دوشنبه، 27 فروردين، 1403 | Monday 15th of April 2024
۱۷:۵۰
فناوری - کد خبر : 166
شنبه، ۱۹ مرداد، ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

اورهال سامانه راداری پیشرفته فلق

اورهال سامانه پدافندی پیشرفته فلق (رادار گاما) با تلاش و کوشش متخصصان ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام پذیرفت و امروز شنبه ۱۹ مرداد با حضور امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

اورهال سامانه راداری پیشرفته فلق

با آغاز دوران هواپیماهای پنهانکار  و جاسوسی در دنیای غرب. چالشی جدی  برای سیستم های پدافندی در کشور های رقیب پدید آمد. دیگر، سیستم های پدافندی سابق توانایی پاسخ گویی به تهدیدات جدید، را نداشتند. برای رفع این نقیصه  استراتژی های برای مقابله تعریف شد که رادار گاما یکی از این نوع می باشد. رادار گاما میتواند طیف وسیعی از اهداف مسلح مدرن همچون هواپیما ها، موشک های کروز، تسلیحات هدایت دقیق و موشک های بالستیک تاکتیکی را در محیطی با اخلال الکترونیکی بالا ردیابی، شناسایی، و تعیین مکان کند.

همچنین رادار میتواند کد های ارسالی از فرستنده های کد ICAO در هواپیماهای غیرنظامی را نیز دریافت و شناسایی کند. این رادار میتواند به صورت تمام اتوماتیک یا غیر اتوماتیک در شرایط مختلف در شبکه پدافندی و نیروی هوایی مورد استفاده قرار بگیرد. به صورتی که میتواند در مد اتوماتیک یک هدف هوایی را در وضعیت جنگ الکترونیک شدید شناسایی کند. همچنین میتواند به صورت اتوماتیک مبحث کنترل ترافیک هوایی را نیز برعهده داشته باشد.

و ایران به فناوری این نوع رادار دست پیدا کرده است .اورهال سامانه پدافندی پیشرفته فلق (رادار گاما) با تلاش و کوشش متخصصان ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام پذیرفت و امروز شنبه ۱۹ مرداد با حضور امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

فرمانده پدافند  ارتش ایران در این مراسم اظهار داشت :

جوانان غیور نیروی پدافند هوایی ارتش بار دیگر موفق شدند یکی از دستاورد‌هایی که مدت زیادی بود غیرعملیاتی شده بود را با یک کار سنگین که حتی سازندگان آن هم توان آن را نداشتند، بازسازی و اورهال کنند.

وی با بیان اینکه رادار گاما یا فلق با برد ۴۰۰ کیلومتری، می‌تواند با انواع و اقسام موشک‌های کروز و بالستیک و هواپیما‌های پنهان کار و بدون سرنشین را کشف و شناسایی کند، افزود: بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ نفرساعت کار بدون کمک به نیرو‌های خارجی انجام شده است تا سامانه رادار گاما اورهال شود و نام «فلق» را به خود بگیرد.

  اورهال تجهیزات پدافندی بسیار سخت و دشوار است اما ایران توانسته با اتکا به متخصصان داخلی خود این به اورهال و حتی ساخت سامانه های پدافندی پبردازد. جمهوری اسلامی توانسته با افزایش قدرت پدافندی خود از آسمان ایران محافظت کند و تمامی پرنده های منطقه را رصد کند. تبلور قدرت پدافندی ایران را می توان در سرنگونی پهپاد جاسوسی ایالات متحده آمریکا دید که قصد داشت به صورت مخفی به آسمان ایران نفوذ کند که توسط پدافند هوایی یکپارچه شناسایی و منهدم شد.

 
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 27 فروردين، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!