بایدن در حال عقب نشینی از مقابل ایران است

تهران از واشنگتن خواسته است تمام درآمد توقیف شده حاصل از صادرات خود را که 30 میلیارد دلار تخمین زده می شود در ازای یک ماه توقیف فعالیت های هسته ای آزاد کند.
بایدن در حال عقب نشینی از مقابل ایران است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین و به نقل از نیویورک پست، تیم بایدن حتی پیش از اینکه گفتگوهای غیرمستقیم آمریکا و ایران در وین تمام شود در برابر ایران عقب نشینی کرد. این عقب نشینی زمانی روی داد که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آمادگی دولت برای لغو تحریم ها در ازای بازگشت ایران به توافق هسته ای خبر داد. به این ترتیب تمام اهرم های فشار را بدون دریافت چیزی رها کردند.

عقب نشینی تنها پس از گذشت دو روز از نشست وین

هیئت تحریریه نیویورک پست در ادامه نوشته است : ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حتی حاضر نشد در برابر پرسش های متعدد احتمال لغو تحریم های جداگانه ای که برای تروریسم، نقض حقوق بشر ، برنامه موشک بالستیک وضع شده است را رد کند. این عقب نشینی تنها دو روز پس از مذاکرات غیرمستقیم عنوان شد، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران آن را یک موفقیت توصیف کرد.

اروپایی ها تلاش کردند بایدن را مجاب کنند در روز نخست ریاست جمهوری اش بعضی از تحریم های ایران را لغو کند، اما او گفت که ایران باید گام اول را بردارد و به توافق بازگردد.

کمپین فشار حداکثری دونالد ترامپ تقریبا به ایران فضار بسیار آورد، بایدن در مسیر از دست دادن اهرم فشار است و به ایران اجازه خواهد داد منابع مالی را صرف اقدامات بیشتری کند.

ایران و آمریکا پیشنهادهای یکدیگر را رد کردند

تهران از واشنگتن خواسته است تمام درآمد توقیف شده حاصل از صادرات خود را که 30 میلیارد دلار تخمین زده می شود در ازای یک ماه توقیف فعالیت های هسته ای آزاد کند. واشنگتن این پیشنهاد را رد کرده، ولی در مقابل پیشنهاد کرده است بعضی از منابع مالی توقیف شده را آزاد کند و صدور معافیت هایی برای صادرات نفتی در ازای توقف غنی سازی 20 درصدی و کار بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته را در نظر بگیرد ، ایران این پیشنهاد را رد کرده است.

هیچ دلیلی برای عجله نیست ، با انقضای محدودیت های برجام ایران در هر صورت طی یک دهه همین مسیر هسته ای شدن را خواهد رفت. این تهران است که باید عجله کند، زیرا به غیر از چین و ونزوئلا با کشور دیگری نمی تواند رابطه تجاری داشته باشد. حال بایدن برای حفظ میراث رئیس قبلی اش، در آستانه دسترسی ایران به میلیاردها دلار دیگر است.

 

امتیاز 5/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه