گزیده اخبار :

تامین اجتماعی باید حداقل حقوق بازنشستگان را به 2 میلیون 800 هزار تومان برساند

سازمان تامین اجتماعی موظف است حداقل حقوق بازنشستگان خود را به این رقم برساند و اگر این اتفاق رخ ندهد دستگاه های نظارتی وارد عمل خواهند شد
تامین اجتماعی باید حداقل حقوق بازنشستگان را به 2 میلیون 800 هزار تومان برساند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین و به نقل از فارس، سلمان خدادادی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش حقوق بازنشستگان و حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی اظهار داشت: در سال نخست مجلس دهم با اقدامتی که انجام شد، دولت قبول کرد تا بخشی از بدهی تامین اجتماعی را پرداخت کند. میزان بدهی این نهاد هم مشخص شده و دولت موظف است بر اساس قانون هرسال بخشی از آن را پرداخت کند.

خدادادی گفت: در بودجه امسال هم دولت موظف شده تا 50 هزار میلیارد تومان از بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را پرداخت کند، البته در سال 98 هم بخشی از این بدهی پرداخت شده بود اما به دلیل عدم نقدینگی از سوی دولت پرداخت مطالبات انجام نشد. مصوبه مجلس شورای اسلامی پس از 40 سال به تصویب رسیده و دولت موظف است که مطالبات این سازمان را پرداخت کند.

دولت خود را بدهکار تامین اجتماعی نمی دانست

وی عنوان داشت: زمانی که پرداخت مطالبات تامین اجتماعی از سوی دولت در برنامه شش ساله بودجه سالانه به تصویب رسید، دولتمردان و مدیران سازمان مدیریت برنامه و بودجه سه روز در کمیسیون تلفیق حضور پیدا نکردند. این درحالی بود که دولت خودش را بدهکار به تامین اجتماعی نمی دانست و این قدم بزرگ اتفاق افتاد. درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز صندوق تامین اجتماعی موطف است از قانون کل کشور تبعیت کرده و هر اقدامی که دولت در دیگر صندوق های انجام می دهد در صندوق تامین اجتماعی اجرایی کند.


خدادادی ادامه داد: درحال حاضر 17 صندوق بازنشستگی در کشور وجود دارد که همگی ورشکسته هستند، مانند صندوق های بازنشستگی شهرداری و صدا و سیما و وقتی که دولت قانونی را به تصویت می رساند، همه این صندوق ها موظف به تبعیت از آن هستند. اگر در سال جاری حداقل حقوق بازنشستگان به 2 میلیون و 800 هزار تومان در سایر صندوق ها رسیده است، سازمان تامین اجتماعی موظف است حداقل حقوق بازنشستگان خود را به این رقم برساند و اگر این اتفاق رخ ندهد دستگاه های نظارتی وارد عمل خواهند شد و با آن سازمان برخورد می کنند.

مجلس پیگیر افزایش حقوق بازنشستگان است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سازمان تامین اجتماعی منابع لازم برای این همسان سازی را ندارد گفت: بهتر است تامین اجتماعی وارد حیاط خلوت دولت نشده و این پول را برای همسان سازی هزینه کند. عدم اجرای این قانون نشان از بی ثباتی در مدیریت این سازمان دارد، مجلس شورای اسلامی پیگیر افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی است و این موضوع را از سوی نهاد های دیگر هم پیگیری می کند.

امتیاز 3.23/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه