سه شنبه، 5 مرداد، 1400 | Tuesday 27th of July 2021
۱۸:۳۹
فناوری - کد خبر : 3812
پنجشنبه، ۱۸ ارديبهشت، ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۹

تبدیل آب به سوخت هیدروژنی بل کمک انرژی خورشیدی

طبق اعلام سازندگان، کارآمدی این روش حدود 6.7 درصد است، درحالی که نرخ شاخص کارآمدی سیستم های مشابه پائین تر است

تبدیل آب به سوخت هیدروژنی بل کمک انرژی خورشیدی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین و به نقل از نیواطلس، گروهی از محققان دانشگاه رایس موفق به ساخت دستگاهی شده اند که می تواند با استفاده از انرژی خورشیدی و با تجزیه آب سوخت هیدروژنی تولید کند. این سیستم مشابه"برگ های مصنوعی" دیگری است که تاکنون ساخته شده اند، اما سازندگان آن ادعا می کنند دستگاه مذکور با هزینه ای اندک تولید می شود و خودکفا می باشد.


سیستم یاد شده شامل سلول های خورشیدی پروسکایت می باشد که به الکترودهایی متصل هستند، این الکترودها از کاتالیست هایی تشکیل شده اند که آب را کاتالیز می کنند. زمانی که نور خورشید به سلول خورشیدی برخورد می کند الکتریسیته برای فعال کردن کاتالیست به وجود می آید. در مرحله بعد این کاتالیست آب را به اکسیژن و هیدروژن تجزیه می کند، این گازها به شکل حباب هایی روی سطح آشکار می شوند و می توان آنها را جمع آوری و استفاده نمود.

 

  • این سیستم به منبع انرژی خارجی نیاز ندارد


طبق اعلام سازندگان، کارآمدی این روش حدود 6.7 درصد است، درحالی که نرخ شاخص کارآمدی سیستم های مشابه پائین تر است. با این وجود به گفته محققان، مفید ترین ویژگی این سیستم آن است که به هیچ وجه به منبع انرژی خارجی نیاز ندارد، سلول خورشیدی و الکترود ها در یک واحد هستند. اجزای سلول های خورشیدی درون یک پوسته پلیمری قرار می گیرند تا آب به آنها آسیب نرساند ولی الکترودها روی پوسته قرار می گیرند تا آب را تجزیه کنند.


محققان برای کاهش دادن هزینه ها، سلول های خورشیدی پروسکایت را نیز دستکاری کرده اند تا به عناصر گرانقیمت(مانند پلاتینیوم) کمتری نیاز داشته باشد که از این طریق هزینه تولید دستگاه کم می شود.

 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 5 مرداد، 1400
کودتای نقاب
علی ثبوت
کودتای نقاب

تیر ماه 1359 با مراجعه یک افسر خلبان به آیت الله خامنه ای و با فاصله چند ساعت بعد ، مراجعه یک عضو نیروی ویژه ارتش به حفاظت اطلاعات تیپ خود ، پرده از کودتایی در حال وقوع برای ضربه زدن به انقلاب ایران برداشته شد.