استرس عامل سفیدی مو

محققان دانشگاه کلمبیا شواهدی را یافتند که نشان می‌دهد استرس یکی از عوامل سفیدی موی انسان است و با از بین رفتن استرس می‌توان رنگ طبیعی موها را بازگرداند.
استرس عامل سفیدی مو

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، سفیدی مو عارضه‌ای است که غالباً با رفتن سن پدیدار می‌شود و به عوامل متعددی از جمله جنسیت، ژنتیک و به‌ویژه سبک زندگی فرد بستگی دارد.

شایان ذکر است این عارضه در افراد جوان نیز مشاهده می‌شود. به‌همین سبب محققان طی مطالعاتی در پی یافتن دلایل سفیدی مو، به‌ویژه در دوران جوانانی برآمدند که نتایج قابل توجهی نیز به دست آوردند. 

به گزارش پایگاه خبری ساینس‌دیلی، در این تحقیقات ۴۰۰ تار مو از ۱۴ داوطلب گرفته شد و سپس با استفاده از یک تکنیک عکس‌برداری جدید وضعیت پروتئین‌های ملانین و کراتین و همچنین رنگدانه‌های موجود در بخش‌های مختلف هر تار مو مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد در برخی از تارهای مو به جای ریشه، قسمت نوک آن‌ها سفید شده است. این وضعیت نشان می‌دهد تار مو زمانی سفید شده و پس از مدتی مجددا رنگ اصلی خود را به دست آورده است. با توجه به این که سرعت رشد مو برای هر شخص قابل اندازه‌گیری است، محققان توانستند زمان آغاز سفیدی مو و همچنین زمان بازیابی رنگدانه طبیعی موهای هریک از داوطلبان را محاسبه کنند.

سپس با استفاده از یک پرسشنامه، وقایع و شرایط استرس‌زایی را که داوطلبان در دوره شروع سفیدی مو تجربه کرده‌بودند، ‌ شناسایی کرده و تقارن زمانی این وقایع و شروع سفیدی مو را در بسیاری از آن‌ها تایید کردند. همچنین دریافتند شروع بازیابی رنگدانه طبیعی موی یکی از داوطلبان دقیقا همزمان با شروع یک دوره تفریحی برای وی آغاز شده است.

بر اساس نتایج این تحقیقات به صورت مشاهده‌ای مشخص شد که استرس و اضطراب یکی از عمده‌ترین دلایل سفیدی مو است که التبه با برطرف شدن آن موها مجدد به رنگ طبیعی خود بازمی‌گردند.

گزارش کامل این تحقیقات در وب‌سایت bioRxiv منتشر شده است.

امتیاز 4/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه