پنجشنبه، 3 تير، 1400 | Thursday 24th of June 2021
۲۰:۰۶
چهارشنبه، ۱۹ خرداد، ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۶

استفاده بی‌اجازه نامزدان ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

عدم رعایت کپی‌رایت، کاری است که ظاهرا صداوسیما به انجام آن عادت دارد و این روزها، نامزدان ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نیز با طی کردن همان رویه در برنامه‌های تبلیغاتی‌شان این راه را پیش گرفته اند.

استفاده بی‌اجازه نامزدان ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

 به گزارش  خبرگزاری ایران زمین، پررنگ‌ترین نمونه‌های عدم رعایت کپی‌رایت از سوی صداوسیما که به شکایت صاحبان اثر یا بازماندگان‌شان از این سازمان منجر شد، دعوای حقوقی زنده‌یاد محمدرضا شجریان و زنده‌یاد فرهاد مهراد بود. از جمله دیگر ستاره‌های عرصه موسیقی که همواره به پخش بدون اجازه آثارش در صداوسیما معترض بوده و هست، می‌توان به شهرام ناظری اشاره کرد.

رعایت نکردن کپی‌رایت در ایران تا حدی پیش رفته است که نامزدهای ریاست جمهوری که می‌بایست نمادی از قانون‌مداری باشند هم به آن بی‌توجه هستند و به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویی اطلاع ندارند اگر می‌خواهند از اثر هنرمندی استفاده کنند، ملزم به کسب اجازه از او و پرداخت حق و حقوق مادی و معنوی‌اش هستند و نمی‌توان از هنرمند توقع داشت نه تنها در پی این حق و حقوق نباشد که به استفاده بی‌اجازه از اثرش مفتخر هم باشد!

کسانی که تا پیش از رسیدن به بازه زمانی انتخابات در چشم سیاست‌مداران و دولت‌مردان و متولیان فرهنگ و هنر نامرئی بوده‌اند، در این مقطع زمانی هنرشان بی‌آن‌که خود مطلع شوند و اجازه دهند به آسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نمود عینی‌اش در انتخابات پیش‌رو، استفاده از بخشی از اثر «ایران من» از همایون شجریان و سهراب پورناظری در مناظره‌های انتخاباتی، استفاده از «جان ایران» کاری از محمد معتمدی در مستند تبلیغاتی یکی از نامزدها و استفاده از موسیقی سریال «شوق پرواز» در مستند تبلیغاتی نامزدی دیگر است.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار رادیو و تلویزیون
پربیننده‌ترین اخبار رادیو و تلویزیون
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...