يكشنبه، 21 خرداد، 1402 | Sunday 11th of June 2023
۰۲:۱۰
دفاعی - کد خبر : 248
سه شنبه، ۱۲ شهريور، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰

بمب هوشمند ۲۰۰۰ پوندی دورزن و نقطه زن هدایت دقیق قاصد ۱

بمبهای هوشمند هدایت دقیق نقطه زن قاصد دارای کد ناتو یا شناسه ناتوی gbu-78 gassed هستند. اكنون مرحله توليد بمبهای هوشمند دورزن و نقطه زن هدایت الکترو اپتیکال یا هدایت تصویربردار ویدئویی gassed است

بمب هوشمند ۲۰۰۰ پوندی دورزن و نقطه زن هدایت دقیق قاصد ۱

هرچند موشک های دقیقی طراحی و ساخته شده اند که از طریق هواپیما حمل، شلیک و پرتاب می شوند.
امّا برای تخریب وسیع اهداف مورد نظر مهمّات سنگین و پرحجم نیاز است. یکی از خواستهای اساسی هر نیروی نظامی نشانه روی دقیق علیه مواضع دشمن و انهدام قطعی آنهاست، به همین دلیل هواپیماهای جنگی مجبور هستند خودرا تا حدّ ممکن به هدف یا اهداف نزدیک ساخته و بمب ها را برروی اهداف پرتاب نمایند.
در گذشته این عمل بسیار مخاطره آمیز بود و معمولاً با آتش پرحجم پدافند هوایی هواپیما هدف قرار گرفته و در نهایت سرنگون می شد.

در جنگ جهانی دوم خلبانان ژاپنی در قالب عملیات های انتحاری موسوم به کامیزاکی، هواپیماهای مملو از مواد منفجره خود را همچون بمب های پرنده به کشتی های جنگی آمریکایی می کوبیدند و باعث غرق یا انهدام ناوهای آمریکایی می شدند. در دوران 8سال دفاع مقدّس،نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قادر بود ضربات مهلک و تأثیرگذاری در مسافت های دور حتی در اعماق خاک دشمن را در کوتاهترین زمان به دشمن وارد نماید، امّا برای نیل به این هدف خلبانان نیاز داشتند که به هدف یا اهداف نزدیک شوند که این امر خلبان و جنگنده را در معرض خطر آتش مستقیم و پرحجم پدافند هوایی دشمن قرار می داد.

متخصصین نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای رفع این مشکلات، سیستم های هدایت انواع موشکهای موجود در نیروی هوایی را مورد بررسی قرار دادند و سیستم هدایت تصویربرداری ویدئویی را برای اینکه بتواند بمب یا بمب هایی با قدرت تخریب بالا را با دقّت زیاد بسوی هدف یا اهداف مورد نظر هدایت نماید، انتخاب نمودند.
با توجّه به لزوم تدوین فناوری طراحی و ساخت قطعات، طراحی مجدد و مهندسی تولید انبوه در دستور کار قرار گرفت. نقشه های دستی طراحی های موجود مانند قطعات پازل در کنار هم چیده شد. مدلهای اوّلیه رایانه ای از  ایده ها خلق شد، با تعیین محدوده های مجاز تولید
و با استفاده از آخرین مستندات و یافته های علمی برای ایجاد قابلیت تکرار تولید در مقیاس صنعتی فرآیند تولید انبوه تعیین و مستند گردید. مدلهای رایانه ای با ابعاد و اندازه های واقعی از طرح ساخته شده و سپس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

این پروژه بمبهای هوشمند هدایت دقیق gassed نامگذاری شدند. بمبهای هوشمند هدایت دقیق نقطه زن"قاصد" دارای کد ناتو یا شناسه ناتوی gbu-78 gassed هستند. اكنون مرحله توليد بمبهای هوشمند دورزن و نقطه زن هدایت الکترو اپتیکال یا هدایت تصویربردار ویدئویی gassed است و می بایست فضای لازم از حیث تجهیزات و ابزارهای تولید طراحی و استقرار یابد. قطعات مختلف بمب و دیگر اجزای بمبهای هوشمند gassed در مجموعه های صنعتی وزارت دفاع تولید شده و این مجموعه ها شامل بدنه،بالکها و سایر اجزای مکانیکی بمب است.قطعات مکانیکی و بدنه بمبها براساس همان نقشه های فنی که قبلاً در بخش مهندسی طراحی شده اند،تولید و ساخته  می شوند.
پرسنل این بخش با وظایف خود بخوبی آشنا هستند، آنها با مراجعه به نقشه ها و استفاده از ماشین ابزار مناسب قطعات مربوطه را تولید می نمایند. همچنین تجهیزات الکترونیکی و سیم بندی بمبهای هوشمند gassed در اين مرحله توليد و آماده سازی می شوند. از سوی دیگر برای اتّصال و نگهداری بمب زیر بال هواپیماها، استندهای خاص و مناسبی طراحی و تولید گردیده است. قطعات تولید شده در بخشی از سالن انبار شده تا در مرحله مونتاژ بمب مورد استفاده قرار گیرند.

بمب هوشمند قاصد

پس از طی این مرحله،عملیات مونتاژ بمبهای هوشمند"قاصد" شروع می شود. در این مبحث تنها به بخش مراحل مونتاژ بمب اشاره می شود، زیرا مرحله پرشدن بمب از مواد منفجره بسیار حساس است. درادامه بالکهای بمبها در بخشهای ابتدایی و میانی و دوربین یا سیکر اپتیکی برروی سر بمب نصب می شوند. کنترل مسیر بمبهای gassed بسمت هدف بوسیله همین بالکهای انتهایی صورت می گیرد، سیستمهای الکترونیکی نیز وظیفه پردازش اطّلاعات دریافتی و تبدیل آنها به فرامینی برای تغییر زوایای بالکها و اصلاح و تنظیم مسیر حرکت بمب یا بمبها را به سمت هدف یا اهداف برعهده دارند. یکی از مهمترین بخشهای این بمبها، دوربین یا همان سیکر اپتیکی آنهاست. این دوربین دارای ویژگیهای خاصّی است که قادر است تصاویر هدف یا اهداف مورد نظر را از فواصل دور در اختیار خلبان قرار دهد.

بمب هوشمند هدایت شونده

بمبهای هوشمند هدایت شونده gbu-78gassed جزو گروه مهمّات بالستیک هواپرتاب هدایت دورایستای دقیق و توانمند می باشند این بمبها دارای قابلیت نقطه زنی دقیق در فواصل دور هستند. قدرت تخریب بسیار زیاد،هدفگیری و هدایت نقطه ای یا اصطلاحاً"pin point"  علیه اهداف قابل دید مستقیم خلبان،کنترل و هدایت خودکار بمبها تا لحظه برخورد به هدف، عدم توانایی دشمن برای ایجاد اختلال در سیستم هدایت بمب یا اصطلاحاً "هدایت تصویری-پسیو"از جمله ویژگیهای مهم بمب  های هوشمند gassed است. این بمبها همچنین دارای قابلیتهای دیگری همچون شلیک از فواصل دور از دسترس شبکه پدافندی دشمن و انهدام اهداف استراتژیک دشمن با حداقل درگیری است.
بمبهای هوشمند gassed از نوع تسلیحات هدایت دقیق دورایستا و دوربرد است که با بهره گیری از پیشرفته ترین فناوریهای روز جهان طراحی و ساخته شده اند و نیاز نیروی هوایی کشورمان را به یک سلاح توانمند هدایت گستر و دورایستا تأمین می نماید. این نوع بمبها از نوع تسلیحات استراتژیک محسوب می شوند و تولید آن نیز تنها در دست کشورهای محدود انگشت شماری است. بمبهای هوشمندgassed جزو تسلیحات نقطه زن دقیق در جهان محسوب می شوند.
بمبهای هوشمند gassed در سه ورژن طراحی و ساخته شده اند. ورژن اولیه این بمب بانام بمب هوشمند gbu-78a يا قاصد1 در کلاس وزنی بالغ بر2000پوند(907/2kg) طراحی و ساخته و وارد خدمت شده است، البته وزن کل این ورژن بالغ بر 1111کیلوگرم است. ورژن دوّم یا ثانویه این بمب نیز بانام gbu-78b يا قاصد2در کلاس وزنی 3000پوندی (1360/8kg) طراحی و ساخته شده است و وارد خدمت گردیده است. ورژن سوم این بمب نیز بانام gbu-78c يا قاصد3در کلاس وزنی بالغ بر 5000 پوندی(2268kg) طراحی و ساخته شده است.

این ورژن علاوه بر موتور راکتی سوخت جامد بعنوان پیشرانه دارای یک بوستر کمکی راکتی سوخت جامد نیز است که باعث افزایش برد این بمب می شود. نسلهای اول و دوم این بمبها قادرند اهداف خود را از فاصله 50کیلومتری هدف قرار دهند، اما نسل سوم این بمب بدلیل بهره گیری از پیشرانه راکتی سوخت جامد قادر است از فاصله 100کیلومتری اهداف را مورد اصابت قرار دهد. نسل اول و دوم این بمب از پیشرانه ای که سوخت آن بدون دود و آتش است با سرعت 1150 کیلومتر برساعت بهره می برند. این بمبها در جهان به قاصد مرگ شهرت دارند. اکنون موعد انجام آزمایش بمبهای هوشمند قاصد است، بمبها برروی هواپیماهای شکاری بمب افکن نصب و یکپارچه می شوند. بطور کلی وزن بمب و استندهای نگهدارنده آن بگونه ای طراحی و محاسبه شده اند که به هیچ وجه اثر سوئی در بالانس هواپیماهای شکاری ایجاد نمی شود، این موضوع بارها توسط خلبانان آزمایش شده و مورد تأیید قرار گرفته است.

هواپیمای جنگنده پس از برخواستن ازروی باند به منطقه هدف نزدیک می شود، خلبان می داند که هدف یا اهداف از طریق سیستم تصویربردار ویدئویی که برروی بمب نصب شده و در حال تصویربرداری است، مشخص و برروی آن قفل می نماید. دیگر نیازی به رسیدن هواپیما به نقطه هدف نیست.
بمب های gassed از ارتفاع 30هزار پایی پرتاب شده،اطّلاعات هدف یا اهداف مرتباً بوسیله دوربین و سیستمهای الکترونیکی رصد و پردازش می شود. پس از پرتاب بمب پیشرانه راکتی سوخت جامد بمب فعال می شود و بمب مسافت خود تا هدف را طی نموده و با کمک سیستم هدایت دقیق تصویربرداری و سیستمهای ناوبری و مکانیابی پیشرفته بسمت هدف هدایت و مثل صاعقه برسر هدف فرود آمده و هدف را با دقّت بسیاربالایی منهدم می نماید.

نویسنده مسلم نیکنام

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار دفاعی
پربیننده‌ترین اخبار دفاعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز يكشنبه، 21 خرداد، 1402
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!