يكشنبه، 26 فروردين، 1403 | Sunday 14th of April 2024
۱۷:۴۹
اجتماعی - کد خبر : 3152
يكشنبه، ۱۷ فروردين، ۱۳۹۹ - ۹:۰۰

تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی برای شهرداری

سخنگوی شورای شهر با اشاره به مکاتبات انجام شده با دولت به منظور تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی برای شهرداری تهران گفت: مطالبه ما از دولت این است که به شهرداری تهران نگاه ویژه و حمایتی شود.

تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی برای شهرداری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران با حضور در برنامه تلویزیونی دو نیمه ماه در رابطه با اقدامات، نقطه نظرات و مطالبات پارلمان شهری در بحث پیشگیری و مقابله با شیوع کرونا توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: یکی از اولین نهادهای که نسبت به این موضوع حساسیت نشان داد و تصمیماتی را اتخاذ کرد، شورای شهر تهران بود.

اعطا گفت: طی یک طرح دو فوریتی شورا این مجوز را داد تا ۴ درصد از اعتبارات شهرداری تهران که در مواقع بحرانی برای عادی سازی شرایط و پیشگیری از حوادث مورد استفاده قرار می‌گیرد، (حدود ١٠ میلیارد تومان) در بحث مقابله با کرونا هزینه شود.

وی افزود: شورای شهر تهران از هفته اول اسفند ماه تصمیماتی را در این زمینه اتخاذ کرد.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه شورا در تلاش است تا هماهنگ با ساختار مدیریت بحران ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا اقدامات مناسبی را انجام دهد، عنوان کرد: در رابطه با تصمیماتی که در ستاد ملی یا استانی اتخاذ شده ممکن است تفاوت دیدگاه‌هایی هم وجود داشته باشد البته علاقه مند به رسانه‌ای کردن این تفاوت دیدگاه‌ها نبودیم و تلاش کردیم در قالب مکاتبه و مذاکره مسائل را دنبال کنیم.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با بیان اینکه دوشنبه هفته گذشته در همین راستا جلسه هم اندیشی مجازی با اعضای شورای شهر تهران برگزار کردیم، گفت: یک نامه چهار بندی را از طریق شهردار تهران که در جلسات هیأت دولت شرکت می‌کنند ارسال کردیم که در هیأت دولت و ستاد ملی کرونا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی عنوان کرد: پیشنهاد تعطیلی بوستان‌ها به دلیل نگرانی که نسبت به روز ١٣ فروردین احساس می‌شد از سوی شورای شهر مطرح شد. و یکی از بندهای این نامه بود که از بین ۴ بند مطرح شده صرفاً یک مورد به آنگونه که مد نظر ما بود پیش نرفت که آن هم بحث حمل و نقل عمومی بود.

سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد: استدلال‌های مطرح شده از سوی ستاد ملی کرونا این بود که در شرایطی که برخی از از افراد باید در بعضی از مشاغل حاضر شوند نمی‌توان حمل و نقل عمومی را به طور کامل تعطیل کرد اما در شهرداری تهران رصد مستمری در حوزه‌های ریلی و اتوبوس رانی صورت می‌گیرد تا متناسب با تعداد مسافر اتوبوس و قطارهای شهری را کاهش دهند.

اعطا تاکید کرد: البته در حال حاضر ضدعفونی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران به صورت مستمر در حال انجام است، البته به دلیل کاهش مسافران و فروش بلیت مترو به لحاظ مالی تنگناهای جدی به وجود آمده است، این در حالی است که رقم قابل توجهی هم به دلیل لزوم ضد عفونی به هزینه‌ها اضافه شده است.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه از سال ۶۲ وضعیت مالی شهرداری‌ها بر اساس قانون تغییر کرد و شهرداری‌ها باید به عنوان یک مؤسسه عمومی به روش بنگاهی اداره می‌شدند، افزود: وضعیت به گونه‌ای پیش رفت که شهرداری‌ها باید به سمت خودکفایی حرکت می‌کردند، در حال حاضر شهرداری تهران ماهانه هزار تا هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه جاری دارد که از این مبلغ ۴٠٠ میلیارد از محل مالیات بز ارزش افزوده تأمین می شده است. از طرفی حدود ۵۰ درصد درآمدها از محل ساخت سازهاست که در این شرایط به این بخش هم آسیب جدی وارد شده است.

وی ادامه داد: انتظار امروز ما از دولت این‌ است که از مبلغ پیش بینی شده در صندوق توسعه ملی ٢٠ درصد از طریق پرداخت مستقیم و ٨٠ درصد از طریق تسهیلات ارزان قیمت در اختیار قرار گیرد که قاعدتا شهرداری هم از این مبلغ سهمی دارد که باید به آن اختصاص داده شود زیرا شهرداری تهران ویترین شهرداری‌های کشور است.

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به مکاتبات انجام شده در این راستا عنوان کرد: در شهرداری تهران حدود ۱۴۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار هستند و پیش بینی ما این است که حتماً به آن نامه توجه خواهد شد، مطالبه ما از دولت این است که به شهرداری تهران از سوی دولت نگاه ویژه و حمایتی شود.

اعطا در تشریح لزوم تشکیل کمیته هشت نفره نظارت بر عملکرد مدیریت شهری در حوزه کرونا، گفت: بنا نیست نسبت به تصمیمات ساختار حوزه مدیریت بحران متفاوت عمل کنیم اما به دلیل وظیفه نظارتی شورای شهر تهران در شورای شهر این پیشنهاد مطرح شد که کمیته‌ای برای نظارت بر عملکرد مدیریت شهری شکل بگیرد تا شرایط را رصد کند و پیشنهادهای شورا از جانب این کمیته تدوین و اجرای آن توسط شهرداری پیگیری شود. این کمیته از روز یکشنبه فعالیت خود را آغاز می‌کند.

وی اضافه کرد: صدور پروانه ساختمانی موضوع جدی برای درآمد شهرداری تهران است و بخش عمده‌ای از درآمد شهرداری به همین موضوع وابسته است. در دو سال گذشته تلاش کردیم عمده فعالیت این حوزه به شکل الکترونیکی است البته بخشی از مراحل صدور پروانه همچنان به صورت حضوری انجام می‌شود.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه تأیید نمای ساختمان باید به صورت حضوری انجام شود، گفت: این موضوع از حیث منظر شهری حائز اهمیت است اما در یکی از آخرین مصوبات شورای شهر با موضوع کرونا این بخش از سوی شورای شهر تعهدی و این نوع رفت و آمدها متوقف شد.

وی در خصوص نگرانی شهروندان در مورد پایان زمان معاینه فنی خودروها توضیح داد: محدودیتی برای معاینه فنی اعمال نشده و افرادی که معاینه فنی خودرو آنها به پایان رسیده لازم نیست برای دریافت معاینه فنی خود به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

 
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز يكشنبه، 26 فروردين، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!