شنبه، 11 آذر، 1402 | Saturday 2nd of December 2023
۱۹:۱۸
خاورمیانه - کد خبر : 18401
شنبه، ۲۷ آبان، ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰

بی‌بی‌سی: اسرائیل شواهدی از وجود مقر نظامی حماس در بیمارستان الشفا ندارد

در کنار گزارش منتشر شده از سوی نیویورک‌تایمز که در آن اعلام شد «اسرائیل مدارکی از وجود تونل در زیر بیمارستان شفا ندارد»، خبرنگار بی‌بی‌سی نیز در گزارشی از سفرش به غزه و بیمارستان الشفا که صهیونیست‌ها مدعی هستند مرکز فرماندهی حماس در زیر آن بنا شده، نتوانست این ادعا را تایید کند.

بی‌بی‌سی: اسرائیل شواهدی از وجود مقر نظامی حماس در بیمارستان الشفا ندارد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین ، لوسی ویلیامسون، خبرنگار بی‌بی‌سی به همراه یک کادر تلویزیونی دعوت شد تا آنچه را که رژیم صهیونیستی می‌گوید در این سایت پیدا کرده است، مشاهده کنند. او مشاهدات خود را چنین گزارش کرده است: «ما در تاریکی از روی یک دیوار سوراخ شده به داخل مجتمع بیمارستانی الشفا رفتیم. به دنبال نیروهای مسلح سنگینی که برای اسکورت ما فرستاده شده‌اند - قدم زدن در اطراف چادرهای موقت، آوار و افراد خوابیده بسیار مشکل است.

 
خیابان‌های اطراف بیمارستان شاهد برخی از شدیدترین درگیری‌ها در غزه در چند روز گذشته بوده است. بازدید ما به شدت تحت کنترل بود. ما زمان بسیار محدودی داشتیم و نمی‌توانستیم با پزشکان یا بیماران آنجا صحبت کنیم. سفر ما به غزه، با یک نفربر زرهی آغاز شد. درست در جنوب شهر غزه، توقف کردیم تا وسایل نقلیه را عوض کنیم و به تپه‌های بزرگ آوار و بتن رسیدیم.
 
پزشکان در این بیمارستان می‌گویند که آنها چند روزی است که بدون برق، غذا یا آب کار می‌کنند - و در نتیجه بیماران بدحال از جمله نوزادان تازه متولد شده جان خود را از دست داده‌اند. افراد آواره در اثر جنگ در غزه در مجتمع بیمارستانی پناه گرفته‌اند. اما اسرائیل می‌گوید حماس شبکه‌ای از تونل‌های زیرزمینی از جمله در زیر بیمارستان الشفا را اداره می‌کند.
 
 نیروهای ویژه نقابدار که ما را از روی آوار و شیشه‌های شکسته به داخل ساختمان هدایت می‌کنند، نشان می‌دهند که اوضاع هنوز چقدر تنش دارد.
 
در راهروهای روشن واحد ام آر آی، ژنرال جاناتان کنریکوس سه انبار کوچک کلاشنیکف، مهمات و جلیقه‌های ضد گلوله را به ما نشان می‌دهد - او می‌گوید که در مجموع حدود ۱۵ اسلحه به همراه چند نارنجک پیدا کرده‌اند. او همچنین تعدادی دفترچه و جزوه نظامی و نقشه‌ را به ما نشان می‌دهد که به گفته او مسیرهای احتمالی ورود و خروج از بیمارستان را مشخص کرده است.
 
او مدعی است: حماس از بیمارستان‌ها برای مقاصد نظامی استفاده می‌کند و ما بسیاری از رایانه‌ها و تجهیزات دیگر را کشف کردیم که واقعاً می‌تواند وضعیت فعلی را روشن کند، این لپ‌تاپ‌ها حاوی عکس‌ها و فیلم‌هایی از گروگان‌ها است که پس از ربوده شدن آنها به غزه گرفته شده‌اند. اما به بی بی سی نشان داده نشد که چه چیزی داخل لپ‌تاپ‌ها بود.
 
نیروهای اسرائیلی همچنان در حال جستجوی تونل‌هایی در زیر بیمارستان هستند که به اعتقاد آنها حماس به همراه برخی از اسرا به آنجا عقب نشینی کرده باشند. این ساختمان به کانون اصلی جنگ اسرائیل تبدیل شده است که به عنوان یک مرکز فرماندهی کلیدی و حتی «قلب تپنده» عملیات حماس توصیف شده است.
 
در جنگ اطلاعاتی، این لحظه حقیقت اسرائیل است. پس از تقریبا ۲۴ ساعت ایمن سازی و جستجوی بیمارستان، اسرائیل می‌گوید سلاح و تجهیزات پیدا کرده است. اما چیزی نشان نمی‌دهند.
 
«جرمی باون» سردبیر بی‌بی‌سی می‌گوید: باید به خاطر داشته باشیم که هیچ نظارت مستقلی در داخل بیمارستان وجود ندارد. روزنامه نگاران نمی‌توانند آزادانه به غزه رفت و آمد کنند و هرکسی که از این سایت گزارش می‌دهد تحت حمایت ارتش اسرائیل کار می‌کند. شواهدی که اسرائیل تاکنون ارائه کرده است و لفاظی‌هایی که اسرائیلی‌ها در مورد بیمارستان به کار می‌بردند، آنقدر قانع کننده نیست که نشان دهد این مرکز پزشکی برای عملیات حماس استفاده شده است.
 
اگر یک مرکز فرماندهی در آنجا وجود داشت - که اسراییل از  سال ۲۰۱۴ از احتمال آن می‌گوید- اسرائیلی‌ها هنوز شواهد قطعی از وجود آن را برای جهان خارج فاش نکرده‌اند. آنچه کشف شده تعدادی تفنگ کلاشنیکف - اینها در خاورمیانه رایج است - یک ورودی تونل که تعداد زیادی از آنها در غزه وجود دارد، تعدادی لباس نظامی و یک خودروی بمب گذاری شده است.
 
به هر حال، این بیمارستان توسط اسرائیلی‌ها در دهه ۱۹۷۰ و در حین کنترل کامل این قلمرو ساخته شد و مکان بزرگی است که جستجوی کامل آن زمان می‌برد. معماران اسرائیلی که الشفا را طراحی کردند می‌دانند شامل زیرزمین‌های وسیعی است.
 
اثبات اینکه حماس از امکانات پزشکی غزه برای پوشش عملیات خود استفاده می‌کند، هدف اصلی اسرائیل است و اتهامی است که حماس بارها آن را رد کرده است؛ توجیه اصلی اسرائیل برای کشتن تعداد زیادی از مردم در غزه - بیش از ۱۱۵۰۰ نفر در بیش از یک ماه.
 
 اگر شواهد محکمی مبنی بر وجود مقر حماس در الشفا یا جاهای دیگر یافت نشود، فشار جامعه بین‌المللی بر اسرائیل برای مذاکره درباره آتش‌بس افزایش خواهد یافت. آنقدر غیرنظامیان در ۴۲ روز گذشته توسط اسرائیل در غزه کشته شده‌اند که نگرانی در مورد روش‌های اسرائیل در ایالات متحده افزایش یافته است - که تنها قدرت بین‌المللی است که اسرائیلی‌ها واقعا نگران آن هستند.
 
روز چهارشنبه، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن خواستار توقف طولانی مدت بشردوستانه شد که آمریکایی‌ها آن را وتو نکردند. این مهم بود زیرا این اولین قطعنامه‌ای است که بدون محکومیت حماس، تصویب شد.
 
بنابراین اسرائیلی‌ها می‌دانند که فشار برای آتش‌بس به‌طور پیوسته در حال افزایش است و با افزایش پرسش‌ها درباره استراتژی اسرائیل، این فشارها تشدید خواهد شد. این به این راحتی‌ها تمام نمی‌شود. فکر نمی‌کنم لحظه روشنی وجود داشته باشد که اسرائیل بتواند بگوید کار را انجام داده و می‌تواند غزه را ترک کند.
 
هر کاری که اسرائیل در آنجا انجام دهد، در مکانی که سطوح عظیمی از کشتار و ویرانی را تجربه کرده است، با بیش از دو میلیون نفر روبرو خواهد شد که از آنها متنفر خواهند بود. بنابراین برای اسرائیل بسیار مهم است که ثابت کند که چاره‌ای جز استفاده از روش‌هایی که هزاران غیرنظامی را کشت، ندارد تا متحدانش را نگه دارد.
 
ما بیمارستان را ترک می‌کنیم و در خیابان وسیعی که به جاده ساحلی غزه منتهی می‌شود، حرکت می‌کنیم. شهر غزه اکنون توسط تانک‌ها اداره می‌شود. خیابان‌های شبح مانند در مکان‌هایی مانند منطقه زلزله‌زده به نظر می‌رسند، تخریب بسیار شدید است. روشن است که اسرائیل چه کارهایی را برای کنترل این خیابان‌ها کرده است.»
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار خاورمیانه
پربیننده‌ترین اخبار خاورمیانه
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز شنبه، 11 آذر، 1402
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!