دوشنبه، 4 مهر، 1401 | Monday 26th of September 2022
۱۳:۳۹
سیاست - کد خبر : 1926
جمعه، ۰۴ بهمن، ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰

بازه زمانی مکانیسم ماشه تمدید شد

سازوکار حل اختلاف یا همان مکانیسم ماشه در نهایت می تواند به طور خودکار تمام تحریم‌های بین‌المللی گذشته شورای امنیت علیه ایران را بازگرداند.

بازه زمانی مکانیسم ماشه تمدید شد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد پس از مذاکرات میان اعضای توافق هسته‌ای ایران، بازه زمانی سازوکار حل اختلاف برجام تمدید شده است. بریتانیا، فرانسه و آلمان روز ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) به طور رسمی ایران را متهم به تخطی از اصول برجام کردند. این اقدام کمتر از ده روز پس از آن صورت گرفت که ایران گام پنجم خود را در عدول از مسئولیت‌های مربوط به توافق جامع هسته ای، برجام، اعلام کرد.

بر اساس یکی از مهم ترین بندهای مندرج در توافق جامع هسته ای، سازوکار حل اختلاف در نهایت می تواند به طور خودکار تمام تحریم‌های بین‌المللی گذشته شورای امنیت علیه ایران را بازگرداند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه خود آورده است: «بر این مطلب توافق وجود دارد که به دلیل پیچیدگی مباحث مطروحه، زمان بیشتری مورد نیاز است. در نتیجه بازه زمانی تمدید می شود.»

آقای بورل در توافق ایران و شش قدرت جهانی نقش ضامن و هماهنگ کننده را بر عهده دارد.

بر روی کاغذ، پروسه حل اختلاف از زمان ارسال نامه سه کشور اروپایی (در حدود دو هفته پیش) مهلت ۱۵ باید شروع می شد که ۱۵ روز دیگر نیز قابل تمدید بود. با این حال هنوز حول این مطلب که مهلت زمانی ۱۵ روزه اول باید از چه تاریخی محاسبه شود ابهام وجود دارد. چرا که به گفته مقامات رسمی، ایران به طور رسمی پروسه مشورتی را به رسمیت نشناخته است.

ایالات متحده آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که از تصمیم کشورهای اروپایی طرف برجام برای فعال کردن مکانیسم حل اختلافات این توافقنامه استقبال می‌کند.

این در حالی است که جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیشتر با انتقاد از اقدام سه عضو اروپایی برجام در فعال کردن سازوکار حل اختلاف در برجام گفته بود اگر پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع شود، تهران خروج از ان‌پی‌تی (پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای) را در دستور کار قرار خواهد داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه تازه خود گفته است کمیسیون مربوط به نظارت بر مقررات برجام در ماه فوریه تشکیل جلسه خواهد داد، با این حال وی به تاریخ دقیق تر این جلسه اشاره ای نکرده است.

 
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 4 مهر، 1401
داستان تشکیل حزبی که جمهوری اسلامی را به قدرت رساند
تحلیلگر ایران زمین
داستان تشکیل حزبی که جمهوری اسلامی را به قدرت رساند

شهید باهنر معتقد است افزایش آزادی حاصل از انقلاب و کار حزبی قوی راست‌ها و چپ‌ها، روحانیون ارشد و عالیرتبه را به فکر ایجاد یک حزب متمرکز اسلامی انداخت و اینگونه بود که حزب جمهوری اسلامی در روز 29 بهمن 1357 تشکیل شد.

معادله چندمجهولی حمله به سلمان رشدی و برجام/ دست های پشت پرده فعال شده اند/ سیاست داریوش به ما چه می گوید؟
تحلیلگر ایران زمین
معادله چندمجهولی حمله به سلمان رشدی و برجام/ دست های پشت پرده فعال شده اند/ سیاست داریوش به ما چه می گوید؟

سیاستی که توسط مخالفان برجام پیش گرفته شده سیاستی تاریخی و مرموز است که پیش از این بارها به کار رفته و می‌توان نام آن را «سندرم داریوش» گذاشت. سندرمی که ردپای آن در حمله به سلمان رشدی هم دیده می‌شود.