گزیده اخبار :

الهام علی‌اف: برای عادی‌سازی روابط با ارمنستان آمادگی داریم

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان بعد از تحت کنترل درآمدن منطقه «آغ‌دام» از سوی نیروهای کشورش در نتیجه توافق قره‌باغ، گفت در صورتی که «نیروهای سالم» در ارمنستان روی کار بیایند، باکو آماده است روابط با ایروان را عادی کند.
الهام علی‌اف: برای عادی‌سازی روابط با ارمنستان آمادگی داریم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان بعد از ورود نیروهای این کشور به منطقه «آغ‌دام» گفت در صورتی که «نیروهای سالم» در ارمنستان روی کار بیایند، باکو آماده است روابط با ایروان را عادی کند. وی افزود اما در حال حاضر ارمنستان با یک بحران عمیق مواجه است .وی در صحبت‌هایش به ساکنان قبلی آغ‌دام، بازپس‌گیری این منطقه را تبریک گفت وعنوان کرد که آنها دیگر آواره نخواهند بود. . 

علی‌اف گفت: ما به اهدافمان در میدان جنگ دست پیدا کرده‌ایم. سربازان و افسران ما قدرتشان را نشان دادند. ما در عرصه سیاست نیز قدرت خود را نشان داده‌ایم .سرویس مطبوعاتی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان پیشتر از ورود واحدهایی از نیروهای مسلح این کشور به منطقه آغ‌دام خبر داد. 

به گزارش «تاس»، این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: طبق بیانیه سه‌جانبه امضا شده از سوی رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان، رئیس‌جمهور روسیه و نخست‌وزیر ارمنستان، بیستم نوامبر واحدهایی از ارتش جمهوری آذربایجان وارد منطقه آغ‌دام شدند. 

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بیش از یک ماه در منطقه قره‌باغ کوهستانی با یکدیگر درگیر بودند. طی این مدت سه بار بر سر توقف درگیری‌ها و آتش‌بس بشردوستانه توافق کردند که دو بار با میانجی‌گری مسکو بود و بار سوم با میانجی‌گری واشنگتن حاصل شد، اما هر بار این توافق نقض و درگیری از سر گرفته می شد. 

با این وجود ولادیمیر پوتین به همراه «الهام علی‌اف»، رئیس‌جمهور جمهوری آذر‌بایجان و «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان نهم نوامبر (۱۹ آبان) بیانیه مشترکی را برای اجرای آتش‌بس در منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی» امضا کردند تا از روز بعد یعنی دهم نوامبر اجرا شود. 

 

امتیاز 4.83/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه