اشرف غنی و عبدالله همرمان مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کردند

محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله دو رقیب اصلی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان همزمان با هم مراسم تحلیف برگزار کردند.
اشرف غنی و عبدالله همرمان مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کردند

اشرف غنی، رئیس جمهوری فعلی، توسط رای نهایی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به طور رسمی پیروز اعلام شده ولی رقیب دیرینه او، عبدالله عبدالله با متهم کردن آقای غنی به تقلب در انتخابات خود را پیروز این رقابت می‌داند.محمد اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری و عبدالله عبدالله در قصر سپیدار مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری را روز دوشنبه برگزار کردند. بلافاصله پس از پایان سوگند آقای غنی، امرالله صالح، معاون اول او و سرور دانش، معاون دوم او نیز سوگندنامه خود را قرائت کردند. در مراسم همزمان، عنایت‌الله بابر فرهمند و اسدالله سعادتی هم به عنوان دو معاون آقای عبدالله سوگند یاد کردند.

مراسم تحلیف آقای اشرف غنی و معاونانش توسط یوسف حلیم، قاضی القضات افغانستان برگزار و مراسم سوگند آقای عبدالله و دو معاونش نیز توسط شهزاده شاهد، روحانی مذهبی انجام شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، پس از برگزاری مراسم تحلیف با ایراد سخنانی گفت که رقابت‌های انتخاباتی دیگر پایان یافته و تمامی گروه‌های سیاسی باید با هدف توسعه، رفاه و صلح در افغانستان به دولت کمک کنند. او همچنین وعده داد که ظرف دو هفته کابینه‌ای فراگیر و مورد قبول تمامی گروه‌های سیاسی تشکیل دهد.

در مقابل آقای عبدالله نیز در سخنرانی روز دوشنبه خود گفت که اگر در سال ۲۰۱۴ دولت وحدت ملی را نمی‌پذیرفتم، کشور درگیر بحران می‌شد ولی اگر اینبار دولت برآمده از تقلب را بپذیرم،‌ باید فاتحه دموکراسی را خواند. او همچنین به مردم افغانستان وعده داد تا ضمن برقراری صلح با همکاری کشورهای منطقه، افغانستان را از وجود تروریست‌ها پاک کند و رفاه و آرامش را برای مردم این کشور به ارمغان بیاورد.

مذاکره با طالبان هدف اولیه هر دو طرف است

 آقای عبدالله در جریان سخنرانی خود از تعیین هیات مذاکره کننده با طالبان خبر داد، محمد اشرف غنی هم اعلام کرد که نه تنها فردا(سه‌شنبه) هیات مذاکره کننده با طالبان نهایی خواهد شد بلکه در مورد رهایی زندانیان طالبان هم که اخیرا مورد توافق این گروه و آمریکا قرار گرفته، فرمانی را صادر خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، در جریان سخنرانی هر دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری صدای انفجارهایی نیز شنیده شده که برخی منابع آن را ناشی را شلیک خمپاره اعلام کرده‌اند.

محمد اشرف غنی، پیروز انتخابات گذشته در افغانستان پس از اعتراض عبدالله عبدالله نسبت به نتیجه آن انتخابات در نهایت بر سر یک دولت وحدت ملی با مشارکت وی به عنوان رئیس اجرایی به توافق رسید.

 

امتیاز 3.78/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه