولی دارد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت این دستگاه ارزان است و تقریباً هر فرد می‌تواند این آزمایش را انجام دهد. نتایج آزمایش در مدت پانزده ثانیه بر روی دستگاه، نمایش داده می‌شوند و نیازی به تفسیر ندارند.

محققان اکنون در حال آزمایش این دستگاه هستند تا در آینده آن را در مقیاس گسترده تولید و توزیع کنند.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز جمعه، 18 آذر، 1401
چین؛ مثال نقض شکست اقتصادها با توسعه نامتوازن؛ دنگیسم، سیاستی که شاید در آینده دیگر جواب ندهد
تحلیلگر ایران زمین
چین؛ مثال نقض شکست اقتصادها با توسعه نامتوازن؛ دنگیسم، سیاستی که شاید در آینده دیگر جواب ندهد

با هدایت دنگ شیائوپینگ اقتصاد چین در دهه ۸۰ و ۹۰ دچار تحول شد. در دوره ریاست جمهوری جیانگ زمین سرکوب سیاسی و رشد اقتصادی پیگیری شد و همین سیاست در دوره ریاست جمهوری هو جینتائو و شی جین پینگ به اوج خود رسید.

رویای زمستان سخت اروپا بر باد رفت؛ از زیرکی ترکیه تا دست خالی ایران
تحلیلگر ایران زمین
رویای زمستان سخت اروپا بر باد رفت؛ از زیرکی ترکیه تا دست خالی ایران

پوتین امیدوار بود با آغاز زمستان و احتیاج اروپا به گاز روسیه، بتواند اوکراین و متحدان غربی اش را در تنگنا قرار دهد و شرایط را به نفع خود تمام کند اما انتشار خبر پر شدن مخازن گازی اروپا آب سردی بر پیکر او ریخت.