دوشنبه، 27 فروردين، 1403 | Monday 15th of April 2024
۱۷:۳۳
سیاست - کد خبر : 685
سه شنبه، ۱۶ مهر، ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰

انتقاد سعید حجاریان از حسن روحانی

سعید حجاریان در تازه ترین مصاحبه خود در نقد ارتباط رئیس جمهور با بدنه اجتماعی خود از توصیه های عملی نشده خود به دولت خبر داد.

انتقاد سعید حجاریان از حسن روحانی

به گزارش گروه سیاسی ایران زمین، سعید حجاریان، تئوریسین جریان اصلاحات مصاحبه ای با شرق انجام داده است که در بخش هایی از این مصاحبه، ضعف دولت و فشارهای خارجی را علت مشکلات امروز جامعه دانست و معتقد است که فساد منابع زیادی را در کشور هدر داده است.

وی در نقد ارتباط روحانی با بدنه اجتماعی خود از توصیه‌های زیاد خود به دولت خبر داد که انجام نشده است.

حجاریان در ادامه با اشاره به برخی وعده های انتخاباتی حسسن روحانی عنوان کرد روحانی وعده‌هایی داد که می‌دانست در توانش نیست و با کمیت رأی حل نمی‌شود و در ادامه این مسائل را مربوط به چانه‌زنی دانست و عنوان کرد رییس جمهور سعی کرد آن‌ها را به حوزه بوروکراسی بکشاند ولی در آنجا قابل حل نبود.

به گفته حجاریان، روحانی این توانایی را داشت که در مواجهه با قدرت‌های موجود در کشور بدون درگیری، افراد مؤثر را قانع کند؛ اما رقبا جلو آمدند و کار از دست او برنیامد و دست‌های خود را بالا برد.

وی در ادامه با اشاره به این که درباره سیاست خارجی ایران در منطقه به دولت توصیه‌هایی داشته و مورد اقبال قرار نگرفته، اعلام کرد که مسئولان می‌توانند از فرصت انتخابات 2020 آمریکا استفاده کنند و با شیوه‌های دیپلماتیک در امور مردم گشایش ایجاد شود.

سعید حجاریان، در ادامه این گفتگو در جواب این سوال که بر اساس تحولات روی داده در حوزه سياسي در دو سال گذشته، جبهه ميانه‌روها يا تندروها چه قدر به توان خود براي تأثيرگذاری افزوده است، با اعتقاد به افزایش افراط و تفریط در نیروهای سیاسی از چشم‌انتظاری برخی نیروهای داخلی برای تحول بیرونی خبر داد و آن را نشانه اضمحلال جامعه مدنی دانست.

به اعتقاد وی افراط‌گرايان چه در داخل و چه در خارج، در دوره دوم خرداد نيروهايی دست پايين محسوب می شدند اما با ضرباتي که تدريجا به‌ ميانه‌‌روها وارد شد و اشتباهاتی که از سوی خود آنها رخ داد، جامعه به سمت دوقطبی شدن رفت؛ در اين قطب‌بندی افراطی ها مصرانه می گويند موجوديتی به‌نام جمهوري اسلامی نباشد و تفريطی ها يک‌صدا بر حفظ وضع موجود با تمام نواقصش اصرار می ورزند.

تئوریسین جریان اصلاحات در ادامه اين ريزش را معلول این دانست که شايد فعاليت‌های دولت ترامپ در اين زمينه تأثير داشته است و در ادامه با تاکید بر این که در شرايطی که جامعه مدني خالي از معناست، دو گروه می توانند سياسی باقی بمانند؛ اول سياست‌مداران مواجب‌بگير هستند که نوک کوه يخ‌ سازمان آنها را در رسانه‌هاي مکتوب و تصويري‌شان می بينيم. اينها هميشه مطابق جهت‌گيري و جهت‌دهی منشأ ارتزاق‌شان فکر و عمل می کنند. دوم کسانی هستند که مشاغل آزاد و به‌اصطلاح غيرنفتی دارند و نسبتشان با سياست ربطی به بود و نبود جمهوری اسلامی ندارد. در چنين اتمسفري حتما سياست و فرهنگ از سبد مردم عادی حذف و در نتيجه، آنها به دامن روزمرگی پرتاب می شوند.

وی در ادامه با نقد برخی شعارهای انتخاباتی روحانی که عملی نشد، عنوان کرد، توصيه‌های زيادي به دولت داشته که انجام نشده است.

حجاریان با اشاره به این که از تقدم حل نزاع‌هاي منطقه‌اي سخن گفته و بحث سفر به عربستان را مطرح کرده و پيشنهاداتي را براي آقاي جهانگيري ارسال و بعدها آنها را در قالب يک مقاله به‌صورت عمومی منتشر کرده اما باز هم تحولی انجام نشده تاکید کرد ولی فراموش نکنيد؛ آقای روحانی وعده‌هايی داد که می دانست در توانش نيست و با کميت رأي حل نمی شود. يعنی مسائلی به چانه‌زنی مربوط می شد اما ايشان سعی کرد آنها را به حوزه بوروکراسی بکشاند که در آنجا قابل حل نبود.

حجاریان در ادامه با توصیه های در مورد سیاست داخلی دولت این مساله را مطرح کرد که دولت بايد به‌صورت مديريت‌شده و هدفمند کارشکني‌ها را آشکار کند و ذيل آن قراردادها و بدهي‌هايش را اعلام و در يک کلام، مردم را با وضعيت واقعي کشور روبه‌رو کند. به احتمال زياد و با توجه به روندي که مشاهده می شود، مجلس آينده اصولگرا خواهد بود. به اين ترتيب، دولت بيشتر از قبل زير ضرب خواهد رفت و دو سال سختی در پيش خواهد داشت. روحاني بايد تا شروع مجلس آينده کارنامه خود را عرضه کند زيرا بعد از آن توان سخن‌گفتنش را از دست خواهد داد و هر قدمش به‌واسطه فعاليت کارشکنان به دردسري بدل خواهد شد؛ وضعيتي به‌مراتب سخت‌تر از آنچه ميان دولت دوم اصلاحات و مجلس اصولگراي هفتم گذشت.

سعید حجاریان در پایان در مورد پیش بینی نتیجه انتخابات مجلس بار دیگر بر اوضاع دوقطبی تاکید و مطرح کرد که افراطی ها اساسا رأي نمي‌دهند، ميانه هم به‌شدت ضعيف است، پس نتيجتا رقابت بين تفريطی ها خواهد بود؛ يعنی رقابت بين حافظان وضع موجود و باندهای تفريطی خواهد بود و در نهایت اعلام کرد که بنابراین مجلسی به‌شدت محافظه‌کار خواهيم داشت.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 27 فروردين، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!