سه شنبه، 18 بهمن، 1401 | Tuesday 7th of February 2023
۰۵:۳۲
مانورها و رزمایش ها - کد خبر : 16983
شنبه، ۱۰ دي، ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰

بکارگیری موفق ابابیل 5 در رزمایش ذوالفقار 1401

در ادامه مراحل اولیه عملیاتی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش، پهپادهای آرش، باور و ابابیل ۵ با پرتاب از عرشه ناوشکن جمهوری اسلامی ایران «سهند» هدف شبیه‎‌سازی شده را در ساحل منهدم کردند.

بکارگیری موفق ابابیل 5 در رزمایش ذوالفقار 1401

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، در ادامه مراحل عملیاتی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش، پهپادهای انهدامی و رزمی آرش، باور و ابابیل ۵ با پرتاب از عرشه ناوشکن جمهوری اسلامی ایران «سهند» و پرواز از پایگاه پهپادی ارتش در منطقه غرب از فواصل دوردست، اهداف ساحلی را منهدم کردند.

در این مرحله که انواع پهپادهای تهاجمی، شناسایی و رهگیر مشارکت داشتند، پهپاد تهاجمی ابابیل ۵ که به تازگی به یگان پهپادی نیروی دریایی پیوسته است، برای اولین بار در رزمایش سالانه ارتش شرکت و توانست با شلیک بمب قائم به خوبی و با موفقیت اهداف خود را در دریا منهدم کند.

همچنین، پهپادهای شناسایی ـ رزمی کمان ۱۲ نیروی هوایی ارتش از یکی از پایگاه های پهپادی ارتش در جنوب غرب کشور در رزم مشترک پهپادی عملیات شناسایی، رهگیری و مقابله با نیروها در نقش مهاجم را اجرا کردند.

این پهپادها قابلیت انجام انواع عملیات در شرایط مختلف جوی را داشته و ضمن توانایی اجرای پرواز جمع(swarm) قادر هستند فرماندهی و کنترل صحنه نبرد، عملیات ترکیبی، فریب اطلاعاتی، مراقبت، هدف‌یابی، جنگ الکترونیک، شنود و رهگیری، انهدامی و سرکوب سامانه‌های پدافندی را اجرا کنند.

بمب قائم گونه‌ای از بمب‌های هدایت شونده مینیاتوری است که می‌توان آن را توسعه یافته خانواده بمب‌های سدید دانست. این بمب به دو نوع سرجنگی اپتیکی و حرارتی مجهز است و در حال حاضر بر روی پهپادهای مهاجر ۶، ابابیل ۴ و ۵ و کمان ۱۲ نصب می‌شود.

امیر سرتیپ شیخ سخنگوی رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش با بیان اینکه رزمایش، آزمایشگاه آموزش‍ها است، تاکید کرد: رصد تهدیدات  با هدف کسب اشراف اطلاعاتی در حوزه‍های ماموریتی و ارتقاء مهارت کارکنان درطرح‍ریزی و بکارگیری توانمندی‌ها و تعیین کفایت طرح‍های عملیاتی در پاسخ به تهدیدات، از اهداف اصلی این رزمایش است.

وی افزود: امنیت پایدار محصول برخورداری از توان خلق امنیت و تجسد آن در سیمای ملت است که جز با خودباوری ایجاد نمی‌شود. رزمایش به منظور هم‌افزایی قدرت با تلفیق توانمندی‌های مختلف و ترکیب هنرمندانه داشته‌ها برای کسب خواسته هاست.

سخنگوی رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش در پایان با تأکید بر اینکه نمایش گوشه‍ای ازتوانمندی‌های عملیاتی و دفاعی، ابزاری است برای ایجاد بازدارندگی و نمایش اقتدار یک ملت، اذعان داشت: نمایش توانمندی‌های نظامی با کارکرد ایجاد امید در مردم به سبب حس اعتماد به نیروهای مسلح برای کفایت دفاع از خود است.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار مانورها و رزمایش ها
پربیننده‌ترین اخبار مانورها و رزمایش ها
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 18 بهمن، 1401