شنبه، 11 آذر، 1402 | Saturday 2nd of December 2023
۱۸:۳۴
اروپا و آمریکا - کد خبر : 18375
يكشنبه، ۲۱ آبان، ۱۴۰۲ - ۸:۰۰

ترامپ: ایران بسیار باهوش است و بحران منطقه را مدیریت می‌کند

رئیس‌جمهور سابق آمریکا، ساکن کنونی کاخ سفید را «احمق و ناتوان» خواند و مدعی شد در جنگ غزه رهبری اوضاع به دست ایران است.

ترامپ: ایران بسیار باهوش است و بحران منطقه را مدیریت می‌کند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین ،  «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری اسپانیایی زبان «یونی‌ویژن» به طیف گسترده‌ای از مسائل داخلی و خارجی ایالات متحده پرداخت و مانند همیشه، از هر فرصتی برای انتقاد از دولت «جو بایدن» استفاده کرد.

 
انتخابات و پرونده‌های قضایی
 
ترامپ با بیان اینکه «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا از دستگاه قضایی آمریکا به عنوان سلاحی علیه او استفاده می‌کند، گفت: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه بایدن احمق، ناتوان و فاسد نبوده است. او از وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی به عنوان یک سلاح استفاده می‌کند. آن‌ها با کیفرخواستی بی‌سابقه قصد تعقیب سیاسی مرا دارند. با این وجود، تنها کسی هستم که آمار محبوبیتش در نظرسنجی‌ها بعد از اتهامات وارده سر به فلک کشیده است!
 
ترامپ باور دارد که دلیل افزایش محبوبیتش پس از طرح اتهامات گوناگون علیه او، این است که «مردم آمریکا می‌دانند این‌ها فریب‌هایی» هستند که هدف از آن‌ها جلوگیری از پیروزی او در انتخابات ۲۰۲۴ است؛ همان‌طور که «در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ هم تقلب» صورت گرفت.
 
علاوه بر این، ترامپ تلویحاً بایدن و حزب دموکرات را تهدید کرد که با تداوم این فشارها بدعتی بنا نهاده‌اند و این در آینده دامن خودشان را خواهد گرفت. او گفت: بایدن یک رئیس‌جمهوری بسیار فاسد است. او دست به کاری زده که در کشورهای در حال توسعه فراوان دیده‌ایم، اما در آمریکا بی‌سابقه است. اگر بایدن رئیس‌جمهوری خوبی بود، برای پیروزی در انتخابات بعدی این کارها را نمی‌کرد؛ اما چون سیاستمدار ناکارآمدی است، این کار را می‌کند تا در انتخابات برنده شود. این قبیل اقدامات در آینده تکرار خواهد شد و به عنوان مثال، اگر من هم ببینم که چهره‌ای قدرتمند در برابرم وجود دارد و مرا شکست خواهد داد، دستور می‌دهم که علیه او اعلام جرم کنند!
 
او در ادامه بار دیگر بر واهی بودن اتهامات وارده به خود مبنی بر تلاش برای ابطال نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ تاکید کرد و گفت: این اتهامات بر محبوبیت من اثر عکس گذاشتند، چرا که اتهام‌ها به شدت مضحک هستند. می‌گویند انتخابات را به چالش کشیده‌ای؛ خوب معلوم است که کشیدم! همه می‌توانند انتخابات را به چالش بکشند! همین دموکرات‌ها هم پیروزی مرا در ۲۰۲۰ به چالش کشیدند!
 
 
مرز آمریکا و مکزیک
 
ترامپ وضعیت کنونی مرز آمریکا و مکزیک در دوران ریاست‌جمهوری خود را «امن‌ترین مرز تاریخ» توصیف کرد و گفت: اکنون این مرز بدترین مرز جهان است. حتی کشورهای جهان سوم هم چنین وضعیتی ندارند! مهاجران از همه جای دنیا به مکزیک می‌آیند و از آن مرز وارد خاک آمریکا می‌شوند.
 
او همچنین از مخالفت جو بایدن با ساخت دیوار در مرز ۲ کشور انتقاد کرد و گفت که قاچاق انسان و مواد مخدر از این مرز نیاز به رسیدگی دارد.
 
 
«خراب‌کاری» بایدن و جنگ جهانی سوم
 
رقیب احتمالی بایدن در انتخابات ۲۰۲۴ با اشاره به اینکه امروزه جهان درگیر آشوب است، گفت: سه سال پیش در دوره ریاست‌جمهوری من نه اوکراین و غزه درگیر جنگ بودند، نه تورم آمریکا بالا بود و نه مشکل مرزی داشتیم. اما بایدن آمد و همه چیز را خراب کرد.
 
او در ادامه جو بایدن را «ناتوان‌ترین» رهبر آمریکا دانست و گفت: او نه می‌تواند روی صحنه برود و نه می‌تواند از آن پایین بیاید. حرف زدن بلد نیست و ۲ جمله را نمی‌تواند پشت هم بچیند. بعد ما این آدم را فرستاده‌ایم تا به عنوان مذاکره‌کننده اصلی آمریکا با چهره‌هایی مانند ولادیمیر پوتین و شی جینپینگ (سران روسیه و چین) حرف بزند!
 
ترامپ همچنین با بیان اینکه جنگ هسته‌ای بزرگترین تهدید امروز جهان است، گفت: این می‌تواند به جنگ جهانی سوم منجر شود و بایدن حتی نمی‌داند سلاح هسته‌ای چیست! جنگ هسته‌ای بزرگترین تهدید علیه آمریکا، مکزیک و تمامی کشورهاست. اگر به خاک آمریکا حمله هسته‌ای شود، موجش مکزیک را هم نابود خواهد کرد!
 
 
جنگ غزه و توافق با ایران
 
ترامپ در پاسخ به این پرسش که اگر حالا رهبر آمریکا بود، تحولات سرزمین‌های اشغالی به چه شکلی پیش می‌رفت، پای ایران را وسط کشید و گفت: اگر من بودم، این اتفاق‌ها نمی‌افتاد. من ۲ هفته بعد از پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ با ایران توافق می‌کردم! ما مذاکراتی داشتیم و برای هم احترام قائل بودیم؛ به آن‌ها گفته‌ بودم که تاکید من بر عدم دستیابی شما به سلاح هسته‌ای است.
 
او افزود: ایران منابع مالی فراوانی دارد؛ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار. این وضعیت باید خاتمه یابد. اوضاع در حال بدتر شدن است، چرا که آمریکا در دوره بایدن توان رهبری بحران (فلسطین) را ندارد و عملاً ایران در این بحران رهبری می‌کند. ایران بسیار باهوش و زیرک است.
 
این ساکن سابق کاخ سفید حمله هفتم اکتبر حماس به مواضع رژیم صهیونیستی در غلاف غزه را «حمله‌ای غافلگیرانه» توصیف کرد و گفت: مدیریت این بحران پیچیده، برای نتانیاهو دشوار است. از تظاهرات حامیان فلسطین تعجب می‌کنم! ۵۰ یا ۱۰۰ هزار نفر در حمایت از فلسطین تظاهرات می‌کنند و این موجب تعجب ماست.
 
ترامپ در ادامه گفت که رژیم صهیونیستی جنگ رسانه‌ای را باخته و باید عملکرد بهتری در حوزه روابط عمومی از خود نشان دهد. او گفت: فلسطین در این حوزه اسرائیل را شکست داده است.
 
او همچنین با ابراز نگرانی از گسترش جنگ غزه به دیگر نقاط منطقه گفت: برخی کشورهای این منطقه ارتش‌های قدرتمندی دارند با چهار میلیون سرباز! رجب طیب اردوغان چند روز پیش با لحن بسیار تندی با اسرائیل حرف زد که خوب نیست. این می‌تواند به یک جنگ جهانی منجر شود.
 
 
جنگ اوکراین
 
ترامپ در پاسخ به این پرسش که در صورت پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ آیا توان میانجی‌گری بین ولادیمیر پوتین و ولودیمیر زلنسکی را دارد، گفت: بله، با هر دو رابطه خوبی دارم. اگر من بودم، جنگ نمی‌شد. در دولت من هیچ نشانه‌ای از این حمله نبود. ببینید، روسیه در دوره باراک اوباما، جورج بوش و حالا جو بایدن به همسایگانش حمله کرده است. اما تنها در دولت من بود که پوتین کاری نکرد. اوکراین برایش مهم بود، اما از او خواستم که اقدامی نکند و او هم هشدار مرا باور کرد.
 
وی افزود: شاید (پوتین) ۱۰ درصد از هشدارم را باور کرد؛ اما همین کافی بود تا به اوکراین حمله نکند. اما ببینید، تا من از کاخ سفید خارج شدم، به اوکراین حمله کرد.
 
او در ادامه با بیان اینکه جو بایدن با لفاظی‌های خود در هفته‌های منتهی به ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، عملاً پوتین را وادار به حمله به اوکراین کرد، گفت: بایدن، پوتین را به سمت حمله سوق داد. نمی‌گویم که این کار را از روی عمد کرد؛ اما نمی‌دانست که با لفاظی‌های احمقانه‌اش چه می‌کند. حرف‌هایش را می‌شنیدم و به اطرافیانم می‌گفتم که این آدم دارد پوتین را وادار به حمله می‌کند! نمی‌فهمید چه می‌گوید.
 
 
بودجه ناتو
 
ترامپ همچنین از درگیری‌های که در دوران رهبری‌اش با ناتو پیدا کرده بود، دفاع کرد و گفت: تقریباً همه بودجه ناتو را ما می‌دادیم و از آن‌ها هم دفاع می‌کردیم. از سوی دیگر، آن‌ها در تجارت از ما سوءاستفاده می‌کردند. از آلمان دفاع می‌کردیم و در عین حال، برلین خط لوله نورداستریم ۲ را در دست ساخت داشت!
 
او ادامه داد: چرا باید این همه پول می‌دادیم و دفاع می‌کردیم، و در نهایت در تجارت مورد سوءاستفاده قرار می‌گرفتیم!؟ در نشستی مقامات اروپا پرسیدند که اگر سهم خود را از بودجه ناتو پرداخت نکنیم، آیا همچنان از ما دفاع خواهی کرد؟ من بر خلاف دیگر رهبران آمریکا، با صراحت گفتم که اگر پولتان را نداده باشید، خیر، خبری از دفاع نیست! از فردایش پول‌ها به ذخایر ناتو سرازیر شد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اروپا و آمریکا
پربیننده‌ترین اخبار اروپا و آمریکا
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز شنبه، 11 آذر، 1402
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!