بازتاب بیانات روز گذشته رهبر انقلاب در رسانه های خارجی

آیت الله خامنه ای گفت نباید چیزهایی بگوئیم که به معنای این باشد در حال تکرار چیزی هستیم که آنها می گویند، چه درباره نیروی قدس و چه درباره شهید سلیمانی
بازتاب بیانات روز گذشته رهبر انقلاب در رسانه های خارجی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، مقام معظم رهبری روز گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی به صورت زنده با مردم صحبت کردند. ایشان در بخشی از بیانات خود درباره برخی از سخنان مسئولان در حوزه سیاست خارجی ابراز تعجب و تاسف کردند که بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی داشت.

خبرگزاری رویترز در بازتاب این سخنرانی با تیتر " رهبر ایران به خاطر اظهارات درزیافته از وزیر امور خارجه ایران انتقاد کرد" نوشته است: رهبر ایران روز یکشنبه از اظهارات وزیر امور خارجه  آن که در یک فایل صوتی منتشر شده گفته بود سپاه پاسداران ایران نسبت به خود او نقش موثرتری در روابط خارجی تهران دارد، انتقاد کرد.

آیت الله سید علی خامنه ای روز یکشنه در یک سخنرانی تلویزیونی به طور مستقیم به نام ظریف اشاره نکرد اما به اظهارات او پرداخته و گفت که این یک اشتباه بزرگ بود که نباید از سوی هیچ یک از مقامات جمهوری اسلامی تکرار شود. در هیچ کجای دنیا وزرای امور خارجه سیاست خارجی را مشخص نمی کنند، مقامات بالادستی تصمیمات و سیاست ها را مشخص می کنند و البته وزیر خارجه هم مشارکت دارد.

بلومبرگ هم تیتر "رهبر ایران پس از انتشار یک فایل صوتی از وزیر ارشد ایران ظریف، انتقاد کرد" انتخاب و نوشت: رهبر ایران به طور علنی وزیر امور خارجه این کشور را برای تکرار "حرف های دشمن" سرزنش کرد. این اظهارات درپی درز یافتن محتوای یک فایل صوتی مطرح شد که در آن دیپلمات ارشد ایرانی با استراتژی های یک فرمانده مورد احترام و عالی قدر ایرانی ابراز مخالفت کرده بود.

رهبر ایران گفت که این اظهارات منتشر شده در حوزه سیاست خارجی باعث "تعجب" بوده اند و نباید تکرار شوند و وزارت امور خارجه ایران بیشتر مسئول اجرای سیاست دیپلماتیک است تا تعیین کردن آن.

شبکه الجزیره در این مورد نوشته است: رهبر ایران روز یکشنبه به تقابل مداوم آمریکا با نفوذ رو به افزایش ایران در منطقه اشاره و گفت به این دلیل بود که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا دستور به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی را صادر کرد. آیت الله خامنه ای گفت نباید چیزهایی بگوئیم که به معنای این باشد در حال تکرار چیزی هستیم که آنها می گویند، چه درباره نیروی قدس و چه درباره شهید سلیمانی، برخی اظهارات تکرار حرف های خصمانه دشمنان ما است و تکرار حرف های آمریکاست.

شبکه تلویزیونی صهیونیستی I24 هم در مورد بیانات رهبر انقلاب نوشت: رهبر ایران روز گذشته از اظهارات مطرح شده توسط محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور مبنی بر اینکه سپاه پاسداران نسبت به خود او در زمینه روابط خارجی و امور هسته ای تاثیر بیشتری داشته انتقاد کرد. این یک اشتباه بزرگ بود که نباید از طرف هیچ یک از مقامات جمهوری اسلامی انجام شود.

شبکه تلویزیونی CNE سنگاپور هم با تیتر " رهبر ایران می گوید اظهارات ظریف در فایل صوتی درز یافته اشتباه بزرگ بود" نوشت: مقام رهبری ایران اظهارات وزیر امور خارجه این کشور در فایل صوتی اخیرا منتشر شده را که در آن از تاثیر بخش نظامی ایران بر دیپلماسی آن ابراز تاسف شده بود، "اشتباهی بزرگ" تلقی کرد.

 

امتیاز 5/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه