شنبه، 3 مهر، 1400 | Saturday 25th of September 2021
۲۱:۴۵
سیاست خارجی - کد خبر : 12412
سه شنبه، ۲۳ شهريور، ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۵

امیرعبداللهیان: جامعه جهانی موظف است کمک های انسان دوستانه فوری به افغانستان ارسال کند

جمهوری اسلامی ایران برای کمک به جلوگیری از ورود موج جدید پناهندگان و آوارگان افغان تمام مرزهای خودش را باز نگه داشته است

امیرعبداللهیان: جامعه جهانی موظف است کمک های انسان دوستانه فوری به افغانستان ارسال کند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین ، حسين اميرعبداللهيان وزیر امور خارجه کشورمان در نشست مجازی "وضعیت بشردوستانه در افغانستان" که به ریاست آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد برگزار می شد، شرکت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

امیرعبداللهیان در این نشست اظهار داشت: همه ما امروز با یک شرایط جدید و چالش جدید در افغانستان روبرو هستیم و باور داریم که بخش مهمی از عامل وضعیت بی ثباتی ، ناامنی و شرایط نابسامان کنونی در کشور افغانستان به سیاست های توام با آزمون و خطا و اشتباهات ایالات متحده آمریکا در این کشور بر می گردد.

آمریکایی ها در سال های اشغال افغانستان و اکنون در نحوه خروج شان از این کشور فجایعی را آفریدند که جهانیان صحنه هایی از آن را در فرودگاه کابل در روزهای گذشته شاهد بودند.

وزیر امور خارجه کشورمان پیام این نشست در دو سطح سیاسی و انسانی را مورد تصریح قرار داد و گفت : در سطح سیاسی این پیام واحد را باید به افغانستان صادر کنیم که افغانستان امن، با ثبات و توسعه یافته فقط و فقط در سایه تشکیل دولت فراگیر ملی و متشکل از همه طرف ها می تواند ایجاد شود.

وی همچنین دیدگاه کشورمان در سطح انسانی را تشریح و افزود: معتقد هستیم در ابعاد انسان دوستانه، مردم ، زنان و کودکان در افغانستان در سال های گذشته و در هفته های اخیر با وضعیت تاسف باری مواجه هستند و امروز جامعه جهانی موظف است و باید کمک های انسان دوستانه فوری و سریع خود را به افغانستان ارسال کند.

اميرعبداللهیان با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل ارسال کمک های انسان دوستانه کشورهای مختلف به سمت افغانستان، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای کمک به جلوگیری از ورود موج جدید پناهندگان و آوارگان افغان تمام مرزهای خودش را باز نگه داشته تا علاوه بر ارسال کمک های انسان دوستانه به داخل افغانستان بتوانیم تجارت های محلی، بازارچه های مشترک، و گذرگاه های تجاری مرزی را باز نگه داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن انتقاد از اینکه جامعه جهانی نسبت به تعهدات خود در قبال رسیدگی به وضعيت آوارگان افغان به خوبی عمل نکرده است بر ضرورت تامین کمکهای فوری انسان دوستانه و همچنین کمک به مردم این کشور و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد.

وی همچنین با تاکید بر ارتباط کشورمان با همه طرف ها در افغانستان عنوان داشت: ما در افغانستان سیاستی را دنبال می کنیم که علاوه بر تشکیل دولت فراگیر ، افغانستانی عاری از تروریسم و مواد مخدر را شاهد بوده و مردم افغانستان خودشان بتوانند نسبت به آینده سرنوشت کشورشان تصمیم گیری کنند.

 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست خارجی
پربیننده‌ترین اخبار سیاست خارجی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز شنبه، 3 مهر، 1400
چگونه کمال گرایی به رشد و پیشرفتتان آسیب می زند
حسین قلاب دوز
چگونه کمال گرایی به رشد و پیشرفتتان آسیب می زند

آیا همیشه نگران هستید که کارتان را درست انجام نداده اید؟ آیا همیشه اعمالتان را مورد سوال قرار می دهید؟ آیا از پذیرش اشتباهاتتان سر باز می زنید؟ آیا طرد شدن باعث می شود تا حس خیلی بدی داشته باشید؟ اگر پاسختان به این سوال ها بلی است، شما در خطرید.!