جمعه، 11 آذر، 1401 | Friday 2nd of December 2022
۰۵:۲۵
بین الملل - کد خبر : 1383
دوشنبه، ۰۲ دي، ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰

اعلام نتایج اولیه انتخابات افغانستان

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حاکی از پیروزی مجدد رئیس جمهوری فعلی این کشور است.

اعلام نتایج اولیه انتخابات افغانستان

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،در پی اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که حاکی از پیروزی مجدد رئیس جمهوری فعلی این کشور است، اشرف غنی اعلام نتایج را پیروزی ملت افغانستان دانست.

موضع گیری رئیس جمهوری افغانستان درباره نتایج اولیه انتخابات در حالی صورت خواهد گرفت که عبدالله عبدالله رقیب وی نتایج اولیه را نپذیرفته و از تقلب در انتخابات سخن گفته است.

اشرف غنی روز یکشنبه در سخنانی گفت:امروز جمهوریت تامین شد! جمهوریت پابرجاست، جمهوریت دوام دار است. و محور جمهوریت شهروندان است و این روز جشن شهروندان است. شهروندان افغانستان این موفقیت را به‌ وجود آوردند.

رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به سخنان عبدالله عبدالله نیز اظهار داشت:اکنون زمان آن است که همه اصول بازی را بپذیریم و در روزهای آینده که کمیسیون محترم شکایات فیصله می‌کند، باز هم تیم ما قانونمند رفتار خواهد کرد و دیگران هم باید قانونمند رفتار کنند.

کارزار انتخاباتی محمد اشرف غنی که با عنوان تیم دولت ساز شناخته می شود پیش از این در پی انتشار نتایج اولیه انتخابات، این نتایج را به مردم افغانستان تبریک گفته بود.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در پیامی فیسبوکی برای هوادارانش با اشاره به اینکه «نگرانی و تشویش شما را درک می کنم نوشته است:‌ در انتخابات‌های گذشته و در ۶ میزان سال روان مردم سهم خود را ادا کرده و منتظر اعلان نتیجه‌ رأی پاک خود بودند که با تاسف آنانی‌که به حق انتخاب مردم و مردم‌سالاری اعتقاد ندارند، با تقلب گسترده و سازمان یافته، شفافیت انتخابات را خدشه دار ساخته و به اعلان نتایج ابتدایى تقلبی انتخابات پرداختند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که بر اساس نتایج اولیه بعد از اشرف غنی قرار گرفته به حامیانش اطمینان داده است که مبارزه آنها برای تحکیم مردم‌سالاری دوام دارد و به هر قیمت از آرای پاک‌شان دفاع می کند.

رهبر تیم ثبات و همگرایی همچنین در پیامی فیسبوکی از خبرنگاران خواسته است که در کنفرانس مطبوعاتی وی در ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه عصر روز یکشنبه به وقت محلی شرکت کنند.

محمد محقق، معاون دوم عبدالله عبدالله نیز گفته است که اگر آرای تقلبی انتخابات کنار گذاشته شود آرای اشرف غنی به زیر ۴۰ درصد سقوط می کند و کاندیدای ثبات و همگرایی پیروز خواهد شد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان صبح روز یکشنبه نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر این کشور را اعلام کرد.

بر اساس این نتایج اشرف غنی، رئیس جمهوری فعلی افغانستان با ۵۰.۶۴ درصد (بیشتر از ۹۲۳ هزار رای) نفر اول و رقیب اصلی وی، عبدالله عبدالله با ۳۹.۵۲ درصد آراء (بیشتر از ۷۲۰ هزار رای) در جایگاه دوم است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تعداد آرای معتبر در این انتخابات را یک میلیون و هشتصد و بیست و چهار هزار و چهارصد و یک رای اعلام کرده است. به گفته این کمیسیون میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بوده است.

این کمیسیون گفته است که نتایج اعلام شده مقدماتی است و نتیجه نهایی پس از رسیدگی به شکایات اعلام خواهد شد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز جمعه، 11 آذر، 1401
چین؛ مثال نقض شکست اقتصادها با توسعه نامتوازن؛ دنگیسم، سیاستی که شاید در آینده دیگر جواب ندهد
تحلیلگر ایران زمین
چین؛ مثال نقض شکست اقتصادها با توسعه نامتوازن؛ دنگیسم، سیاستی که شاید در آینده دیگر جواب ندهد

با هدایت دنگ شیائوپینگ اقتصاد چین در دهه ۸۰ و ۹۰ دچار تحول شد. در دوره ریاست جمهوری جیانگ زمین سرکوب سیاسی و رشد اقتصادی پیگیری شد و همین سیاست در دوره ریاست جمهوری هو جینتائو و شی جین پینگ به اوج خود رسید.

رویای زمستان سخت اروپا بر باد رفت؛ از زیرکی ترکیه تا دست خالی ایران
تحلیلگر ایران زمین
رویای زمستان سخت اروپا بر باد رفت؛ از زیرکی ترکیه تا دست خالی ایران

پوتین امیدوار بود با آغاز زمستان و احتیاج اروپا به گاز روسیه، بتواند اوکراین و متحدان غربی اش را در تنگنا قرار دهد و شرایط را به نفع خود تمام کند اما انتشار خبر پر شدن مخازن گازی اروپا آب سردی بر پیکر او ریخت.