الکاظمی: حمله به عین الاسد قابل توجیه نیست

نخست وزیر عراق درباره حمله موشکی امروز به پایگاه عین الاسد که نظامیان آمریکایی در آن حضور دارند، موضع گیری کرد.
الکاظمی: حمله به عین الاسد قابل توجیه نیست

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، به نقل از خبرگزاری عراقی واع، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در واکنش به حمله موشکی به پایگاه عین الاسد گفت: چنین حملاتی قابل توجیه نیست و توسط گروههایی انجام می شود که هیچ گونه وابستگی واقعی به عراق ندارند. حملاتی که پایگاههای نظامی عراق را هدف قرار می دهند تحت هیچ عنوان و یا نامی نمی توان توجیه کرد!

 
وی افزود: چنین حملاتی به پیشرفتی که عراق در حال محقق کردن آنچه در امر عبور از بحران اقتصادی و چه نقش فزاینده آن در زمینه دستیابی به امنیت و ثبات منطقه ای و بین المللی است، لطمه می زند.
 
کاظمی با تاکید بر اینکه دستگاههای امنیتی دستورالعمل های روشنی برای اتخاذ موضع قاطعانه در برابر چنین گروههایی با هر اسم و ادعایی دریافت کرده اند، افزود: مجازات مسببان چنین اقداماتی از هر جناحی که باشد به نفع حفظ اعتبار نیروهای امنیتی است.
 
نخست وزیر عراق تاکید کرد: هر طرفی که گمان می کند فراتر از دولت است یا اینکه قادر است دستور کارش را بر عراق یا آینده فرزندانش تحمیل کند، دچار توهم شده است.
 
وی افزود: مسئولیت ملی و اخلاقی ما در قبال مردم ایجاب می کند که به منطق سلاح اجازه ندهیم بر منطق دولت مقدم باشد.لازم است عراق خود را از درگیری های منطقه ای و بین المللی خارج و بر اساس اولویت های ناب عراقی اقدام کند و ما همۀ نیروهای سیاسی را به اتخاذ مواضع روشنی جهت حمایت از رویکرد دولت در این چارچوب و حمایت از مردم و دولت دعوت می کنیم.
 
کاظمی درباره حضور نیروهای خارجی در خاک عراق نیز گفت: در زمانی که آن نیروها به درخواست دولت عراق اینجا آمدند، این دولت ورود به گفتگوی راهبردی با آمریکا را برعهده گرفت که نتیجه آن تاکنون خروج ۶۰ درصد از نیروهای ائتلاف از عراق با زبان گفتگو بوده است نه زبان سلاح.
 
نخست وزیر عراق در پایان گفت: گفتگو و توافق بر سر جدول زمانی خروج نیروهای خارجی رزمی خارجی از کشور را ادامه خواهیم داد. این سخنان وی در حالی است که وی به حمله جنگنده های امریکایی به نیروهای حشد شعبی در نوار مرزی عراق با سوریه واکنشی نشان نداده است.
 
گفتنی است که صابرین نیوز به عنوان نخستین منبع، صبح امروز (چهارشنبه) از حمله موشکی به پایگاه عین الاسد خبر داد و دقایق بعد خبرگزاری رسمی عراق (واع) آن را تایید کرد.
 
واع با تایید این حمله نوشت که پایگاه نظامی عین الاسد محل استقرار نیروهای آمریکایی و عراقی صبح چهارشنبه با ۱۰ موشک هدف گرفته شد. پایگاه خبری «بغداد الیوم» هم خبر داد که یک منبع امنیتی به این پایگاه گفته که تعدادی راکت به پایگاه عین الاسد که نیروهای امریکایی در آن حضور دارند اصابت کرده است.
 
با وجود اعلام منابع رسمی و تایید شلیک ۱۰ موشک، صابرین نیوز شمار موشک های پرتاب شده را ۱۴ عدد اعلام کرد.
 
کانال خبری تلگرامی صابرین نیوز در خبری نوشت که در اثر اصابت موشک ها به پایگاه نظامیان اشغالگر یک افسر به همراه دو سرباز آمریکایی کشته شدند.
 
به نوشته صابرین نیوز، کشته شدگان با یک فروند هواپیمای متعلق به واحد ۳۸۶ به پایگاه «علی السالم» کویت منتقل و از آنجا راهی فرانکفورت آلمان شدند. بر اساس گزارش این منبع، شماری از نیروهای آمریکایی بر اثر این حمله زخمی شدند که اشغالگران برای تخلیه آنان از بالگردهای اسپانیایی استفاده کردند. منابع رسانه ای عراقی همچنین خبر داند که بر اثر این حمله یک پیمانکار غیرنظامی در پایگاه عین الاسد دچار ایست قلبی شد و جان خود را از دست داد.
 
نیروهای آمریکایی در پی این حمله بخش نظامی پایگاه عین الاسد را بسته اند و نیروهای خود را از برج مراقبت خارج کرده اند.

امتیاز 0/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه