دوشنبه، 4 تير، 1403 | Monday 24th of June 2024
۰۰:۵۳
اجتماعی - کد خبر : 1488
دوشنبه، ۰۹ دي، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰

بزودی وعده استخدام 9 هزار پرستار محقق می شود

سعید نمکی با اشاره به دریافت بخشی از مطالبات وزارت بهداشت از سازمان تامین اجتماعی، از پرداخت تدریجی معوقات پرستاران خبرداد.

بزودی وعده استخدام 9 هزار پرستار محقق می شود

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین و به نقل از ایلنا، سعید نمکی وزیر بهداشت در جلسه شورای عالی نظام پرستاری با تاکید بر اینکه پرستاران علی رغم تاخیر در دریافت معوقاتشان، باز هم باهمان نگاه مهربانانه به بیماران نگریسته و چیزی از مردم دوستی شان کم نشده، گفت: شورای عالی نظام پرستاری در دوره کنونی از افرادی با تفکر وکاردان تشکیل شده که بودن آنها بخصوص برای من که با تکیه و یاری گرفتن از سازمان های مردم نهاد قبول مسئولیت کرده ام، بسیار موثر و با ارزش است.

وی افزود: عدم برخورداری سایر نفرات کادر های بهداشتی و درمانی از هویتی مستقل یکی از بزرگترین اشتباهات بزرگ ملی ماست. از بهورزها که در خانه های بهداشت مانند سرباز خط مقدم هستند گرفته تا پرستارها که اگر نباشند بیمارستانها و کل نظام درمان لنگ می زنند، باید دارای شخصیت و هویت مستقل باشند. به جز این افراد داروسازان، ماماها، و حتی پرسنل مالی و اداری بیمارستان ها و نظام سلامت نیز باید هویتی مستقل و غیر وابسته به وجود و فعالیت همکاران پزشک داشته باشند.

توانایی پرستاران در مدیریت نظام سلامت

وزیر بهداشت با اشاره به این که پرستاری که در شرایط فعلی دارد تعلیم می بیند قابلیت های محدودی داشته و پرستارتعریف شده در نظام خدمت نیست،گفت: پرستار ماهر کارآزموده موثر کسی است که مهارت های غیر پرستاری را نیز  می آموزد  تا در نظام خدمت، فعالیت و نقش موثرتری داشته باشد.

وی افزود: پرستاران می توانند نظام سلامت را مدیریت کنند ولی تا بحال کسی به این موضوع توجه نکرده تا پرستاران دارای مدارک عالی بیکار بمانند. این افراد پرستاران لیسانسیه ای که در بیمارستانها به بیماران خدمت می کنند، نیستند. اگر دانشکده های پرستاری آنها را به عنوان اعضای هیئت علمی نپذیرند، بیکار می مانند چون جایگاه دیگری برای آنها در نظر گرفته نشده است.

لزوم اصلاح نظام پرداخت

 سعید نمکی تصریح کرد: در نظام پرداخت، پرستار به عنوان دریافت کننده مقداری از وجهی که پزشک در محل خدمتش کسب کرده شناخته می شود یعنی دارای هویت حرفه ای مستقل نیست. من از همان ابتدا که در سازمان برنامه و بودجه بودم و سپس به وزارت بهداشت آمدم همیشه خواستار اصلاح نظام پرداخت فعلی و یا حداقل استفاده از نظام پرداخت دی جی آر بودم تا گروه های ارائه دهنده خدمت دارای هویت شوند.

وزیر بهداشت گفت: سامانه قاصدک، طرحی ناکام، ناعادلانه و غیرمنطقی از لحاظ اقتصادی است. باید شورای عالی نظام پرستاری با همکاری دکتر حریرچی، دکترحضرتی و همفکری و کمک های معاونت توسعه وزارت بهداشت، بدنبال اصلاح نظام پرداخت باشند. در واقع باید بدنبال مدل و الگویی باشند که عادلانه بوده و رضایت همه را جلب کند و از همه مهم تر با شرایط فعلی اقتصاد کشورمان مغایرت نداشته باشد.

پرداخت تدریجی معوقات

وی خاطر نشان کرد: در خصوص پرداخت معوقات، با پیگیریهایی که انجام دادیم توانستیم نیمی از 10 هزار میلیارد تومان طلبمان از سازمان تامین اجتماعی را وصول کرده و به تدریج معوقات را پرداخت کنیم. برای ما پرستاران در اولویت هستند و خود من همیشه از رفتار و کردار آنها یاد کرده ام زیرا علی رغم اینکه 18 ماه مبلغی دریافت نکردند ولی بازهم به کارشان با همان تعهد وحس مسئولیت پذیری که دارند، ادامه دادند. البته تعدادی از دانشگاه ها در این خصوص بهتر عمل کرده و از محل درآمدهای خصوصی شان، دستمزد پرستاران را پرداخت کردند.

بی عدالتی سبب طغیان اجتماعی می شود

سعید نمکی با اشاره به اینکه در صورت عدم تغییر شرایط اقتصادی کشور، سال آینده شرایط سخت تری خواهیم داشت، افزود: بنده به عنوان مسئول و مدیر نظام سلامت، براساس وضعیت اقتصادی کشور و مردم عمل خواهم کرد و مطمئنم اگر مردم شاهد بی عدالتی نباشند، با صبوری و متانت رفتار می کنند زیرا اعمال تبعیض و بی عدالتی سبب خشم و اعتراض جامعه می شود.

اهمیت نقش بهیاران

وزیر بهداشت ادامه داد: تامین نیروی انسانی کنار تخت بیماران در مراکز درمانی چه بهیار و چه پرستار، بر عهده وزارت بهداشت است. همچنین باید همیشه در نظر داشته باشیم که بهیاران نیز مانند پرستاران خواستار و شایسته داشتن هویت و شخصیت مستقل هستند. مدیریت و نحوه بکارگیری این نیروها در نظام سلامت برعهده شورای عالی نظام پرستاری است.

تحقق وعده استخدام 9 هزار پرستار

سعید نمکی افزود: الگو و مدل بکار گیری افراد در نظام سلامت برداشتی از الگوهای جهانی است که باید تغییر کند. ما نیازمند الگویی ملی و توزیع نیروی انسانی بر اساس نوع خدمت هستیم. در نظام سلامت ما نیروی انسانی برپایه تخت های موجود توزیع شده که درست نیست. در رابطه با تامین نیروی انسانی وعده داده بودیم که 9 هزار نیروی پرستار استخدام کنیم ولی مجوز استخدام 10 هزار نیرو داده شد. اختصاص دادن نقریبا 90 درصد این مورد به پرستاران بی عدالتی بود و بین نیروهای بهداشتی و درمانی نظام سلامت، فاصله ایجاد می کرد. اما خبر خوب این است که بزودی مجوز استخدام 10 هزار نیروی دیگر صادر خواهد شد تا به وعده استخدام 9 هزار پرستار عمل کنیم.

تصویب تعرفه پرستاری در منزل

وزیر بهداشت در خاتمه اعلام کرد: بزودی تعرفه پرستاری در منزل مصوب شده و همچنین تحت پوشش بیمه نیز قرار خواهد گرفت.

 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 4 تير، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!