چهارشنبه، 6 مرداد، 1400 | Wednesday 28th of July 2021
۱۹:۲۳
دفاعی نظامی - کد خبر : 10866
يكشنبه، ۲۰ تير، ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۳

ایران مرکز امنیت دریایی منطقه را با حضور 36 کشور راه اندازی می کند

دریادار خانزادی گفت: برای برقراری امنیت کامل دریایی در منطقه، مرکز هماهنگی بین المللی امنیت دریایی با حضور 36 کشور منطقه ای در چابهار، راه اندازی می شود.

ایران مرکز امنیت دریایی منطقه را با حضور 36 کشور راه اندازی می کند

به گزارش پایگاه  خبری تحلیلی ایران زمین، «دریادار حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش، با حضور در برنامه نگاه یک طی سخنانی اظهار داشت: «اقیانوس هند به عنوان سومین اقیانوس بزرگ جهان در سال‌های اخیر با دزدی دریایی مواجه شد و کانون های نا امنی درخلیج عدن شکل گرفت و این باعث شد کشورهای منطقه هوشیاری بهتری پیدا کنند». از این رو نیروی دریایی ایران نیز به عنوان یک نیروی دریایی مطرح در منطقه که قدرت اقیانوس پیمایی دارد، در شمال اقیانوس هند حاضر است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در مورد میزبانی میزبانی فرانسه :«میزبانی دوره ششم اجلاس آیونز در سال 97 به عهده ایران گذاشته شد و در همان اجلاس کشور فرانسه به عنوان میزبان بعدی مطرح شد. در همان اجلاس به فرانسوی ها گفتیم که قرار است کجا اجلاس بعدی را برگزار کنید گفتند در پاریس و ما گفتیم که شما به دلیل حضور در جزیره ریونیون در این اجلاس حضور دارید و باید اجلاس بعدی را در این جزیره برگزار کنید».

دریادار خانزادی تصریح کرد: در حاشیه این اجلاس که با فرماندهان نیروهای دریایی آلمان و هلند و فرانسه گفت و گو داشتیم، مواضع قاطع جمهوری اسلامی ایران رادر مورد ائتلاف های منطقه ای که آنها هم عضو آن هستند مطرح کردیم و آنها هم کفتند که این مواضع را به کشورهای خود منتقل و اطلاع رسانی می کنند.

در ادامه دریادار خانزادی گفت: در دیدار با فرمانده نیروی دریایی فرانسه نقشه ای از خلیج فارس را پهن کردیم و موقعیت ناوهای کشورهای مختلف را نشان دادیم. دراین دیدار مطرح کردم که، وقتی نا امنی در خلیج عدن وجود دارد، چه معنی دارد که شما در منطقه خلیج فارس ائتلاف تشکیل دهید. فرمانده نیروی دریایی فرانسه گفت که نظر شخصی من هم با شما موافق است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش مطرح کرد: به نظر می رسد اروپایی ها تحت فشار آمریکایی ها هستند و این آمریکا است که در این میان شیطنت می کند. اروپایی ها قصد دارند راه خود را از آمریکایی ها جدا کنند.

دریادار خانزادی درباره مرکز هماهنگی امنیت دریایی اظهار داشت: مدتی بود به فکر تشکیل مرکزی بودیم که تلاش های امنیت آفرین دریایی در اجلاس آیونز را هدایت کند. این مرکز برای اولین بار در منطقه آزاد چابهار در حال تاسیس است. تلاش اصلی این مرکز، جمع آوری داده های سفید و‌تسلط و اشراف کامل بر منطقه شمال اقیانوس هند است. این اطلاعات باید بین کشورها به اشتراک گذاشته شود و باید جلوی هرگونه فعالیتی که در امنیت دریاها اختلالی ایجاد می کند گرفته شود. این مرکز همچنین می تواند عملیات های دریایی را نیز هدایت کند.

وی ادامه داد: همین الان نیروی دریایی ارتش با تمام کشورهای عضو آیونز به صورت برخط  در ارتباط است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره اعزام ناوگروه ارتش به اقیانوس اطلس عنوان کرد: « ناوبندر مکران یک بندر متحرک دریایی است و این ناو می تواند ظرفیت خوبی برای حضور ناوگروه های ما دردریاهای آزاد است. ناو سهند نیز از روزی که ساخته شده است 400 روز دریانوردی کرده است و این گویای این است که یک ظرفیت بزرگ دانشی در جوانان این کشور وجود دارد ».

دریادار خانزادی ادامه داد: امروز در منطقه اقیانوس اطلس این ما هستیم که در حال تولید روند هستیم. البته بخشی از دلایل این حضور برای این است که آمریکایی ها می گفتند ایرانی ها قادر به حضور در اقیانوس اطلس نیستند.وقتی ناوگروهای جمهوری اسلامی ایران را در محدوده دماغه امید نیک واقیانوس اطلس حضور پیدا می کند دارای پیام خاصی است.

ما اصلا برنامه ای برای حضور در خلیج مکزیک نداشتیم. نگرانی های آمریکا از این است که امروز برای اولین بار در تاریخ ایران دروازه های اقیانوس اطلس به روی ما گشوده است.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب روزی به ما گفتند برنامه ریزی کنید تا در کشوری مانند گامبیا که آمریکایی ها از آنجا برده داری را شروع کردند بروید. حضورنیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی که نماینده کشوری است که حامی مستضعفان است نیز دارای پیام خاصی است. اتفاق هفته گذشته ناوگروه ما دراین کشور حضور داشت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: آمریکایی ها طی سالیان گذشته در اطراف ما پایگاه ایجاد کردند و امروز وقتی ما در فاصله پنج هزار کیلومتری از  آنها حضور داریم به وحشت افتاده اند. این وحشت بدلیل آن است که حضور ایران هیمنه آمریکا را می شکند.

خانزادی اظهار داشت: امروز اقدامات تروریستی دریایی در دریای سرخ درحال اجرا است و در شرایطی که فروش نفت ایران تحریم است آنها به دنبال ضربه زدن به نفتکش های ما هستند و ما حدود دو سال است که از ابتدای دریای سرخ تا کانال سوئز و برعکس نفتکش ها را اسکورت می کنیم.

وی درباره ارتباط نداجا با شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق شده است طی شش ماه یک موتور دیزل دریایی را طراحی کرده و بسازد. ما در نیروی دریایی یک مرکز نوآوری دریایی هم در دست احداث داریم. 

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره وضعیت امنیت مرزهای آبی کشور مطرح کرد:« امنیت مرزهای آبی ما بسیار بالا است و امکان ندارد شناوری قصد تقرب به این منطقه را داشته باشد و لحظه به لحظه مورد رصد و پایش قرار نگیرد. پهپادهای نیروهای دریایی و هوایی ظرفیت خوبی را ایجاد کرده است تا مناطقی که در ماموریت ارتش است و حتی مناطقی که در محدوده ماموریت سپاه است در امنیت کامل قرار دارد.

دریادارخانزادی: اینکه اسراییل در جغرافیای ما حضور پیدا کند مانند یک خواب و سرآب است.

وی درباره ساخت عامل کرافت بومی گفت: طرح ساخت این هاور کرافت را گام به گام دنبال کرده ام و وزارت دفاع وعده داده است که این هاور کرافت که مجهز به موشک است  را در آذرماه به نیروی دریایی تحویل دهد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار دفاعی نظامی
پربیننده‌ترین اخبار دفاعی نظامی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز چهارشنبه، 6 مرداد، 1400
کودتای نقاب
علی ثبوت
کودتای نقاب

تیر ماه 1359 با مراجعه یک افسر خلبان به آیت الله خامنه ای و با فاصله چند ساعت بعد ، مراجعه یک عضو نیروی ویژه ارتش به حفاظت اطلاعات تیپ خود ، پرده از کودتایی در حال وقوع برای ضربه زدن به انقلاب ایران برداشته شد.