بایدن ترامپ را عامل شورش اخیر در آمریکا دانست

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در بیانیه‌ای اتفاقات هفته قبل در کنگره را یک شورش مسلحانه برنامه‌ریزی شده دانست که با تحریک ترامپ صورت گرفت.
بایدن ترامپ را عامل شورش اخیر در آمریکا دانست

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا امروز ۲۵ دی ماه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را طی بیانیه‌ای به تحریک شورش‌های ۶ ژانویه مقابل ساختمان کنگره در واشنگتن دی سی متهم کرد.

براساس گزارش ارائه شده خبرگزاری روسی تاس، بایدن در بیانیه خود در باره این موضوع، نوشت: ما در هفته گذشته یورشی تاریخی به دموکراسی آمریکا را مشاهده کردیم. در تاریخ ۲۴۴ ساله آمریکا شاهد چنین چیزی نبودیم.

جو بایدن این شورش‌ها را اقدامی مجرمانه دانست و افزود: افراط‌گرایان سیاسی و تروریست‌های داخلی این حمله مجرمانه را برنامه‌ریزی و هماهنگ کرده بودند که به وسیله‌ی رئیس‌جمهور ترامپ تحریک به خشونت شده بودند.

رئیس‌جمهور منتخب اتفاقات هفته قبل مقابل کنگره آمریکا را یک «شورش مسلحانه علیه ایالات متحده آمریکا» توصیف کرد و بیان کرد: کسانی که مسئول این کار هستند باید مجازات شوند.

ترامپ که از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰  از تریبون‌های متفاوت برای بیان ادعای بدون سند تقلب وسیع در انتخابات استفاده می‌کرد که در انتها اظهارات او منجر به خشونت‌های هفته گذشته در مقابل کنگره آمریکا و کشته شدن دست‌کم پنج نفر شد، در روز پنجشنبه بعد از تصویب طرح استیضاح او در مجلس نمایندگان آمریکا برای مبرا ساختن خود از نقش داشتن در خشونت‌های هفته گذشته تلاش کرد.

ترامپ در پیامی ویدئویی خواست که مهاجمان به ساختمان کنگره مجازات شوند، اظهار داشت: تهاجم به کنگره ایالات متحده، میلیون‌ها آمریکایی را خشمگین و وحشت‌زده کرد این تهاجم به قلب جمهوری ما حمله کرد. بسیار شفاف می‌گویم، من صراحتاََ خشونتی را که هفته گذشته مشاهده کردیم، محکوم می‌کنم.

ترامپ ضمن اشاره به اینکه خشونت  هیچ جایگاهی در آمریکا ندارد، اضافه کرد: خشونت شورشیان، مخالف هر چیزی است که من به آن باور دارم و مخالف هر چیزی است که جنبش ما مدعی آن است. هیچ یک از حامیان حقیقی من نمی‌توانند هرگز خشونت سیاسی را تأیید کنند،به اجرای قانون بی‌اعتنایی کند و شهروندان خود را تهدید کرده یا آزاد دهد.

تلاش رئیس‌جمهور کنونی آمریکا برای نشان دادن چهره‌ای حامی قانون و مخالف حمله به کنگره در حالی است که مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه طرح استیضاح او را با ۲۳۲ رأی موافق و ۱۹۷ رأی مخالف تصویب کرد تا به به اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا تبدیل شود که در دوره حضورش در کاخ سفید، دو بار استیضاح می‌شود.

امتیاز 5/5

دیدگاه کاربران

اعداد وارد شده صحیح نمی باشد
ثبت دیدگاه