چهارشنبه، 6 مهر، 1401 | Wednesday 28th of September 2022
۰۲:۰۰
اجتماعی - کد خبر : 2851
دوشنبه، ۲۶ اسفند، ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

بیش از ۳ میلیون بازنشسته در انتظار اجرای همسان‌سازی حقوق

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی با اشاره به اینکه تکلیف افزایش مستمری و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مشخص نشده است، گفت: بازنشستگان سالهاست منتظر اجرای قانون هستند.

بیش از ۳ میلیون بازنشسته در انتظار اجرای همسان‌سازی حقوق

علی اصغر بیات در گفتگو با خبرنگاران گفت: در روزهای پایانی سال به سر می بریم و هنوز تکلیف مستمری بازنشستگان مشخص نشده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۶۳ درصد بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی حداقل بگیر هستند. ادامه داد: حداقل حقوق و مستمری که هیچ تناسبی با تورم موجود جامعه و افزایش سرسام آور هزینه‌های زندگی ندارد. واقعیت تلخی که بسیاری از این افراد را حتی پایین‌تر از میزان خط فقر قرار داده به نحوی که برای تهیه اقلام ضروری زندگی و تأمین مایحتاج اولیه خود در رنج و مشقت هستند و وضعیتی اضطراری دارند.

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی تاکید کرد: متأسفانه جمع کثیری از آحاد بازنشستگان و مستمری بگیران به واسطه کاهش قدرت خرید و ضعف معیشت و رفاه به جرگه اقشار آسیب پذیر جامعه می‌پیوندند و با عزت نفس سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند. صداهایی که اگر چه در کارزار حفظ و پاسداری از دستاوردهای نظام اسلامی رسا هستند و در تمامی صحنه‌های دفاع از انقلاب حاضر بوده‌اند سینه سپر کرده‌اند، اما در هیاهوی مناسبات و جریان‌های سیاسی و جزئی و گروهی گم شده‌اند و تنها در مقاطعی خاص و با اهدافی ویژه دیده و شنیده می‌شوند. بدیهی است این قشر نیازمند عزم جدی و عملی مسئولان کشورند تا با تحقق مطالبات قانونی و بر زمین مانده خود به جایگاهی که شایسته آن هستند، برسند.

به گفته بیات، بسیاری از این مطالبات و انتظارات به عنوان حق و با پشتوانه قوانین مصوب مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز از جمله دولت و مجلس شورای اسلامی مطرح هستند. حقوقی که اجرای آنها اگر چه سالهای سال است که بر زمین مانده اما از اهمیت آنها کاسته نمی‌شود.

وی به همسان سازی حقوق بازنشستگان اشاره کرد و گفت: یکی از این موارد بسیار مهم قانون همسان سازی است. ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی سالهاست که منتظر اجرای این قانون هستند. این حق مهم در کنار سایر حقوق و مطالبات بازنشستگان و مستمری بگیران از جمله ماده ۹۶، ۱۱۱ و قانون الزام برای داشتن حداقل‌های زندگی و رضایتمندی آنها باید هرچه زودتر تعیین تکلیف و اجرایی شوند.

وی گفت: این محقق نمی‌شود مگر با تغییر نگاه و درکی واقع بینانه از شرایطی که بازنشستگان و مستمری بگیران در آن به سر می‌برند.

بیات به مشکلات سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: بازنشستگان و مستمری بگیران به عنوان صاحبان اصلی سازمان تأمین اجتماعی به خوبی بر شرایط نه چندان مطلوب این سازمان از حیث مشکلات گوناگونی که با آنها دست به گریبان و متأثر از سیاست‌ها و شرایط کلان کشور است، واقفند.

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی اظهارداشت: تغییر ترکیب ساختار بیمه شدگان اجباری، بدهی‌های سهم دولت، افزایش هزینه‌های تأمین اعتبار نشده ناشی از تعهدات بیمه شدگان حمایتی، شکاف نقدینگی و … مسائلی است که سازمان تأمین اجتماعی از آنها رنج می‌برد. اما احقاق حقوق کسانی که بهترین ایام زندگی خود را صرف بالندگی این سازمان کرده‌اند و توقع دارند در زمان بازنشستگی دغدغه‌ای نداشته باشند، انتظار به حقی است.

وی همچنین به بند «ب» ماده ۱۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: در این بند مقرر شده سازمان تأمین اجتماعی موظف است مطابق قوانین مربوطه در طول اجرای قانون برنامه، حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران را متناسب سازی کند. اما سازمان تأمین اجتماعی اجرای این قانون را منوط به تأمین اعتبار و پرداخت بدهی‌های دولت دانسته‌است.

وی افرود: سوال اینجاست که چرا باید بازنشستگان و مستمری بگیران در این میان سرگردان و متضرر باشند؟ کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور با تمام توان و ظرفیت کارشناسی خود و با همکاری حوزه‌های ذیربط سازمان و تشکیل جلسات تخصصی نسبت به پیگیری مراحل اجرایی قانون همسان سازی در سال ۱۳۹۸ اقدام و جلسات و پیگیری‌های بسیاری را از طرف کمیسیون اجتماعی مجلس انجام داده است.

بیات گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده مقرر شد ۳۰ درصد از ۵۰ هزار میلیارد تومانی که قرار است دولت بابت طلب خود به تأمین اجتماعی در سال ۱۳۹۹ بپردازد برای همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص یابد. اما همه این موارد در حد وعده است و نیازمند عزم جدی مسئولان خواهد بود.

به گفته وی، بی تردید قانون همسان سازی را به عنوان یک حق مسلم که معتقدیم حتی بر ماده ۹۶ و افزایش سالیانه حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران ارجحیت دارد، مجدانه پیگیری خواهیم کرد و از همه ابزارهای قانونی و ظرفیت‌های موجود به ویژه مجلس شورای اسلامی که وظیفه صیانت و احقاق حقوق موکلین خود در زمینه اجرای قوانین مصوب را دارد، استفاده خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه نقدی هم داریم به نمایندگان مجلس که در کنار وضع و تصویب قوانین مربوط، باید دغدغه مند پیگیری اجرای آنها هم باشند. گفت: مگر چقدر باید از زمان تصویب قانونی بگذرد تا به بهانه‌های مختلف اجرای آن را به تعویق بیندازند؟ تاریخ مصرف بسیاری از وعده‌های برخی مسئولان به سرآمده و شرایط روز به روز بغرنج‌تر می‌شود.

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی گفت: کدام یک از آقایان می‌توانند با این مقدار از حقوق و مستمری که ۶۳ درصد از بازنشستگان تأمین اجتماعی دریافت می‌کنند، روزگار بگذرانند؟ روا نیست پس از عمری کار و تلاش شرافتمندانه در سنگرهای تولیدی کشور اسیر وعده‌های رنگارنگ باشیم و هم دلواپس سو مدیریت حفظ و صیانت از ذخایر سازمان تأمین اجتماعی از مقاصد سودجویانه و باندی و گروهی باشیم و هم نگران وضعیت معیشت و کوچک‌تر شدن سفره بازنشستگان و مستمری بگیران.

وی با اشاره به نامه‌ای که مجدداً به شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نوشته شده است و تمامی موارد بالا در آن ذکر شده است گفت: در این نامه درخواست شده که ایشان که همواره پشتیبان بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی بوده‌اید، زمینه اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان را هرچه زودتر فراهم آوردند.

وی افزود: البته کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور نیز همچون گذشته با استفاده از ظرفیت‌های موجود به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره جدید استفاده خواهند کرد و در صورت نیاز از همه ابزارهای قانونی در این راستا بهره خواهند برد.

 
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز چهارشنبه، 6 مهر، 1401
داستان تشکیل حزبی که جمهوری اسلامی را به قدرت رساند
تحلیلگر ایران زمین
داستان تشکیل حزبی که جمهوری اسلامی را به قدرت رساند

شهید باهنر معتقد است افزایش آزادی حاصل از انقلاب و کار حزبی قوی راست‌ها و چپ‌ها، روحانیون ارشد و عالیرتبه را به فکر ایجاد یک حزب متمرکز اسلامی انداخت و اینگونه بود که حزب جمهوری اسلامی در روز 29 بهمن 1357 تشکیل شد.

معادله چندمجهولی حمله به سلمان رشدی و برجام/ دست های پشت پرده فعال شده اند/ سیاست داریوش به ما چه می گوید؟
تحلیلگر ایران زمین
معادله چندمجهولی حمله به سلمان رشدی و برجام/ دست های پشت پرده فعال شده اند/ سیاست داریوش به ما چه می گوید؟

سیاستی که توسط مخالفان برجام پیش گرفته شده سیاستی تاریخی و مرموز است که پیش از این بارها به کار رفته و می‌توان نام آن را «سندرم داریوش» گذاشت. سندرمی که ردپای آن در حمله به سلمان رشدی هم دیده می‌شود.