پنجشنبه، 17 آذر، 1401 | Thursday 8th of December 2022
۲۰:۲۵
اقتصاد - کد خبر : 1522
چهارشنبه، ۱۱ دي، ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

بحران مالی جدیدی جهان را فرا خواهد گرفت

بانک جهانی اعلام کرد بحران مالی جدیدی بخاطر چینی ها در راه است

بحران مالی جدیدی جهان را فرا خواهد گرفت

بانک جهانی اعلام کرد بحران مالی جدیدی بخاطر چینی ها در راه است. بیش از ده سال از بحران مالی جهانی قبلی گذشته است اما اقتصاددانان دوباره هشدار می دهند که یک بحران جدید دیگری در حال شروع شدن است.

وقوع این بحران مالی توسط تحلیلگران بانک جهانی مورد بررسی قرار گرفت. و آنها به این نتیجه رسیدند که این بحران مخرب تر از همه بحران های قبلی خواهد بود.

بحران وام مسکن ایالات متحده

یازده سال پیش، بحران وام مسکن ایالات متحده قبل از رکود جهانی پیش آمد. در آن زمان بانک های آمریکایی که با کاهش شدید تقاضا برای وام مسکن روبه رو شده بودند، شرایط جدیدی برای اعطای وام ایجاد کردند که به وام زیراستاندارد معروف بود و این وام را با الزامات و شرایط پایین تری به وام گیرندگان می دادند.

این موسسات که تنها در پی اهدای وام‌های بیشتر بودند، بدون توجه به این‌که ضمانت‌های خاصی از مشتریان برای بازپرداخت اقساط در دست داشته باشد به آنها وام اعطا می کردند. بـا افزایش بهره‌ی بـانکـی در آمریکا، خیلی از وام گیرندگان نتوانستند اقساط خود را پرداخت کنند و به تبع آن بسیاری از خانه‌ها حراج شده و با سقوط قیمت مسـکن، بازار امـلاک و مستغـلات آمریکا دچار رکود گردید.

از آنجاییکه وام هایی که داده شده بود خیلی زیاد بود باعث شد تا بانک ها دچار چالش جدی شوند و برخی از آنها اعلام ورشکستگی کنند.

بانک لیمن برادرز یکی از بزرگترین بانک های جهان

بانک لیمن برادرز یکی از بزرگترین بانکهای جهان در نیمه اول سال 2008 ضررهای صدها میلیون دلاری را بخاطر عملیات با اوراق وام مسکن به ثبت رساند. چهارمین بانک سرمایه گذاری در جهان با دارایی 639 میلیارد دلار، دادخواستی را به دادگاه درباره ورشکستگی ارائه دادو درخواست حمایت از طلبکاران کرد. خبرهای موجود باعث وحشت در بازارهای جهانی شد و بحران بازار وام مسکن ایالات متحده به فاجعه جهانی تبدیل شد.

تحلیلگران بانک جهانی با تحلیل روندهای اقتصادی کنونی در دهها کشور به این نتیجه رسیدند که یک بحران جدید دیگر در حال نزدیک شدن است که مشابه بحران های قبلی نخواهد بود و در پیامدهای ویرانگر از آنها پیشی خواهد گرفت.

بانک جهانی مشکل اصلی را رشد سریع بدهی در سراسر جهان در بخش های خصوصی و دولتی می بیند. بدهی جهانی در حال حاضر به 246 تریلیون(246هزار میلیارد) دلار رسیده است. این یک رکورد وحشتناک است که بیش از سه برابر تولید ناخالص جهانی است- هزینه تمام محصولات و خدمات روی کره زمین.بانک جهانی تأکید می کند که چین در ده سال گذشته تولید کننده اصلی بدهی های جدید بوده است. بدهی شرکتی چین بزرگترین بدهی در جهان است.

از سال 2010، نسبت تعهدات پرداخت نشده چین نسبت به تولید ناخالص داخلی آن تقریباً سه چهارم افزایش یافته است، یعنی تا 255 درصد که حجم کلی آنها از 20 تریلیون(20 هزار میلیارد) دلار فراتر رفته است. بر این اساس به گفته کارشناسان بانک جهانی، دقیقاً در چین یک بحران جهانی جدید به وجود می آید که بسیار بزرگتر و سنگین تر از سایر موارد قبلی خواهد بود.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز پنجشنبه، 17 آذر، 1401
چین؛ مثال نقض شکست اقتصادها با توسعه نامتوازن؛ دنگیسم، سیاستی که شاید در آینده دیگر جواب ندهد
تحلیلگر ایران زمین
چین؛ مثال نقض شکست اقتصادها با توسعه نامتوازن؛ دنگیسم، سیاستی که شاید در آینده دیگر جواب ندهد

با هدایت دنگ شیائوپینگ اقتصاد چین در دهه ۸۰ و ۹۰ دچار تحول شد. در دوره ریاست جمهوری جیانگ زمین سرکوب سیاسی و رشد اقتصادی پیگیری شد و همین سیاست در دوره ریاست جمهوری هو جینتائو و شی جین پینگ به اوج خود رسید.

رویای زمستان سخت اروپا بر باد رفت؛ از زیرکی ترکیه تا دست خالی ایران
تحلیلگر ایران زمین
رویای زمستان سخت اروپا بر باد رفت؛ از زیرکی ترکیه تا دست خالی ایران

پوتین امیدوار بود با آغاز زمستان و احتیاج اروپا به گاز روسیه، بتواند اوکراین و متحدان غربی اش را در تنگنا قرار دهد و شرایط را به نفع خود تمام کند اما انتشار خبر پر شدن مخازن گازی اروپا آب سردی بر پیکر او ریخت.