گزیده اخبار :

تا چه اندازه اختلالات بویایی نشانه ابتلا به کرونا است؟

نتایج تحقیقاتی که در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری بر روی بیماران کرونایی انجام شده، نشان می‌دهد از هر سه بیمار مبتلا به کرونا یک نفر دچار اختلال بویایی می‌شود.
تا چه اندازه اختلالات بویایی نشانه ابتلا به کرونا است؟

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، علائم ابتلا به کووید_19 بسیار شبیه به علائم بالینی سرماخوردگی، حساسیت فصلی و آنفولانزا است، یکی از شایع‌ترین نشانه‌های ابتلا به این ویروس، اختلال حس بویایی است که در بیمارستان مسیح دانشوری روی این نشانه تحقیقاتی صورت گرفت. 

دکتر علی صفوی نائینی، متخصص گوش و حلق و بینی درباره ارتباط بین ویروس کرونا و اختلالات بویایی با اشاره به مشاهده افزایش اختلالات بویایی همزمان با شیوع کرونا در کشور گفت: به دنبال افزایش مراجعه بیماران به متخصصان گوش و حلق و بینی، در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری توسط گروه گوش و حلق و بینی مطالعه ای درباره اختلالات بویایی مبتلایان به کووید ۱۹ انجام شد که نتیجه این بررسی نشان داد از هر سه بیمار مبتلا به کرونا یک نفر دچار اختلالات بویایی است.

او با بیان اینکه طبق گزارش محققان چینی این عارضه فقط در پنج درصد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور چین دیده می شود، افزود: این اختلال در سنین بالای ۵۰ سال بیشتر از سایر افراد دیده شده است.

دکتر صفوی با بیان اینکه تعداد مبتلایان به اختلالات بویایی در بین زنان و مردان تفاوت معناداری با یکدیگر ندارد، بیان کرد: از هر سه نفری که دچار اختلالات بویایی هستند، یک نفر قبل از بروز سایر علائم کرونا از جمله تنگی نفس و تب دچار این عارضه شده است.

او ضمن تاکید بر این مطلب که در دوران اپیدمی اگر مردم دچار اختلالات بویایی شوند، حتی اگر در روزهای نخست دچار تب و تنگی نفس نیستند باید احتمال ابتلا به کرونا را در نظر بگیرند و تماس با اطرافیان خود را به حداقل برسانند، ادامه داد: همچنین از هر سه نفر که دچار اختلالات بویایی هستند یک نفر همزمان با سایر علائم کرونا و یک نفر بعد از سایر علائم دچار این اختلال شده است.

دکتر صفوی همچنین با بیان اینکه از هر چهار نفر بیمار مبتلا به کرونا یک نفر اختلال چشایی دارد، افزود: اما طبق نتایج این مطالعه رابطه‌ای بین شدت بیماری در فرد مبتلا با اختلالات بویایی و چشایی ثابت نشده است.

او با بیان اینکه ۲۰ درصد افراد مبتلا به کرونا، نخستین علامت اختلالات بویایی را دارند، گفت: در این مطالعه رابطه معنا داری بین اختلالات بویایی و شدت بیماری مشاهده نشده است، اما بخشی از مبتلایان همزمان با اختلال بویایی دچار سردرد نیز بوده اند.

او در خاتمه بیان داشت: به احتمال زیاد اختلالات بویایی ناشی از کووید ۱۹ برگشت‌پذیر است، حس بویایی درصد چشمگیری از افراد مورد مطالعه بعد از بهبود بیماری بازگشت پیدا کرده است.

امتیاز 3.63/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه