يكشنبه، 26 فروردين، 1403 | Sunday 14th of April 2024
۱۹:۱۸
سیاست - کد خبر : 4398
چهارشنبه، ۲۱ خرداد، ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰

تاب‌آوری ملت ایران در مبارزه همزمان با تحریم و کرونا در تاریخ ثبت خواهد شد

رئیس جمهور: امروز با تلاش‌های انجام شده موفق به مهار این ویروس کرونا در کشور به استثنای چند استان شده ایم

تاب‌آوری ملت ایران در مبارزه همزمان با تحریم و کرونا در تاریخ ثبت خواهد شد

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت  با تاکید بر اینکه  سلامت مردم همچنان مسئله اول ما است ، بر ضرورت نظارت دقیق دستگاه های نظارتی و همچنین وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بررعایت و اجرای دستورالعمل های پزشکی از سوی مردم و صاحبان مشاغل و اصناف تاکید کرد.

دکتر روحانی اظهار داشت: در زمینه ویروس کرونا به دلیل بازگشایی‌هایی که در طول دو ماه گذشته به تدریج انجام شده به طور طبیعی بایستی با احتیاط و خودمراقبتی بیشتر بتوانیم در برابر خطرات احتمالی این ویروس مقابله کنیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: امروز با تلاش‌های انجام شده موفق به مهار این ویروس در کشور به استثنای چند استان شده ایم و در این چند استان نیز تلاش‌های مضاعفی در حال انجام است تا از شرایط قرمز خارج شده و وضعیت مناسبی به وجود بیاید.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: امروز نه کرونا پایان یافته و نه تابستان و گرمای هوا می‌تواند نسبت به این ویروس تاثیرگذار باشد لذا ضرورت دارد دستگاه‌های نظارتی از جمله وزارت کشور، بهداشت و درمان، صمت، دادگستری و اصناف مراقبت و دقت کنند که بازگشایی‌ها در کشور که از ابتدا مشروط بر این بوده که همه مردم به دستورالعمل‌ها توجه کنند موجب آسیب نشود.

رئیس جمهور با اشاره به افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در هفته‌های اخیر، اظهار داشت: بخشی از این افزایش به خاطر انجام تست‌های آزمایشگاهی است. یعنی امروز تست زیادی در سراسر کشور انجام می‌گیرد و به طور طبیعی وقتی تست بیشتری انجام می‌شود شناسایی بیمار هم بیشتر می‌شود و این جنبه منفی ندارد و مردم نگران نباشند.

دکتر روحانی با بیان اینکه توانمندی وزارت بهداشت و درمان همچنان بسیار بالاتر از فشار این ویروس در کشور است، گفت: در شرایط فعلی به غیر از بخش تحول سلامت، کارهای دیگری هم انجام می‌دهیم یعنی برای درمان بیماران و یافتن واکسن این ویروس تلاش می‌کنیم و همچنین برای نیازمندی‌هایی که کشور از لحاظ بهداشت و درمان دارد، بخش‌های تولیدی بویژه شرکت های دانش‌بنیان تلاش بسیار خوبی انجام داده اند و در این زمینه حتی در بعضی از تولیدات خود صادر کننده هستیم و برخی از کشورها متقاضی خرید امکانات  بهداشتی و ضد عفونی از ایران هستند.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت موضوع حمل و نقل شهری خاطرنشان کرد: باید در این زمینه همه شهرداری‌ها بویژه شهرداری تهران، مراقبت زیادی انجام دهند زیرا یکی از جاهایی که می‌تواند مشکل‌آفرین باشد، مترو و اتوبوس است و اگر مردم از وسایل حفاظتی مثل ماسک استفاده نکنند حتماً با مشکلاتی مواجه می‌شویم.

دکتر روحانی با بیان اینکه در مقابله با ویروس کرونا از ابتدا با همکاری، یاری و وحدت مردم پیش رفتیم، گفت: باز هم از مردم عزیز و بزرگوار می‌خواهیم که در این زمینه ما را یاری کنند و مطمئن هستم با یاری مردم در چند استان باقی مانده هم به مرحله مهار ویروس خواهیم رسید.

رئیس جمهور همچنین آموزش و پرورش را به استفاده از امکانات فضای مجازی در ایام تابستان در راستای آموزش و تقویت دانش‌آموزان توصیه کرد و گفت: از وزارت آموزش و پرورش می‌خواهم در این ایام که دانش‌آموزان فراغت و فرصت دارند از امکاناتی که در فضای مجازی بوجود آمده برای تکمیل آموزش‌هایی که دانش‌آموزان در سال گذشته داشتند و همچنین برای پر کردن ساعات فراغت آنها و هم برای اینکه خود مراقبتی و مهارت آنها را در شرایط فعلی تقویت کنند، استفاده نمایند.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود  با بیان اینکه کرونا هنوز تمام نشده، خطاب به مردم خاطرنشان کرد: راهی نداریم جز اینکه سبک زندگی خود را عوض کنیم. یعنی تا زمانی که این ویروس وجود دارد و تا زمانی که دنیا به واکسن مطمئنی در مورد کرونا برسد، راه دومی وجود ندارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بازگشایی‌ها باید به تدریج ادامه پیدا کند، گفت: در این هفته و هفته آینده هم مواردی از بازگشایی را داریم. البته باید قدم به قدم و با احتیاط صورت بگیرد. اما راه حل اصلی تغییر سبک زندگی است.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما در معاشرت‌ با خانواده ها و دوستان، آداب‌ها، برخوردها و رسومی که داشتیم و در مراسم‌هایی که به مناسبت‌هایی خواهیم داشت همه جا باید مراعات کنیم و سبک زندگی را برای مدتی تغییر دهیم تا از این شرایط خارج شویم، ممکن است خروج از این شرایط برای ماه ها طولانی شود.

دکتر روحانی افزود: نکته دومی که می خواهم تأکید کنم اینکه مردم آگاه هستند که کشور ما از آغاز سال ۹۷  با یک تحریم شدید بی‌نظیر از طرف حاکمان کاخ سفید مواجه شد و متأسفانه با رعب و وحشت کشورهای دیگر را هم وادار کردند در برخی موارد همکاری‌ها را کم یا قطع کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه  از اواخر سال ۹۸ هم که  ویروس کرونا اضافه شده با شرایط دشوارتری روبرو هستیم، افزود: همه باید به این مسأله توجه کنند که در چه شرایطی کشور را مدیریت و اداره می‌کنیم. نمی‌خواهم دولت هرگز در مسأله حاشیه‌سازی‌ها وارد شود و در ۱۴ ماهی که از دولت باقی مانده، همه توان‌مان را باید برای حل مشکلات و رفاه مردم و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، بگذاریم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت در هر هفته افتتاح‌های زیادی انجام می‌دهد و در همین هفته در پنج‌شنبه ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، طرح و پروژه صنعتی و معدنی افتتاح خواهد شد. البته افتتاح‌ها مخصوص روزهای پنجشنبه نیست و در همه روزها مسوولین اجرایی طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی را در سراسر کشور به افتتاح می‌رسانند و این به معنای نشاط و فعالیت در کشور برغم همه این فشارها است.

دکتر روحانی با بیان اینکه در شرایط فشار فوق‌العاده تحریم در این سال‌ها، در سال حدود ۵۰ میلیارد دلار درآمدمان کم شده است، گفت: کل بودجه سال ۹۹ ، ۵۷۰ میلیارد تومان و در سال گذشته ۴۴۸ هزار میلیارد تومان بوده است و ۵۰ میلیارد دلار یعنی ۸۷۰ هزار میلیارد تومان و این حدود ۲ برابر بودجه پارسال و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بیشتر از کل بودجه امسال است. با چنین شرایطی هر دولتی در دنیا به زانو درمی‌آمد اما مردم ایران ایستادگی کردند، قوای دیگر همکاری و رهبر معظم انقلاب حمایت کردند و دولت نیز در صحنه بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: در این شرایط همه توان خودمان را برای تولید بکار خواهیم گرفت و تا پایان سال، پروژه‌های بسیار عظیمی را افتتاح خواهیم کرد.

دکتر روحانی با اشاره به اقدامات دولت برای احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: موضوع دریاچه ارومیه که اولین وعده دولت به مردم آذربایجان و غرب کشور بود که اهمیت ویژه محیط زیستی داشت، با طرح‌هایی که تا دیماه افتتاح خواهد شد، ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه می‌شود و در این راستا، تونلی به طول ۳۶ کیلومتر در حال حفاری است. یعنی دولت در این شرایط سخت تحریمی، ۳۶ کیلومتر تونل را تکمیل می‌کند تا آب را وارد دریاچه ارومیه کند.

رئیس جمهور اضافه کرد: ۹۰ درصد گرد و غبار دریاچه ارومیه در طول دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم مهار شده و ۱۰ درصد هم تا پایان امسال مهار خواهد شد و این عظیم‌ترین کار محیط زیستی است که در تاریخ کشور انجام گرفته است و دولت یازدهم و دوازدهم بحق دولت محیط زیست بوده و در زمینه محیط زیست کارهای بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه از همه می‌خواهم اگر از دولت انتقاد دارند، خیلی راحت و با زبان روان انتقاد کنند، اما در عین حال شرایط را در نظر بگیرند و انصاف را رعایت کنند، اظهار داشت: دولت هرگز وارد حاشیه‌سازی نخواهد شد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز يكشنبه، 26 فروردين، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!